Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

0 0 A A

Biochemik, lat 30, zajął się biznesem, który zupełnie nie ma związku z jego wykształceniem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Wszystkim pokierował przypadek - śmieje się Marek Barczak, właściciel firmy "Stare Drewno”. - Kiedyś szwagier pojechał za granicę i zorientował się, że tam jest ogromny popyt na stare drewno. Później spotkaliśmy Włocha, który szukał specjalisty znającego się na takim materiale. Wniosek był oczywisty - jest luka, którą trzeba wypełnić.

Zapach pór roku

• Po co komu stare drewno z kornikami?
- To jest hit na Zachodzie. A u nas też zaczyna być modne - odpowiada Barczak. - Tam, przede wszystkim, służy do aranżacji wnętrz, ale także wykonuje się z niego meble, ramki, zdobienia, parapety, małą architekturę ogrodową. U nas również ludzie chcą mieć niekonwencjonalne wykończenie domu.
Marek Barczak mówi, że takie stare drewno, które przetrwało np. 80 pór roku - wiosen, letnich upałów i mroźnych zim, jesiennych deszczy, ma inny zapach, piękną fakturę, barwę, widać upływ lat i naturę w każdym jego słoju.

Trudne negocjacje


Najtrudniejsze okazało się to, co teoretycznie nie powinno sprawiać kłopotu - zdobywanie materiału.
- Zawaliła się stara stodoła, chcę ją odkupić, a właściciel mówi: "E, tam - porżnę deski, będę miał opał” - opowiada Barczak. - Mówię: kupię panu węgiel albo zapłacę i sam pan sobie kupi. No, to on się zastanowi... Rozmowy są trudne. Ludzie są nieufni. Albo jak zobaczą, że można zarobić parę groszy, to chcą jeszcze więcej, ponad faktyczną wartość materiału.
Śmieje się, że klęski żywiołowe to dla niego czas żniw. Walą się stare chałupy, stodoły, wtedy można coś odkupić. Jeszcze w rejonie Białej Podlaskiej zostało trochę dawnej zabudowy, ale już są miejsca, gdzie takich obiektów się nie zobaczy.

Wydeptane deski

Drewno z rozbiórki zawozi do stolarni.
- Z budynków w gorszym stanie wykorzystuje się zaledwie 20 proc. materiału. Można to jednak ocenić dopiero w trakcie rozbiórki. Przeważnie jest to drewno z drzew iglastych, dąb był używany na podmurówkę.
Obróbka takiego materiału jest trudniejsza. Trzeba usunąć stare gwoździe, różnego rodzaju odłamki, stolarz musi mieć większe doświadczenie i wiedzę, jeśli chce wydobyć starą strukturę drewna. Musi wiedzieć, co z danej belki można zrobić, a nie bezmyślnie puścić ją przez maszynę.
- Deski podłogowe mają dziury albo sęki, mogą mieć plamy lub miejsca wydeptane, bale mają wyżłobienia zrobione przez korniki, jakieś nacieki żywiczne - to wszystko stanowi o atrakcyjności materiału. Zdobyłem stare drewno z kopalni soli o cudownym zapachu, może zbuduję z niego saunę?

Ludzie nie wiedzą, że to ma wartość

Ten biznes ma kilka etapów. Poszukiwanie materiału i trudne rozmowy z właścicielami obiektów - to jeden.
Drugi etap to selekcja materiału i ocena: co z tego można zrobić, na co będzie się najlepiej nadawał.
Wreszcie trzeci to relacje z odbiorcą - spełnienie jego oczekiwań, zrobienie rzeczy pięknych, nieszablonowych.
Marek Barczak zatrudnia 10 osób - stolarzy, specjalistów z doświadczeniem i wyobraźnią. Mówi, że z tego biznesu da się wyżyć. Na razie - póki jest koniunktura, póki klienci z gotówką skłonni są płacić za oryginalny wystrój wnętrza. Jednak ma świadomość, że o materiał będzie coraz trudniej.
- Wiele takich obiektów po prostu zostanie spalonych albo zbutwieje - twierdzi Barczak. - Ludzie na wsi nie czytają ogłoszeń. Nie wiedzą, że ktoś może to kupić, że oni też mogą zarobić parę groszy.

Pozostałe informacje

ulica Armii Krajowej
BIAŁA PODLASKA
galeria

Pasy namalowane, drzewka posadzone. Ulica Armii Krajowej stroi się na otwarcie

Drogowcy dopieszczają ulicę Armii Krajowej. Nowym odcinkiem pojedziemy już na początku czerwca.

Podczas dni otwartych będzie także możliwość, by zajrzeć do Zakładu Biofizyki i m.in. zrobić sobie zdjęcie termowizyjne
foto/wideo
galeria
film

Anatomia w praktyce. Tak uczą na Uniwersytecie Medycznym

Każdy przyszły lekarz musi mieć to w małym palcu. Tuż przed dniami otwartymi zajrzeliśmy do Collegium Anatomicum.

