środa, 21 lutego 2018 r.

Chełm

W Chełmie gwałtownie rośnie góra podań do pracy w Straży Granicznej. W Brukseli ustalono, że do końca 2006 roku do służby
w Straży Granicznej w Polsce zostanie przyjętych ponad
5 tys. nowych funkcjonariuszy. Nieoficjalnie mówi się, że ok. tysiąca osób ma trafić w przyszłości do oddziału chełmskiego.

Komendant główny SG zapewnił ppłk. Marka Dominiaka, komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie, że już w przyszłym roku otrzyma 150–200 pierwszych etatów na zatrudnienie nowych ludzi. Kandydaci mają być mieszkańcami Lubelszczyzny.
Zdaniem komendanta kadrowe i materialne wzmocnienie oddziału będzie między innymi procentowało skróceniem czasu odpraw granicznych. Straż Graniczna duże nadzieje wiąże też z planowanym ulokowaniem jej w europejskim systemie bezpieczeństwa. W ramach tego przedsięwzięcia ma uzyskać między innymi dostęp do policyjnych kartotek wszystkich państw Unii Europejskiej. Swoje znaczenie będzie miało też uzbrojenie pograniczników w elektroniczny system ochrony granicy państwowej. Taki sam, jaki Amerykanie stosują na granicy z Meksykiem. Urządzenia, nie większe od paczki papierosów, sygnalizują bicie serca w promieniu około 100 metrów.
Chełmscy pogranicznicy są jednymi z najlepszych w kraju jeśli chodzi o dostosowywanie się do unijnych wymogów. – W 1991 roku, kiedy powstawał Nadbużański Oddział SG, na przypisanym mu odcinku było osiem strażnic – mówi komendant. – Teraz jest ich już 15 i dalsze dwie, w Woli Uhruskiej i Chłopiatynie, w budowie. W ten sposób zgodnie z unijnym standardem odległość pomiędzy naszymi strażnicami wynosi już nie więcej niż 25 km.
Po dwóch latach negocjacji UE uwierzyła, że Polska jest w stanie skutecznie pilnować 1200 km wschodniej granicy. Z tego odcinka 457 km kontroluje NOSG.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!