Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

5 września 2007 r.
17:24
Edytuj ten wpis

Będzie Kuwejt pod Chełmem

0 3 A A

Do amerykańskiej firmy EurEnergy Co. Ltd. poszukującej gazu na Lubelszczyźnie dołączyli Polacy: Orlen Płock.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Obie firmy twierdzą, że ich badania mają szanse zakończyć się powodzeniem. Czekają tylko na decyzje urzędników.

W ciągu najbliższych dni wójt gminy Chełm ma się wypowiedzieć w sprawie poszukiwań gazu przez amerykanów. - Od jego podpisu zależy,
to czy prace ruszą już teraz, czy trzeba będzie na nie jeszcze poczekać - mówi Julian Góra, inspektor ds. ochrony środowiska Gminy Chełm. - Wójt ma być rozjemcą sporu między Ministerstwem Środowiska, a Wojewodą Lubelskim. Wojciech Żukowski chce, by przed rozpoczęciem prac poszukiwawczych sporządzony został raport oddziaływania na środowisko.
Ministerstwu raport nie jest potrzebny, opiera się ono na dotychczasowych opiniach środowiskowych. Jeśli wójt podzieli zdanie wojewody taki raport będzie musiał powstać. - To dodatkowe koszty i czas - mówi Góra. - Większość procedur trzeba będzie zaczynać od początku.
Pieczę nad projektem sprawuje gmina Chełm. W jej granicach leży największy teren, gdzie będą prowadzone poszukiwania. Dlatego na niej spoczywa obowiązek uzyskania wszystkich zezwoleń i opinii.
- Cały obszar koncesyjny obejmuje powierzchnię 759 km kw. W jego skład wchodzą gminy: Rejowiec, Rejowiec Fabryczny, Białopole, Chełm, Dorohusk, Kamień, Leśniowice, Ruda Huta, Sawin, Żmudź, Krasnystaw, Łopiennik Górny, Siennica Różana i Wola Uhruska - dodaje Góra.
Mieszkańcy gmin, gdzie prowadzone mają być odwierty już się cieszą. - To zawsze jakaś szansa na zatrudnienie - mówi pan Piotr z Srebrzyszcza. - Poza tym będzie kasa
za zajęcie naszych pół.
- Gospodarze często przychodzą do urzędu i pytają, czy to przypadkiem nie na ich polach będą przeprowadzane prace. Niestety, tak dokładnych informacji nie mamy. Wszystko będzie zależało
od inwestora - tłumaczy Góra.
Interesy amerykańskiej EurEnergy Co. Ltd. W Polsce reprezentuje lubelska spółka Energy Resources. Sprzęt do odwiertów będzie sprowadzony z Australii. Planowane są odwierty na głębokość 1,5 i 3 km. Prace poszukiwawcze będą trwały około 2 lat. Jednak na ewentualne wydobycie gazu trzeba będzie poczekać nawet 5 lat. Płocki Orlen chce szukać gazu ziemnego na obszarach gmin Wierzbica, Cyców i Chełm. - Już zwrócili się do Ministra Środowiska o zaopiniowanie koncesji na testy - mówi Góra. - My już pozytywnie zaopiniowaliśmy ten projekt.

