sobota, 17 marca 2018 r.

Chełm

Burmistrz i starosta wytykają sobie pomniki. Oba w kiepskim stanie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 marca 2014, 14:30

Starosta włodawski Wiesław Holaczuk przejął się fatalnym stanem stojącego we Włodawie przy al. Józefa Piłsudskiego pomnika Tadeusza Kościuszki. Tym bardziej, że w tym roku przypada 220. rocznica wybuchu Insurekcji Kościuszkowskiej.

Dlatego starosta oficjalnym pismem zwrócił się do burmistrza Włodawy z zapytaniem, czy miasto zamierza przeprowadzić renowację zabytkowego pomnika. Jednocześnie ze swojej strony zaoferował współfinansowanie, a nawet przejęcie całego ciężaru renowacji. W odpowiedzi burmistrz Jerzy Wrzesień zasugerował mu, że jeśli już chce remontować pomnik, to niech się zajmie zabytkową Kolumną Toskańską stojącą na podległym mu terenie u zbiegu ulic Tysiąclecia, Kraszewskiego, Korolowskiej i Wyrykowskiej. - Przyznaję, że byłem zaskoczony reakcją burmistrza - mówi starosta. - Po prostu chcieliśmy pomóc i wspólnymi siłami przywrócić pomnik do odpowiedniego stanu. Konsultowałem się już z konserwatorem zabytków, który wartość prac wycenił na 30 tys. zł. Jeśli w końcu ten pomnik się rozpadnie koszty renowacji będą nieporównywalnie większe, a do tego wstyd przed mieszkańcami. Starosta nie ukrywa, że jego sercu bliższy jest pomnik Kościuszki, niż Kolumna Toskańska. To właśnie przy popiersiu Naczelnika zazwyczaj odbywają się tak powiatowe, jak i miejskie uroczystości patriotyczne. Ponadto starostwo utrzymuje Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki, jak również zaangażowało się w tworzenie wiodącego przez kilka powiatów Szlaku Kościuszkowskiego. - Uważam, że starosta powinien się skupić na tym, za co sam odpowiada - mówi burmistrz Wrzesień. - Kolumna Toskańska jest w opłakanym stanie. A jeśli chodzi o renowację pomnika Naczelnika, to planujemy to zrobić w przyszłym roku.

Historia pomników

Obecny pomnik Tadeusza Kościuszki został wybudowany jako pomnik cara Mikołaja II na pamiątkę jego wizyty we Włodawie w 1906 r. Kiedy tylko Polska odzyskała niepodległość popiersie imperatora zastąpiono Naczelnikiem pozostawiając całą resztę monumentu bez zmian. Z kolei zwieńczona krzyżem Kolumna Toskańska stanęła na swoim miejscu w 1766 r. W czasie I wojny światowej otoczono ją ogrodzeniem z płytami upamiętniającymi austriackich i niemieckich żołnierzy poległych w 1915 r.
  Edytuj ten wpis
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!