wtorek, 20 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Zgody na biogazownię w Dębowicy nie będzie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 listopada 2013, 17:03
Autor: Ewelina Burda

 (sxc.hu)
(sxc.hu)

Czy w Dębowicy, niewielkiej wsi w gminie Trzebieszów powstanie biogazownia? Do Urzędu Gminy wpłynął wniosek o zgodę na budowę gazociągu. Mieszkańcy Dębowicy nie zgadzają się na "śmierdzący” interes.

Krzysztof Woliński, wójt gminy Trzebieszów tłumaczy, że na razie do urzędu zgłosiła się tylko firma projektowa z wnioskiem o pozwolenie na budowę gazociągu w Dębowicy.

– Skądinąd wiemy, że za tą inwestycją stoi firma Ceeres, ta sama, która przez ostatnie dwa lata bezskutecznie starała się wybudować biogazownię w Łukowie – mówi Woliński.

– Firma na tyle była zainteresowana realizacją przedsięwzięcia, że zdecydowaliśmy się zmienić pod tym kątem plan zagospodarowania przestrzennego miasta- przyznaje Dariusz Szustek, burmistrz Łukowa.

– Wstępnie, inwestycja miała być gotowa w 2013 roku, ale firma nie zaryzykowała, bo perspektywy wykorzystania odnawialnych źródeł energii w Polsce są wciąż niejasne – dodaje burmistrz.

Dębowicę od Łukowa dzieli ok. 10 kilometrów.

– To nie jest nam potrzebne. Dlaczego odpady z zakładów mięsnych z Łukowa mają być utylizowane u nas? – zastanawia się Elżbieta Grochowska, sołtys wsi.

– Jesteśmy przeciwni głównie ze względu na przykry zapach, który na pewno będzie towarzyszył temu interesowi – dodaje. Obiekt miałby stanąć na prywatnej działce, której właściciel wyraził zgodę na inwestycję.

– Procedura jest taka, że o planowej budowie gazociągu i biogazowni muszą być zawiadomieni właściciele sąsiednich działek. Wszyscy muszą wyrazić zgodę. Poza tym, przydałyby się konsultacje społeczne – przyznaje wójt. Tymczasem, z mieszkańcami Dębowicy jeszcze nikt nie rozmawiał.

– Przedstawicielka firmy inwestorskiej była w Dębowicy tylko raz, dwa miesiące temu. Poinformowała mnie wtedy, że podpisała wstępną umowę z właścicielem 2-hektarowej działki, na której miałby stanąć obiekt – podaje pani sołtys. Krzysztof Woliński zapowiada, że gmina odrzuci wniosek o zgodę na budowę gazociągu.

Aleksandra Lewecka, dyrektor administracji firmy potwierdza, że Ceeres prowadzi analizy dotyczące możliwości budowy biogazowi na terenie gminy Trzebieszów. – Jednak w związku z tym, że ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii nie została jeszcze uchwalona, na tym etapie nie możemy podjąć decyzji o inwestowaniu. Koncentrujemy się tylko na analizie potencjalnych lokalizacji-podkreśla Lewecka.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!