poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Wyzwanie tylko dla ambitnych

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 stycznia 2003, 17:22
Autor: Beata Malczuk

Młodzież to obok Sokratesa i Leonarda da Vinci trzeci program edukacyjny Unii Europejskiej. Adresowany jest do osób w wieku 15-25 i pracujących z nimi.

W projekcie uczestniczy 30 krajów, w tym Polska. Wspiera on finansowo i informacyjnie działania na rzecz integracji ze społeczeństwami piętnastki.
Pieniądze na organizację międzynarodowych przedsięwzięć kulturalno-edukacyjnych są w zasięgu ręki, ale tylko dla tych, którzy wykażą się pomysłowością. A to wcale nie jest łatwe, zwłaszcza że nie wchodzą w grę festiwale muzyczne, teatralne czy zawody sportowe. Właściwie wszelkie praktykowane dotąd formy współpracy młodych ludzi z zagranicznymi rówieśnikami są skazane na niepowodzenie w tym programie. Nie mogą to być też działania nastawione na zysk. - Istotą projektu jest edukacja nieformalna odbywająca się poza szkołą i po ostatnim dzwonku. Chodzi o to, żeby młodzież skupiona w różnych organizacjach wykazała się inicjatywą. To, co ją interesuje, może znaleźć odzwierciedlenie w najbardziej szalonych i niewiarygodnych pomysłach - informuje Wawrzyniec Pater z Narodowej Agencji Programu Młodzież.
Pomoc będzie dostępna do 2006 roku. Zakłada dofinansowanie działań w ramach pięciu Akcji. Każda z nich ma inny charakter i odrębne cele. Są to: Młodzież dla Europy, Wolontariat Europejski, Inicjatywy Młodzieżowe, Wspólne Działania, Działania Wspierające. Wszystkim przyświecają wspólne idee. Młodzież, której się nie wiedzie z różnych względów (ekonomicznych, społecznych, zdrowotnych) też musi być przygotowana do uczestnictwa w życiu państw europejskich. Ważne jest przełamanie stereotypów, barier i uprzedzeń wykrzywiających obraz Unii. O jakie działania chodzi? W ogólnym zarysie mówi się tylko o spotkaniach młodych przedstawicieli kilku państw i wyjazdach za granicę do pracy społecznej. Kształt projektu zależy od inwencji autorów. - Zależy nam szczególnie na młodych z małych środowisk. Lokalna inicjatywa zbliżająca do Europy dowartościuje młodzież wiejską - wyjaśnia W. Pater.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!