czwartek, 22 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Elżbieta Stryjek z II LO w Łukowie, za esej o Unii Europejskiej, w lipcu będzie reprezentować Polskę na Europejskim Zgrupowaniu Młodzieży w Strassburgu. Jej koledzy Ilona Kozieł i Zbyszek Chmiel zostali finalistami olimpiad - historycznej i języka rosyjskiego.

Szesnastoletnia licealistka skierowanie na wyjazd zawdzięcza zwycięskiemu esejowi "Solidarność, współzależność, zrozumienie - szansą i wyzwaniem dla Europy i świata”.
Uczy się w klasie biologiczno-chemiczno-fizycznej, ale podkreśla, że jej zainteresowania są szerokie, interesują ją też przedmioty humanistyczne. Ostatni konkurs nie jest pierwszym sukcesem. Dwukrotnie już przewodniczyła szkolnej reprezentacji podczas drużynowych zmagań w odbywających się w Łukowie konkursach wiedzy o UE. Mówi o sobie, że nie jest euroentuzjastką. Chce jednak być obywatelką Europy, dlatego uczy się angielskiego, niemieckiego, poznaje francuski.
W Strassburgu jednym w punktów programu zgrupowania ma być prezentacja swojego kraju i regionu. - Skupię się na prezentacji Łukowa i naszego regionu. Oprócz tradycyjnych folderów chcę zabrać ze sobą produkty naszych zakładów mięsnych i podlaskiego sękacza - zapowiada Elżbieta Stryjek.
Inny uczeń tej szkoły Zbigniew Chmiel z klasy III doszedł do finału ogólnopolskiej olimpiady historycznej. - To mój pierwszy tak poważny sukces. W ósmej klasie podstawówki brałem udział w historycznym konkursie wojewódzkim - mówi Zbyszek Chmiel.
W finale olimpiady, który odbył się w Gdańsku, zmierzył się ze 118 konkurentami. - Sukces na olimpiadzie daje mi na maturze, która będzie za rok, szóstkę z historii. To komfort psychiczny, ale nie zwalnia mnie z konieczności dalszej nauki tego przedmiotu. Będę przecież zdawał na studia - podkreśla Jeszcze nie wie, jakie studia wybierze, na razie myśli o stosunkach międzynarodowych.
Dyrektor Zespołu szkół nr 4 Longina Król ma w tym roku wiele powodów do dumy, na liście naukowych dokonań młodzieży zapisała się tegoroczna maturzystka Ilona Kozieł. Dostała się do centralnego etapu olimpiady z języka rosyjskiego. Od września będzie studiować filologię rosyjską. •

Elżbieta Stryjek, bedzie reprezentantką Polski w Strassburgu


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!