niedziela, 18 lutego 2018 r.

Chełm

Autobusy w Chełmie: Zmiany w rozkładach, plany podwyżek

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 stycznia 2011, 18:35

W dni powszednie autobusy CLA kursują normalnie, ale w weekendy ubyło kilka połączeń (Jacek Barczyńs
W dni powszednie autobusy CLA kursują normalnie, ale w weekendy ubyło kilka połączeń (Jacek Barczyńs

Chełmianie mieszkający z Borkiem czują się jak odcięci od miasta. W weekendy nie mają autobusu, którym mogliby dojechać do centrum, a nie wszyscy mają własne auta. Podobnych zmian w rozkładzie jazdy jest więcej.

Alicja Janiuk mieszka za Borkiem. Jest znana ze społecznego zaangażowania w sprawy Chełmskich Linii Autobusowych. Dlatego to do niej zwrócili się zdesperowani sąsiedzi.

– Niech pani coś w naszym imieniu zrobi, bo przecież odcięto nas od miasta, tak jakbyśmy w nim nie mieszkali – usłyszała. Skąd skargi? Ta część Chełma straciła weekendowe kursy m.in. linii 5A i 5C.

– I jaką my teraz mamy możliwość dostać się w sobotę do centrum na zakupy, a w niedzielę do kościoła? – pytają się mieszkańcy. – Nie można przecież w nieskończoność prosić sąsiada, aby podrzucił nas do miasta – dodają.

To nie jedyne linie, które w tym roku w czasie weekendów zostały zlikwidowane. Dotyczy to także autobusów z nr 4, 7 i 12. Ponadto w niedziele nie kursuje już 11, a w soboty 6. Czemu ma to służyć?

– Zdecydowaliśmy się na wybór mniejszego zła – mówi Zbigniew Grzesiuk, prezes CLA. – Dzięki temu obroniliśmy nasz priorytet, jakim jest utrzymanie komunikacji w dni powszednie bez żadnych cięć. Wyjątkiem jest jedynie zawieszenie linii nr 7, do Kumowej Doliny. Dopóki tamtejszy stok narciarski jest nieczynny, jej utrzymywanie po prostu nie ma sensu.

Zlikwidowane zostały podobno te weekendowe połączenia, z których korzystało najmniej pasażerów. W ostatnich miesiącach starego roku, np. w niedziele przynosiły one miesięczny utarg rzędu po około 1,5 tys. zł. Znacznie więcej CLA musiało wydać na drożejące wciąż paliwo i utrzymanie kierowców. Teraz są oszczędności także na tym. Sześciu kierowcom nie przedłużono umów o pracę.

Grzesiuk zapewnia, że wszystkie te decyzje, przy szalejących cenach oleju napędowego, tylko w niewielkim stopniu wpływają na zmniejszanie strat. Większe znaczenie może mieć podwyżka cen biletów, którą prezes chce forsować.

– W grupie 20 miast o podobnej liczbie mieszkańców, co Chełm, u nas bilety są najtańsze – przekonuje prezes. – Nasz bilet kosztuje 2 zł. Taka cena utrzymała się jeszcze chyba tylko w Zamościu. Tamtejszy przewoźnik nosi się z zamiarem podwyżki. Ja również zwróciłem się do prezydent miasta o podniesienie ceny biletu normalnego do 2,20 zł i ulgowego do 1,1 zł.

Sprawa nie jest jeszcze przesądzona, bo ostateczną decyzję podejmą radni. Zdaniem Grzesiuka tak minimalna podwyżka nie powinna odstraszyć dotychczasowych pasażerów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Magda_23
Karol
Gość
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Magda_23
Magda_23 (26 stycznia 2011 o 10:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co się dziwicie że bilety chcą podwyższyć?
W Chełmie i tak długo ta cena się utrzymała, w lublinie już dawno podnieśli ceny biletów.
Rozwiń
Karol
Karol (22 stycznia 2011 o 12:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Macie barany rządy PO :/
Rozwiń
Gość
Gość (22 stycznia 2011 o 10:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PO CO KASA NA LUBELSKIEJ, nikt z niej nie korzysta a pawilon nowy i pewnie sporo kosztował a generuje koszty, pracownik, ogrzewanie elektryczne, to nie lepiej do kiosku dać bilety?????? Porażająca logika, tu nigdy nie było kiosku a autobusy jeździły często.
Rozwiń
miko
miko (21 stycznia 2011 o 21:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='nef' timestamp='1295639226' post='427300']
Co ma Tusk do cen biletów w Chełmie, głuptaku?
[/quote]
podwyżki cen paliw( akcyza VAT) to kto zatwdzał? ali-baba?
Rozwiń
maria
maria (21 stycznia 2011 o 21:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a może zmniejszycie ilość kas biletowych w mieście, bo utrzymanie lokalu i pracowników też kosztuje a bilet można kupić w kiosku
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!