piątek, 23 lutego 2018 r.

Chełm

Bezek Dębiński: Wyrzucili rakotwórczy eternit na pola

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 maja 2009, 15:02

Mieszkańcy biją na alarm. W gminie Siedliszcze wyrosło dzikie wysypisko śmieci. Wśród odpadów są też zwały rakotwórczego eternitu.

Mieszkańcy Bezku Dębińskiego poprosili nas o interwencję. W ich miejscowości ktoś zwozi w ustronne miejsce góry śmieci. - Tak być nie może - mówią. 

- Nie rozumiem, dlaczego zwrócili się z tym problemem do mediów, a nie bezpośrednio do mnie - zżyma się Hieronim Zonik, wójt gminy Siedliszcze.
- Zareagował bym natychmiast.

Wójt przyznaje, że do tej pory nie miał żadnej informacji o tym wysypisku. Na miejsce wysłał swoich pracowników. Okazało się, że hałdy śmieci zalegają na terenie dawnego Zakład Doświadczalnego Akademii Rolniczej w Lublinie.

- Nas nie obchodzi, do kogo należy teren - mówi pragnący zachować anonimowość mieszkaniec Bezku. - Dla nas ważne jest tylko to, że ktoś nam podrzuca pod nos śmieci.

Obecny Uniwersytet Przyrodniczy wydzierżawił swój zakład prywatnemu dzierżawcy. Jako użytkownik terenu to on jest odpowiedzialny za nielegalne składowisko.

- Na obecnym etapie jeszcze nie chcę angażować w tę sprawę policji - mówi Zonik. - Oficjalnie wystąpię do dzierżawcy, aby śmieci wywiózł na legalne składowisko, a eternit do utylizacji. Dam mu na to określony czas. Jeśli się z tym nie upora nie pozostanie mi nic innego, jak złożyć zawiadomienie o przestępstwie.

Wójt przyznaje, że dzikich wysypisk w gminie jest znacznie więcej. Ma dowody na to, że worki z odpadami podrzucają mieszkańcy Lublina, czy Świdnika. Wystarczy pogrzebać w śmieciach, aby się o tym przekonać.

Bywa też, że na tej podstawie można nawet zidentyfikować właściciela.

- Niestety, prawo śmieciowe jest niedoskonałe - mówi Zonik. - Na pewno nie byłoby problemu dzikich wysypisk, gdyby wprowadzić obligatoryjny podatek śmieciowy. Wówczas mieszkańcy nie musieliby podpisywać umów na wywóz śmieci. Do wsi znowu wróciłyby ogólnodostępne kontenery, za które odpowiedzialny byłby urząd gminy. Takie stanowisko podziela zdecydowana większość samorządowców.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ja
obserwator
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ja
ja (31 grudnia 2009 o 14:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
to jacenty z pgru ren eternit tam kazał wywiesc
Rozwiń
obserwator
obserwator (13 maja 2009 o 18:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
niech odpowiednie służby pojadą nad zalew w Janowie Lub. od strony miasta i parkingu, takiej ilości eternitu na drodze dawno nie widziałem.....
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!