Komentarze 3

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 19 sierpnia 2013 o 00:19

Avatar
Cadyk / 6 września 2007 o 11:03
Niewątpliwie, gaz byłby wielką (choć dla mnie wątpliwą) szansą na rozwój gospodarczy naszego regionu. Czy nie stać Dziennika na wywiady z prezesem Energy Resources, Bogusławem Podniesińskim, geologiem Jerzym Hadro, i na pewno jeszcze parę osób (nie jestem dziennikarzem), aby zdobyć pełny obraz tej sprawy? Dlaczego Wojewoda Lubelski blokuje badania (czy wydobycie)? Jak się skończyły próby poszukiwania gazu ziemnego na Zamojszczyźnie? Poza tym nie jesteśmy państewkiem trzeciego świata którego trzeba okradać z zasobów naturalnych - co nasz region na tym zyska gdy będzie się wydobywać tutaj gaz?
Niewątpliwie, gaz byłby wielką (choć dla mnie wątpliwą) szansą na rozwój gospodarczy naszego regionu. Czy nie stać Dziennika na wywiady z prezesem Energy Resources, Bogusławem Podniesińskim, geologiem Jerzym Hadro, i na pewno jeszcze parę osób (nie jestem dziennikarzem), aby zdobyć pełny obraz tej sprawy? Dlaczego Wojewoda Lubelski blokuje badania (czy wydobycie)? Jak się skończyły próby poszukiwania gazu ziemnego na Zamojszczyźnie? Poza tym nie jesteśmy państewkiem trzeciego świata którego trzeba okradać z zasobów naturalnych - co nasz regi... rozwiń
Avatar
qqlka / 6 września 2007 o 04:58
.....a za tydzien przyjada talibowie ci ktorzy z Lepperem w Klewkach roili biznesy z UFO.W Chelmie nie zadna ropa a jedynie gaz ( i to nie tez z gazowni a miejscowego monopolowego)
Avatar
Gość / 19 sierpnia 2013 o 00:19

Avatar
Cadyk / 6 września 2007 o 11:03
Niewątpliwie, gaz byłby wielką (choć dla mnie wątpliwą) szansą na rozwój gospodarczy naszego regionu. Czy nie stać Dziennika na wywiady z prezesem Energy Resources, Bogusławem Podniesińskim, geologiem Jerzym Hadro, i na pewno jeszcze parę osób (nie jestem dziennikarzem), aby zdobyć pełny obraz tej sprawy? Dlaczego Wojewoda Lubelski blokuje badania (czy wydobycie)? Jak się skończyły próby poszukiwania gazu ziemnego na Zamojszczyźnie? Poza tym nie jesteśmy państewkiem trzeciego świata którego trzeba okradać z zasobów naturalnych - co nasz region na tym zyska gdy będzie się wydobywać tutaj gaz?
Niewątpliwie, gaz byłby wielką (choć dla mnie wątpliwą) szansą na rozwój gospodarczy naszego regionu. Czy nie stać Dziennika na wywiady z prezesem Energy Resources, Bogusławem Podniesińskim, geologiem Jerzym Hadro, i na pewno jeszcze parę osób (nie jestem dziennikarzem), aby zdobyć pełny obraz tej sprawy? Dlaczego Wojewoda Lubelski blokuje badania (czy wydobycie)? Jak się skończyły próby poszukiwania gazu ziemnego na Zamojszczyźnie? Poza tym nie jesteśmy państewkiem trzeciego świata którego trzeba okradać z zasobów naturalnych - co nasz regi... rozwiń
Avatar
qqlka / 6 września 2007 o 04:58
.....a za tydzien przyjada talibowie ci ktorzy z Lepperem w Klewkach roili biznesy z UFO.W Chelmie nie zadna ropa a jedynie gaz ( i to nie tez z gazowni a miejscowego monopolowego)
Zobacz wszystkie komentarze 3

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Rząd obiecuje 22 nowe mosty. Jeden ma powstać w woj. lubelskim [lokalizacje]
galeria

Rząd obiecuje 22 nowe mosty. Jeden ma powstać w woj. lubelskim [lokalizacje] 0 0

W ciągu najbliższych lat zaproponujemy program budowy 22 mostów na Wiśle, Odrze, Bugu, Narwi, Pilicy, Warcie i w wielu miejscach Polski – poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Znamy lokalizacje nowych mostów.

Puławy: Lista miejskich zadań do przeglądu

Puławy: Lista miejskich zadań do przeglądu 0 0

Puławscy radni w czwartek przyjmą raport o wykonaniu Programu Zamierzeń Inwestycyjnych. To dokument mówiący o tym, które z dziesiątek zaplanowanych zadań zostały już wykonane, a na które nadal czekamy. Wśród tych ostatnich jest m.in. przedłużenie ul. Powiśle, czy montaż windy w ratuszu.

Przemytnicy stracili 475 podrabianych kurtek. Ale ubrania się nie zmarnują

Przemytnicy stracili 475 podrabianych kurtek. Ale ubrania się nie zmarnują 9 1

Podrobione kurtki trafią do podopiecznych lubelskiego Polskiego Czerwonego Krzyża. Celnicy z Małaszewicz odebrali je przemytnikom.

