niedziela, 30 kwietnia 2017 r.

Biała Podlaska

Zdolni licealiści

Dodano: 27 czerwca 2003, 16:56

Elżbieta Stryjek z II LO w Łukowie, za esej o Unii Europejskiej, w lipcu będzie reprezentować Polskę na Europejskim Zgrupowaniu Młodzieży w Strassburgu. Jej koledzy Ilona Kozieł i Zbyszek Chmiel zostali finalistami olimpiad - historycznej i języka rosyjskiego.

Szesnastoletnia licealistka skierowanie na wyjazd zawdzięcza zwycięskiemu esejowi "Solidarność, współzależność, zrozumienie - szansą i wyzwaniem dla Europy i świata”.
Uczy się w klasie biologiczno-chemiczno-fizycznej, ale podkreśla, że jej zainteresowania są szerokie, interesują ją też przedmioty humanistyczne. Ostatni konkurs nie jest pierwszym sukcesem. Dwukrotnie już przewodniczyła szkolnej reprezentacji podczas drużynowych zmagań w odbywających się w Łukowie konkursach wiedzy o UE. Mówi o sobie, że nie jest euroentuzjastką. Chce jednak być obywatelką Europy, dlatego uczy się angielskiego, niemieckiego, poznaje francuski.
W Strassburgu jednym w punktów programu zgrupowania ma być prezentacja swojego kraju i regionu. - Skupię się na prezentacji Łukowa i naszego regionu. Oprócz tradycyjnych folderów chcę zabrać ze sobą produkty naszych zakładów mięsnych i podlaskiego sękacza - zapowiada Elżbieta Stryjek.
Inny uczeń tej szkoły Zbigniew Chmiel z klasy III doszedł do finału ogólnopolskiej olimpiady historycznej. - To mój pierwszy tak poważny sukces. W ósmej klasie podstawówki brałem udział w historycznym konkursie wojewódzkim - mówi Zbyszek Chmiel.
W finale olimpiady, który odbył się w Gdańsku, zmierzył się ze 118 konkurentami. - Sukces na olimpiadzie daje mi na maturze, która będzie za rok, szóstkę z historii. To komfort psychiczny, ale nie zwalnia mnie z konieczności dalszej nauki tego przedmiotu. Będę przecież zdawał na studia - podkreśla Jeszcze nie wie, jakie studia wybierze, na razie myśli o stosunkach międzynarodowych.
Dyrektor Zespołu szkół nr 4 Longina Król ma w tym roku wiele powodów do dumy, na liście naukowych dokonań młodzieży zapisała się tegoroczna maturzystka Ilona Kozieł. Dostała się do centralnego etapu olimpiady z języka rosyjskiego. Od września będzie studiować filologię rosyjską. •

Elżbieta Stryjek, bedzie reprezentantką Polski w Strassburgu


Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24