poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Chełm

Będzie bliżej do specjalisty

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 listopada 2007, 19:01
Autor: Monika Mojsym

Dobra wiadomość dla pacjentów miejskiego ZOZ. W prowadzonych przez zakład przychodniach funkcjonować będą nowe poradnie specjalistyczne.

Ale jest również i zła informacja. Wciąż nie wiadomo, kiedy rozpoczną one pracę.
Batalia o utworzenie nowych poradni specjalistycznych trwała od blisko dwóch miesięcy. Dopiero jednak we wtorek udało się wprowadzić ten punkt do porządku obrad Rady Miasta Chełm. - Wierzymy, że powołując nowe poradnie zapewnimy mieszkańcom Chełma lepszy dostęp do specjalistycznych usług medycznych - argumentowała Danuta Cichowicz, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych.
Ale z podjęciem uchwały też nie było łatwo. - Poddajmy ten projekt weryfikacji - apelował radny Mariusz Kowalczuk. - Ustalmy, jakie poradnie mogą zacząć realnie funkcjonować już teraz. Musimy dokładnie to przemyśleć, bo konsekwencje nietrafnych decyzji poniesiemy wszyscy.
Zastanawiać nie chciał się jednak radny Kazimierz Mazurek. - Reprezentuję emerytów i rencistów. Nasz dostęp do lekarzy specjalistów jest żaden. Radni, którzy nie zgadzają się na przyjęcie tej uchwały, działają na szkodę starszych ludzi. Będę o tym mówił głośno - groził Mazurek. - Stwórzmy warunki do tego, żeby powstała chociaż jedna poradnia. A radni, którzy są lekarzami, powinni w tej sprawie wstrzymać się od głosu. To ewidentny konflikt interesów.
W imieniu przedstawicieli służby zdrowia wypowiedziała się radna Lucyna Dargiewicz. - Musimy dbać o zdrowie mieszkańców. Chcemy zapisu statutowego, który da szansę na rozwój placówki - apelowała radna.
Całą dyskusją był wyraźnie poruszony Mariusz Cios, radny i lekarz w jednej osobie. Dostało mu się za to, że zaaprobował utworzenie tylko czterech z 14 planowanych poradni. Jego zdaniem, mogłyby funkcjonować jedynie poradnie diabetologiczna, onkologiczna, medycyny sportowej i medycyny pracy.- Dziś dowiedziałem się od radnego Mazurka, że uprawiam prywatę i jestem ludobójcą. Ale ja chciałbym przypomnieć, że miejsce profilaktyki jest w szkole. Wy nie proponujecie więcej zajęć, tylko leczenie - argumentował Cios. - Poza tym nawet nie znamy kosztów tego przedsięwzięcia, ani źródeł jego finansowania.
Mimo kłótni radni przyjęli uchwałę jednogłośnie. A z tego cieszą się najbardziej pacjenci. - Może w końcu zmniejszą się kolejki w przychodniach - mówi Barbara Koziej. - Sama często chodzę do specjalistów. Najkrócej na wizytę czekałam jak dotąd miesiąc, a i tak ciężko było się dostać. Gdy w mojej przychodni będą specjaliści, na pewno nie będę wydawać pieniędzy na chodzenie do prywatnych gabinetów.
Bo kto powiedział, że jak zapłacę, to zostanę lepiej potraktowana.

Specjaliści na wyciągnięcie ręki

Statut przewiduje utworzenie Poradni Neurologicznej, Reumatologicznej, Laryngologicznej, Kardiologicznej, Onkologicznej, Zdrowia Psychicznego, Chorób Wewnętrznych, Diabetologicznej, Angiologicznej, Chorób Płuc, Urologicznej, Medycyny Sportowej, Alergologicznej i Rehabilitacyjnej
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!