Awanse i wyróżnienia na Dzień Strażaka w Lublinie
galeria

Awanse i wyróżnienia na Dzień Strażaka w Lublinie

Awans na wyższe stopnie służbowe otrzymało 64 funkcjonariuszy. Na placu wewnętrznym Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie odbył się apel z okazji „Dnia Strażaka 2024”.

Tak wyglądało święto Dzielnicy Czuby Południowe w 2022 roku.
29 maja 2024, 16:00

Piknik, zabawa i koncerty. Czuby Południowe mają swoje święto

W środę 29 maja w Parku im. Jana Pawła II odbędzie się doroczne święto Dzielnicy Czuby Południowe. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Rodzina Duttonów w komplecie, czyli czas na finał serialu Yellowstone
SERIALE

Yellowstone: ruszyły zdjęcia do finału. Premiera w listopadzie

Ekipa serialu właśnie weszła na plan zdjęciowy w stanie Montana. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, efekt ich pracy, czyli sezon 5B serialu Yellowstone zobaczymy już w listopadzie.

Kamil Zawislak „Wishlake” to wokalista, producent i pianista w nagradzanym międzynarodowym zespole Quantum Trio. Pochodzi ze Śląska, a muzyczne szlify otrzymał w konserwatorium Codarts w Rotterdamie
LUBLIN

Beksiński.Live 2024: Muzyka, obrazy i Sztuczna Inteligencja

Już jutro (22 maja) w Lublinie: spektakl Beksiński.Live 2024. Muzykę do spektaklu skomponowali: Michał Wasilewski i Kamil Zawiślak „Wishlake”. Z Kamilem Zawiślakiem rozmawiamy o Zdzisławie Beksińskim i muzyce.

Efektywne relokacje maszyn – klucz do sukcesu w nowym środowisku

Efektywne relokacje maszyn – klucz do sukcesu w nowym środowisku

Przeniesienie maszyn z jednego miejsca do drugiego może być skomplikowanym zadaniem, wymagającym precyzyjnego planowania, ścisłej kontroli i skrupulatnej organizacji. W tym artykule przyjrzymy się kluczowym aspektom efektywnej relokacji maszyn, które stanowią fundament sukcesu w nowym środowisku.

Lublin ma nową radę seniorów. Znamy jej skład
galeria

Lublin ma nową radę seniorów. Znamy jej skład

Ustępujący członkowie otrzymali podziękowania, a nowi odebrali nominacje. Z radnymi seniorami spotkała się Anna Augustyniak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. społecznych.

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu
galeria

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu

Buduje się tak we Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, w Polsce zdecydowanie rzadziej. Ale studenci Koła Naukowego Architektury i Budownictwa Ekologicznego ,,Archinature” Politechniki Lubelskiej wznieśli oryginalną ścianę z betonu konopnego.

Na szczęście w budynku, w który uderzyło auto, nikt nie mieszka

Pijany nie zapanował nad samochodem. Wjechał jeepem w dom

Miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Więc nic dziwnego, ze nie zapanował nad samochodem, wypadł z drogi, pokonał ogrodzenie i zatrzymał jeepa na ścianie drewnianego domu.

Policjanci zabezpieczali teren, a wojskowi saperzy zajęli się neutralizacją niewybuchów

Leśniczy wziął turystów do lasu. Musieli ściągać policję i saperów

Nie takiego odkrycia spodziewali się turyści, gdy z leśniczym szli na spacer. W lesie w okolicach Lubyczy Królewskiej (pow. tomaszowski) natrafili na niewybuchy z czasów II wojny światowej.

St. kpt. mgr inż. Kamil Bereza (na zdjęciu z prawej) jest od dzisiaj już oficjalnie komendantem straży pożarnej w Krasnymstawie

Strażacy mają komendanta na stałe. Dziś objął stanowisko

Od lutego był pełniącym obowiązki, a dzisiaj st. kpt. mgr inż. Kamil Bereza już oficjalnie objął stanowisko komendanta powiatowego straży pożarnej w Krasnymstawie.

Franciszkanie FC pokonali Kopaczy FC 8:4

Ruszyły rewanże w Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Lidze Orlikowej w Świdniku

Zespoły z grupy „open” rozegrały pierwszą kolejkę rundy rewanżowej Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Pościg zakończył się zatrzymaniem 21-latka

Uciekał przed policją z narkotykami. Zatrzymali go w pościgu

Sceny jak z sensacyjnego filmy rozegrały się minionej nocy w Lublinie. Policja ścigała 21-latka, który nie chciał się zatrzymać do kontroli.

W wypadku brały udział dwa samochody dostawcze i jeden osobowy

Matka i córka w szpitalu. Groźny wypadek wydarzył się nad ranem

38-letnia kobieta i jej 17-letnia córka ucierpiały w wypadku, który dzisiaj rano wydarzył się w miejscowości Płonka (gm. Rudnik).

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium