wtorek, 20 lutego 2018 r.

Chełm

Centrum Chełma pełne kontrastów

  Edytuj ten wpis

Kamienice jak spod igły i rudery do rozbiórki. Nowe klomby i dzikie wysypiska śmieci na działkach, do których nikt się nie przyznaje. Takie skrajności można spotkać w centrum Chełma. Czy nie ma na to rady?

Deptak przy ul. Lwowskiej, pl. Kupiecki, Gdański, Kościuszki i Łuczkowskiego. To miejsca w centrum, które bez wstydu można pokazać tym, którzy odwiedzają nasze miasto. Jednak tuż po sąsiedzku można znaleźć i takie, w których czas jakby się zatrzymał.

– Wystarczy wejść w pierwszą lepszą bramę w śródmieściu – mówi chełmianka pani Anna. – Ciemno, brudno i śmierdzi. Na dodatek, nie wiadomo, czy się czymś w głowę nie dostanie.

Rysy na wizerunku reprezentacyjnej części miasta najwyraźniej dostrzegają też jego gospodarze. Wiceprezydent Józef Górny bez wahania wskazuje przykłady miejsc, które proszą się o to, aby poprawić ich wygląd.

– Rewitalizacja i nowa aranżacja przydałyby się na pewno w rejonie pomiędzy ul. Obłońską i Armii Krajowej. Ale także na osiedlach przy ul. Pilarskiego, Sienkiewicza, Mickiewicza, Lubelskiej – mówi wiceprezydent Górny.

– Sporo do zrobienia jest też na targowisku przy ul. Lutosławskiego oraz w otoczeniu Zakładu Doskonalenia Zawodowego i dworca PKS.

Co ciekawe, zdaniem wiceprezydenta mało reprezentacyjne punkty Śródmieścia, to nie konsekwencja braku pieniędzy czy chęci. Wytłumaczeniem ma być m.in. nieuregulowanie stanów prawnych i rozdrobnienie własnościowe nieruchomości. Ale jest jeszcze coś.

– Żeby otworzyć drogę do ożywienia tych nieprzynoszących chluby miastu terenów, trzeba jak najszybciej rozpocząć procedurę zmiany planu ich zagospodarowania – przekonuje wiceprezydent i dodaje, że na temat wszelkich zmian związanych z przeznaczeniem terenu, architektury, czy układu komunikacyjnego powinni wypowiedzieć się przede wszystkim mieszkańcy.

Mogliby to zrobić podczas konsultacji z udziałem wszystkich zainteresowanych, m.in.: przedsiębiorców, właścicieli nieruchomości, organizacji zawodowych i społecznych, architektów i urbanistów.

– Należy się tylko cieszyć, że miasto dostrzega potrzebę zmiany planu w tym rejonie – mówi Władysław Sadurski, chełmski architekt.

– Tym bardziej że niektóre przyjęte w Śródmieściu rozwiązania zdążyły się zdezaktualizować. Tak jak np. w obrębie ul. Partyzantów, gdzie przedsiębiorcy chcą inwestować, ale przepisy im na to, na razie, nie pozwalają. (bar)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
~gość~
ggfdgfd
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

~gość~
~gość~ (28 października 2009 o 22:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pewnie tak ;p
Rozwiń
ggfdgfd
ggfdgfd (27 października 2009 o 21:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ta dziewczyneczka pewnie ma przerąbane przez tego fajka ;p
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!