wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Zamieszanie wokół bialskiego portu cargo

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 sierpnia 2001, 13:27

Podczas ostatniej debaty sejmowej minister środowiska Antoni Tokarczuk stwierdził, że ''nie należy oczekiwać natychmiastowych, przyspieszonych decyzji'' w sprawie wyrażenia zgody na przeznaczenie gruntów leśnych pod Białą Podlaską na budowę portu cargo i strefy gospodarczej.

Poruszony pytaniem posła Józefa Bergiera o decyzje rządowe co do wspomnianej inwestycji, szef resortu środowiska odparł, że sprawa będzie dokładnie zbadana, gdyż, jak podkreślił, chodzi o wycinkę aż 1700 ha lasów. Wniosek bialskich samorządów jest przedmiotem analiz prawników. A. Tokarczuk przyznał, iż jest zdumiony prośbą inwestora o wydzierżawienie wspomnianych terenów jedynie na 35 lat.

Ryszard Grabas, wiceprezes Epit&Korporacja Rozwoju Wschód-Zachód, firmy zajmującej się przygotowaniem bialskiej inwestycji, jest zaskoczony argumentacją ministra. - My mówimy o co najmniej 25-letniej dzierżawie terenów, ale to okres minimalny, zakładając, że ta działalność nie zakończy się i będzie kontynuowana. Jest to okres minimalny w sensie zagwarantowania inwestorowi i wszystkim uczestnikom tego procesu zwrotu nakładów i uzyskania oczekiwanego zysku.

Poinformował także, że inwestorzy spotkali się z życzliwością dowództwa wojsk lotniczych, które wstępnie wyraża zgodę na rozbudowę bialskiego lotniska (zgodnie z przygotowywanym planem zagospodarowania przestrzennego). Trwają też ożywione rozmowy z firmą ''Hilton'' w sprawie budowy hotelu w strefie przyległej do lotniska oraz z innymi firmami w kwestii wzniesienia centrum medycznego. W tym tygodniu nastąpią też uzgodnienia dotyczące zlokalizowania pod Białą Podlaską toru Formuły I.

Prawdopodobnie decyzje resortu środowiska o przeznaczeniu gruntów leśnych pod inwestycję zostaną podjęte już po wyborach przez nowy rząd. Także ekipa znanej reporterki Elżbiety Jaworowicz przesunęła na drugą dekadę września nagranie studyjne kolejnego programu ''Sprawa dla reportera'' dotyczącego budowy podlaskiego portu cargo.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!