niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Chełm

Przynajmniej 3 tys. złotych będą musieli zapłacić rodzice uczniów, którzy wszczęli fałszywy alarm bombowy w Zespole Szkół Ekonomicznych i III LO w Chełmie. Dziś sprawcy zostali zatrzymani. Za swój czyn odpowiedzą przed sądem. Grozi im nawet 10 lat więzienia.

Pierwszy telefon z informacją o podłożeniu ładunku wybuchowego zadzwonił 30 października. Sytuacja powtórzyła się po kilku dniach. W obu przypadkach ze szkoły ewakuowano uczniów oraz personel. Bomb nie znaleziono.
Dziś policja zatrzymała sprawców. To 17-letni Przemysław N. i jego o dwa lata młodszy kolega Jonatan K. Chłopcy opowiedzieli co leżało u podstaw głupiego żartu.
- Siedemnastolatek nie należał do najlepszych uczniów - relacjonuje Wioletta Pawluk, z Komendy Miejskiej Policji w Chełmie. - Bał się reakcji rodziców, gdyby dowiedzieli się jakie ma stopnie. Właśnie 30 października w jego klasie miała odbyć się wywiadówka.
Nastolatek podszywając się pod swojego ojca zadzwonił do wychowawcy z informacją, że jego żona miała wypadek samochodowy i na zebraniu nikt się nie zjawi. Gdy nauczyciel nie dał wiary tym słowom, Przemek o pomoc poprosił Jonatana. Ten zaalarmował szkołę, że w budynku jest bomba. Chłopcy cel osiągnęli. Wywiadówka została odwołana.
Zachęcony efektami Przemek powtórzył numer z bombą 8 listopada. Tego dnia miał mieć sprawdzian z rachunkowości. I znów ewakuowano szkołę. I znów mu się udało. Ale tylko pozornie. Wczoraj funkcjonariusze zapukali do drzwi mieszkań obu chłopów.
- Za usiłowanie sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu albo mieniu w znacznych rozmiarach grozi im do 10 lat więzienia - dodaje Pawluk. - Będziemy się domagać pokrycia kosztów akcji ratunkowej.
Jakie to koszty? - Straty poniesione przez pogotowie, straż pożarną i policję to około 1600 złotych. W kosztach nie uwzględniono jeszcze pogotowia energetycznego i gazowego - informuje Janusz Wójtowicz, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji.
To nie jedyna kara, jaka ich czeka. - W statucie naszej szkoły jest zapis, że uczeń który podczas obowiązków szkolnych popełni przestępstwo lub wykroczenie zostanie skreślony z listy uczniów - mówi Beata Koziej-Kawka, zastępca dyrektora ZSE i III LO. - Oczywiście taka decyzja musi być poprzedzona uchwałą rady pedagogicznej, ale to tylko formalność.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!