Bogdanka kontratakuje, chce zniechęcić Eneę do przejęcia kopalni

Dodano: 21 września 2015, 10:26
Autor: Paweł Puzio

Rada Nadzorcza LW Bogdanka na 15 października zwołuje nadzwyczajne walne zgromadzenie i proponuje rewolucyjne zmiany w statucie spółki, by zniechęcić koncern energetyczny Enea do przejęcia kontroli nad kopalnią

Decyzja Rady Nadzorczej to reakcja na ogłoszony przez kontrolowaną przez skarb państwa Grupę Enea zamiar skupienia pakietu prawie 22 mln akcji Bogdanki, co by oznaczało przejęcie kopalni – Enea miałaby bowiem 66 proc akcji.

Na czym miałaby polegać zmiana w statucie? Na ograniczeniu mocy głosowania największych przyszłych akcjonariuszy, tak by każdy z nich miał prawo głosu przysługujące mu jedynie z 10 proc. akcji. Nie dotyczyłoby to udziałowców, którzy mieli większe niż 10-proc. pakiety akcji przed dniem 15 października tego roku (termin zapisów na sprzedaż akcji ogłoszony przez Enea mija 16 października – przyp. red.).

Taka zmiana ma zniechęcić Grupę Enea do skupowania akcji Bogdanki. Chodzi także – jak wyjaśnił Witold Daniłowicz, przewodniczy rady nadzorczej – o zabezpieczenie interesów akcjonariuszy, poprzez poprawę ich sytuacji negocjacyjnej.

Przypomnijmy, że Grupa Enea, wzywając akcjonariuszy do sprzedaży akcji Bogdanki, zaproponowała im cenę 67,39 za papier. To także wzięła pod uwagę Rada Nadzorcza, zwołując nadzwyczajne walne zgromadzenie. Jak w liście do akcjonariuszy zauważył Daniłowicz, „cena w wezwaniu jest minimalną ceną dopuszczoną przez prawo w takiej sytuacji”. Przypomniał też fakt niedawnego wypowiedzenia przez spółkę z grupy Enea długoterminowego kontraktu na dostawę węgla przez „Bogdankę”, co miało negatywny wpływ na cenę akcji spółki.

Ogłoszone przez koncern Enea zapisy na akcje zakończą się 16 października. Dzień wcześniej walne zgromadzenie akcjonariuszy zdecyduje, czy zmienić zapisy w statucie kopalni.

Tymczasem zarząd LW Bogdanka S.A., wspólnie z zaangażowanym w tym celu doradcą, analizuje warunki wezwania ogłoszonego przez ENEA S.A.

– W przewidzianym prawem terminie przekażemy do publicznej wiadomości stanowisko zarządu dotyczące wezwania, wraz z opinią na temat ceny akcji w wezwaniu, przygotowaną przez niezależny podmiot – oświadczył Zbigniewa Stopa, prezesa zarządu LW Bogdanka.

Bogdanka jest spółką całkowicie prywatną. Akcjonariuszami są fundusze emerytalne, inwestorzy indywidualni i grupy inwestorów – m.in. fundusze inwestycyjne.

Czytaj więcej o: biznes bogdanka giełda Enea
Gość
Gość
obserwator życia
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (22 września 2015 o 15:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
o odezwali się ,dobra kasa z rady zagrożona ,walka mafijnych grup interesów trwa ale nikt nie myśli o tym że za moment parę tys ludzi może nie mieć pracy ,to jest polskie piekiełko
Rozwiń
Gość
Gość (22 września 2015 o 15:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
TO JEST KARA DLA LUDZI KTÓRZY NIE POWINNI SPRAWOWAĆ SWOICH STANOWISK I UTRZYMUJĄ CIEMNOTE EMERYTÓW W TAKIM ZAKŁADZIE KTÓRY JEST ROZKRADANY PRZEZ SPÓŁKI
Rozwiń
obserwator życia
obserwator życia (22 września 2015 o 14:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oddanie najlepszego zakładu w regionie to jak Lublin oddał by suwerennośc w inne ręce .Kłamstwo Inea sięga zenitu będą pracować pod ziemią za 3 tys zł brutto -ponadto .Dlaczego tak bardzo zależy Enea na wykorzystywaniu morderczej pracy regionu Lubelskiego -Co Enea ma wspólnego z kopalniami -tylko odbiorca węgla .Dlaczego ważne decyzje maja zapadać 500 km od Łęcznej bez głosy tego regionu .Dlaczego Lubelski górnik ma sponsorować miasto i sport z Poznania .Dlaczego obiecanki wice prezesa są obiecankami bez pokrycia .Inwestycje budowy kopalnii podejmuje rząd wraz ministrem finanasu i ministrem gospodarki Energetyki np.pan Czerwiński .Dlaczego Inea kłamie że wybuduje elektrownie w Starej Wsi gdzie może blokować partia Zielonych -więc Inea mówi my chcemy ale zielonii nie .Czy istnieje mozliwośc zatrudnienia ukrainców w kopalni ,kosztem mieszkańców Lubelskiego ,czy to możliwe ????jak decydent mieszka Poznań -Puchaczów 520 km .Czy 1000 procent podatku zostanie w regionie a ile w Poznaniu gdzie siedziba jest i zarabija krocie sponsorując stadion Lecha 8 mil zł rocznie,czyli młody Kulczyk kupi Lecha kosztem regionu Lub......o Mowię jak jest to dlaczego INEA nie zaopiekuje się kopalniami Śląska .Robotnicy politycy maja blade pojęcie co czeka pracowników i region bez decydowania o swojej kopalni.Związkowcy na bruk może zostanie 2 panów
Rozwiń
Wiolka
Wiolka (21 września 2015 o 23:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Enea to jest spółką państwową - 51 % SP. chodzi o bezpieczeństwo energetyczne a przy tym zapewniony tani węgiel.

Dokładnie to chodzi o zapewnienie jednym dostępu do węgla a drugim jego zbytu. Bezpieczeństwo i miejsca pracy. Tak jak o tym pisał ktoś wyżej.

Rozwiń
pan nikt
pan nikt (21 września 2015 o 23:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nie dajcie się cwaniakom z INEA ,który kosztem Sportu Lubelskiego Gornika    czy Motoru  finanse popłyną do Poznania  dla Lecha P .Prezesie Stopa może pan bronić jedynego zakładu w regionie Lubelskim ,Inea niech najpierw wybuduje    Elektrownie w Starej Wsi /koło Łęcznej   .Wszystko jest planowany aby w przyszłości ENEA była w  rękach sąsiada za -Odry .Dlaczego    żadna siedziba nie może zostać na terenie Lublina.Szanowni Związkowcy dlaczego tak Ślepo  wierzycie INea????-dziwne wszyscy jednomyślnie popierają sugestie INEA.Jeżeli na siłe Bogdanke przekręcą to należy robić zapiś iż Kopalnia Bogdanka czy Lubelskie kopalnie sponsorują region  tam gdzie zostaje spustoszenie po kopalniach tereny

Szanowny poznaniaku. Enea i Inea to dwie różne sprawy. Enea produkuje prąd z którego korzysta tv inea. Nie rób wię ludziom wody z mózgu, bo to są zbyt poważne sprawy żeby sobie żartować. Pozdrawiam.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!