Lublin: Skradziono wózek inwalidzki, rodzina prosi o pomoc

Lublin: Skradziono wózek inwalidzki, rodzina prosi o pomoc 15 1

Elektryczny wózek inwalidzki został skradziony z klatki bloku przy ul. Skautów w Lublinie.

Karczemna awantura, szarpanie i wyzwiska na przyjęciu komunijnym. O co poszło?
galeria
film

Karczemna awantura, szarpanie i wyzwiska na przyjęciu komunijnym. O co poszło? 39 8

Poszło o rosół, który ponoć miał być nieświeży. Do tego nie wszyscy mieli dostać drugie danie. Przyjęcie komunijne w restauracji „Krokus” w Chełmie zakończyło się karczemną awanturą, szarpaniem i wyzwiskami. Sprawą zajęła się policja i prokuratura.

Burze w woj. lubelskim: Spadł grad, wiele interwencji strażaków

Burze w woj. lubelskim: Spadł grad, wiele interwencji strażaków 19 1

Strażacy kilkanaście razy interweniowali po burzach, które przechodzą nad woj. lubelskim.

Lublin: Wystawa Grupy Twórczej w Galerii w Pasażu
25 maja 2018, 17:00

Lublin: Wystawa Grupy Twórczej w Galerii w Pasażu 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 25 maja o godz. 17 w Galerii w Pasażu (Pracownie Kultury Tatary, ul. Hutnicza 28A) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Grupy Twórczej pod tytułem Pasja tworzenia.

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują?
galeria

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują? 27 10

W sobotę pierwsi lokatorzy dostaną klucze do Mieszkań Plus. A wręczać je będzie premier Mateusz Morawiecki. Tyle że lokale są w stanie deweloperskim i trzeba jeszcze grubych tysięcy, żeby w nich zamieszkać.

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży
galeria
film

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży 38 0

Dziś zaczęła się sprzedaż biletów na koncert POP Arena, którego główną gwiazdą będzie Alvaro Soler, przed którym wystąpi grupa Alphaville.

Azoty po raz szósty zagrają o brązowy medal

Azoty po raz szósty zagrają o brązowy medal 5 0

PGNIG SUPERLIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH Po raz szósty w historii Azoty Puławy zagrają o trzecie miejsce mistrzostw Polski. Zmierzą się z rewelacyjną Gwardią Opole

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego
25 maja 2018, 19:00

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego 1 0

Co Gdzie Kiedy. Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprasza na finałowy koncert 22. edycji Forum Lutosławskiego MOST. W piątek, 25 maja o godz. 19 na scenie Filharmonii wystąpią Robert Kabara, Kamil Tomanek i Aleksandra Ohar.

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat 0 0

Poniedziałkowe losowanie (21.05.2018) Ekstra Pensji okazało się szczęśliwe dla osoby, która kupiła zakład tej gry w punkcie LOTTO przy ulicy Kopernika 4 w Pucku (woj. pomorskie).

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje
galeria
film

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje 333 11

24 czerwca uruchomione ma być niedzielne połączenie kolejowe z Lublina do Włodawy przez Okuninkę. Pociąg ma kursować do ostatniej niedzieli sierpnia włącznie.

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej 7 12

Końcówka sezonu zapowiada się niezwykle ciekawie. W walce o awans faworytami są: Resovia, KSZO i Motor. Temu tercetowi szyki może jeszcze pokrzyżować Chełmianka. Biało-zieloni w najbliższą sobotę zmierzą się w derbach z lubelskim klubem. Gospodarze spodziewają się tłumów na meczu, dlatego apelują o wcześniejszy zakup biletu

Skwer "Prof. Władysława Bartoszewskiego" będzie w Lublinie

Skwer "Prof. Władysława Bartoszewskiego" będzie w Lublinie 0 11

Imię „Prof. Władysława Bartoszewskiego” może otrzymać skwer urządzony między ul. Lipową a wejściem na cmentarz.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!