piątek, 23 marca 2018 r.

Chełm

Bandyci, strzeżcie się!

  Edytuj ten wpis

Przez trzy tygodnie, pół setki kobiet uczyło się technik samoobrony. Bezpłatne zajęcia zorganizowała chełmska policja.

Uczestniczki mówią zgodnie, że było warto i już dopytują się o kolejną edycję kursu.

Kurs samoobrony "Kobieta bezpieczna”, Komenda Miejska Policji w Chełmie organizuje już po raz piąty. Zajęcia adresowane są do pań, bo to one należą do grupy szczególnego ryzyka i są bardziej narażone na to, że padną ofiarą napaści.

Głównym celem akcji jest uświadomienie kobietom potencjalnych zagrożeń i sposobów, jak można wyjść z opresji. Podczas zajęć policyjny instruktor uczył kursantki, w jaki sposób rozpoznawać niebezpieczne sytuacje, jak się w takich sytuacjach zachować oraz jak zastosować w praktyce podstawowe techniki samoobrony. Uczestniczki kursu oprócz zajęć praktycznych przeszły także ćwiczenia z zakresu psychologii i dowiedziały się, jak interpretować przepisy prawne dotyczące obrony koniecznej i stanu wyższej konieczności.

- Organizacja takich zajęć, to naprawdę świetny pomysł - mówią zgodnie uczestniczki piątej edycji "Kobieta bezpieczna”. - Na pewno, jeśli tylko będzie taka możliwość, będziemy brały udział także w kolejnych szkoleniach. Treningu nigdy za wiele.

Jedna z kobiet zdradziła nam, że przyszła na kurs, ponieważ już dwukrotnie została napadnięta. - Potem bałam się wyjść na ulicę, cały czas wydawało mi się, że ktoś za mną idzie - mówi. - A zajęcia przywróciły mi pewność siebie. Nie wiem, jak zachowam się, jeśli ktoś mnie zaatakuje, ale już się nie boję.

Podinsp. Krzysztof Kulesza, który prowadził wszystkie edycje programu podkreśla, że coraz więcej kobiet chce uczyć się samoobrony. - Na każdą następną edycję zgłaszało się wiecej uczestniczek - mówi Kulesza. - Ta ostatnia była rekordowa: na pierwsze zajęcia przyszło 59 kobiet. Mam nadzieję, że umiejętności, które nabyły podczas kursu, nigdy się im nie przydadzą. Ale na wszelki wypadek, dobrze wiedzieć, jak sobie poradzić w trudnej sytuacji.

Dla pań, które nie brały udziału w szkoleniu, ale także dla uczestniczek kursu, Kulesza ma dwie najważniejsze wskazówki. Po pierwsze, jeśli już zostaniesz zaatakowana, nie wpadaj w panikę. Po drugie, nie przeceniaj swoich umiejętności i nie walcz, jeśli w grę nie wchodzi twoje życie i zdrowie. Spróbuj zaskoczyć napastnika, oswobodzić się z chwytu i uciec. Nawet jeśli masz pozostawić przy tym torebkę czy portfel.

Akcja, podobnie jak poprzednie, organizowana była pod patronatem komendanta miejskiego policji w Chełmie. Insp. Mirosław Sobczuk osobiście też wręczył uczestniczkom zaświadczenia o ukończeniu kursu. Panie zrewanżowały się komendantowi, ofiarowując mu bukiet kwiatów. - To wam należą się te kwiaty. Za wytrwałość, żeby to szkolenie ukończyć - skomentował Sobczuk.

Komendant podkreślił też, że to, czego panie nauczyły się podczas zajeć, warto utrwalać na kolejnych kursach. Obiecał, że będzie taka możliwość i to już wkrótce, bo prawdopodobnie w listopadzie. O terminie poinformujemy nasze Czytelniczki na łamach Dziennika Wschodniego. Nasza gazeta od początku patronuje akcji "Kobieta bezpieczna”.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!