niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Chełm

Będą kształcić poliglotów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 sierpnia 2006, 15:56

Od września dzieci będą uczyły się języka angielskiego od pierwszej klasy podstawówki. Nie będzie to jednak przedmiot obowiązkowy, bo szkoły mogą mieć kłopoty z zatrudnieniem anglistów. Dyrektorzy nie widzą problemu.

- Na 121 szkół z naszego terenu wnioski o przyznanie pieniędzy na naukę języka angielskiego w klasach pierwszych złożyło 105 placówek - wylicza Anna Dudek Janiszewska, dyrektor chełmskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Lublinie. - Przy czym pozytywnie zaopiniowaliśmy 100 wniosków. Pozostałe muszą być uzupełnione. Ostateczny termin również dla tych którzy zwlekali ze złożeniem wniosków mija dzisiaj.
O pieniądze stara się Dariusz Mielniczuk, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Chełmie, w składzie której jest Szkoła Podstawowa nr 8. - Wniosek złożyliśmy jeszcze przed wakacjami - mówi Mielniczuk. - Mamy nadzieję, że otrzymamy pozytywną odpowiedź.
W "ósemce” uczniowie podstawówki już od kilku lat mogą uczyć się języków obcych. Choć są to lekcje nieobowiązkowe uczęszczają na nie wszyscy uczniowie. - W klasach pierwszych i drugich dzieci uczą się angielskiego. A w klasie trzeciej niemieckiego. Po godzinie tygodniowo - dodaje dyrektor. - Odbywa się to w ramach tzw. godzin dyrektorskich.

Jeżeli szkoła dostanie pieniądze, uczniowie będą mieli w programie zajęć dwie godziny angielskiego. Z nauczycielami też nie powinno być problemu. - Mamy anglistów i będziemy zatrudniać nowych. Największe szanse na pracę mają ci, którzy są specjalistami nie tylko w nauczaniu języka, ale również przygotowani zostali do prowadzenia zajęć z nauczania zintegrowanego - określa warunki, jakimi powinien wykazać się kandydat dyrektor Mielniczuk.
Wiesław Podgórkski, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 również stara się o ministerialne pieniądze. Wniosek złożył jako jeden z pierwszych i czeka na odpowiedź. Ma nadzieję, że pozytywną. - Będę mógł wówczas swoje godziny przeznaczyć na inne zajęcia - mówi. - U nas dzieci uczą się języków już od pierwszej klasy. Jedne angielskiego, inne niemieckiego. Poza tym jeżeli zostaniemy zakwalifikowani do programu będę mógł zwiększyć etat naszej anglistce i zatrudnić jeszcze jedną osobę na połówkę etatu.
Dyrektorzy chełmskich szkół cieszą się z szansy, którą daje im ministerialny program. Woleliby jednak, gdyby prawodawca nie określał jakiego języka ma to dotyczyć. - Wiemy, że angielski jest najbardziej popularny. Ale niektórzy rodzice woleliby, by ich dzieci uczyły się np. niemieckiego, czy ostatnio coraz bardziej modnego rosyjskiego - mówią. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!