wtorek, 20 marca 2018 r.

Chełm

Będzie porozumienie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 stycznia 2008, 19:28

Za pięć dni ma zostać podpisane porozumienie o współpracy na rzecz miasta Chełm.

W zamian za ustępstwa programowe i stanowiska prezydent miasta może uzyskać większościowe poparcie w radzie.


Do tej pory prawicowa opozycja skutecznie ograniczała, a momentami wręcz paraliżowała władzę prezydent. Stąd wzięły się opinie, że pierwszy rok obecnej kadencji samorządu był stracony.

- Tyle czasu zabrało nam szukanie wspólnego języka - mówi Agata Fisz, prezydent Chełma. - Wierzę, że dla dobra miasta dojrzeliśmy do tego, aby odrzucić osobiste ambicje i personalne animozje. Najwyższy czas, abyśmy wspólnie zadecydowali, w jakich kierunkach nasze miasto powinno się rozwijać.

Pierwszym krokiem na rzecz porozumienia lewicowego zarządu miasta z prawicową opozycją w radzie była podpisana przed niespełna miesiącem w obecności dziennikarzy "Deklaracja woli zawarcia porozumienia o współpracy na rzecz miasta Chełm”. Oprócz Agaty Fisz, prezydent miasta, podpisał się pod nią jej zastępca Józef Górny, a ze strony rady Stanisław Mościcki w imieniu klubu Radnych "Rozwój i Demokracja” i Zbigniew Bajko w imieniu Klubu Radnych "Razem dla Chełma”. Pod deklaracją zabrakło natomiast podpisów przedstawicieli klubów PO i PiS.

- Daliśmy sobie wtedy 30 dni, aby dojrzeć do podpisania porozumienia ze wszystkimi tego konsekwencjami - mówi Stanisław Mościcki, przewodniczący Rady Miasta. - Trudno w nieskończoność być większościową opozycją. Taka sytuacja wymusza przecież poczucie odpowiedzialności za wszystkie decyzje, mające znaczenie dla Chełma i jego mieszkańców.

Od tamtego czasu strony zdążyły uzgodnić program wyborczy. Zdaniem Fisz wymaga on już tylko kosmetycznych poprawek. Niemal cały wysiłek obie strony chcą poświęcić miejskim inwestycjom i pozyskiwaniu na nie pieniędzy. Przyszłym koalicjantom znacznie trudniej będzie ustalić, kto personalnie u boku prezydent będzie ten program realizował. Problem dotyczy obsadzenia wakującego etatu drugiego wiceprezydenta oraz zmian na niektórych kierowniczych stanowiskach w Urzędzie Miasta. Jeśli chodzi o stanowisko wiceprezydenta, wymienia się dwa nazwiska: Zbigniewa Bajko, w przeszłości prezydenta miasta i Stanisława Mościckiego, przewodniczącego rady.

Poza wzmocnieniem władzy wykonawczej prezydent, stawką w tej grze jest także przełamanie lodów pomiędzy zdominowanym przez PO Urzędem Marszałkowskim w Lublinie i lewicowym Zarządem Miasta Chełm. Przemawia za tym chociażby zaangażowanie w ideę porozumienia Zbigniewa Bajki, blisko związanego z Krzysztofem Grabczukiem, członkiem zarządu, a być może już niedługo marszałkiem województwa lubelskiego.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
evo
DARECKI
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (28 stycznia 2008 o 11:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A co ma Pani prezydent i miasto do hotspotów w Chełmie ?
To działanie prywatnej firmy i prywatnej kasy, miasto już wielokrotnie udowodniło, że umie tylko gadać, a i to nie zawsze z sensem. Obiecanki cacanki, zawsze tylko kiełbasa wyborcza, która prowadzi do niestrawności. Dopiero jak się chełmska firma za to zabrała to w końcu coś się dzieje. W tamtym roku była konferencja o nowoczesnych technologiach a teraz uruchomili portal echelm i postawili hotspoty. Miasto nic się tu nie dołożyło. Jak znam życie to jeszcze będzie dołki kopać... ehh życie...
Rozwiń
evo
evo (27 stycznia 2008 o 02:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mamy też łagodną zimę i jest to taka sama zasługa pani prezydent jak darmowy internet!!
Rozwiń
DARECKI
DARECKI (26 stycznia 2008 o 19:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wydaje mi się że ten zarząd Chełma jest najlepszy od wielu lat.Pani prezydent robi co może i już widać tego efekty miasto zaczyna wychodzić powoli z tego gównianego marazmu i zaczynają się inwestycje ,które pociągną za sobą kolejne.Tak trzymać.Nawet darmowy internet już mamy.
Rozwiń
ja
ja (26 stycznia 2008 o 10:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To do tej pory nie działali na rzecz Chełma? Więc na czyją rzecz? Obawiam się, że na swoją własną. Stolek wiceprezydenta dla przewodniczącego rady? Wam się już chyba w głowach poprzewracało od tej karueli stanowisk. Oj nie ma Chełm szczęścia do swojej władzy, nie ma.
Rozwiń
piukasz
piukasz (26 stycznia 2008 o 04:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
FK COMMUNISTS !
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!