niedziela, 18 marca 2018 r.

Chełm

Chełm: Aquapark na gruzach prawosławnej cerkwi

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 marca 2014, 09:45

Władze Chełma chcę budować aquapark na działce, której zwrotu żąda miejscowa parafia prawosławna. I choć sprawa nie jest jeszcze rozstrzygnięta, to miasto już zabiera się za emisję obligacji, z których sfinansowana ma być budowa parku wodnego.

W miejscu gdzie ma wyrosnąć galeria handlowa i aquapark, między ulicami Lubelską i Trubakowską do 1924 r. stała okazała cerkiew garnizonowa 65. Moskiewskiego Pułku Piechoty. Honorowym oficerem tej formacji był sam car Mikołaj II. - Ustawa między państwem polskim i Polskim Autokefalicznym Kościołem Prawosławnym gwarantuje nam ubieganie się o zwrot utraconego majątku, w tym nieruchomości - mówi ks. mitrat Jan Łukaszuk. - W naszej opinii działka po dawnej cerkwi jest taką nieruchomością. Chełmska parafia prawosławna wniosek o zwrot działki złożyła w Komisji Regulacyjnej jeszcze w 2006 r. Jej interesy reprezentuje jedna z lubelskich kancelarii adwokackich. Prawnicy są w posiadaniu dokumentów potwierdzających prawa parafii do spornej nieruchomości. Postępowanie w tej sprawie wciąż trwa. Nie czekając na jego zakończenie miasto od kilku lat forsuje budowę w tym miejscu galerii handlowej i aquparku. - Miasto ma tytuł własności do działki, na której ma stanąć aquapark - zapewnia Henryk Poniatowski, dyrektor Wydziału Mienia Komunalnego UM Chełm. - Cały teren po dawnej jednostce Wojsk Ochrony Pogranicza w dwóch turach został przejęty i skomunalizowany niedługo po 2000 r. Gdyby ten grunt nie stanowił naszej własności, nie szykowalibyśmy go do sprzedaży.

Według dyrektora Poniatowskiego, roszczenia parafii prawosławnej są bezpodstawne. W 1918 r. po odzyskaniu niepodległości Polska przejęła majątek zaborcy. W Chełmie składnikiem tego majątku była m.in. Cerkiew Garnizonowa 65. Moskiewskiego Pułku Piechoty. Inaczej by się rzeczy miały, gdyby to była świątynia parafialna. - Roszczenia parafii prawosławnej nie mają wpływu na kalendarz przygotowań do budowy aquaparku - mówi Roland Kurczewicz, pełnomocnik Agaty Fisz, prezydent Chełma. Miasto wszczęło procedury związane z emisją obligacji, z których sfinansowana ma być budowa parku wodnego. Jednocześnie przygotowuje rozwiązanie alternatywne. Gotowe jest sprzedać działkę pod aquapark wraz z jego projektem oraz przylegający do niej teren z przeznaczeniem pod budowę galerii handlowej. Wybudowany przez prywatnego inwestora Park Wodny przez określony czas dzierżawiony byłby przez miejską spółkę, po czym przeszedł by na jej własność. Inwestorowi pozostałaby galeria. Co na to ksiądz mitrat? - Parafia nie upiera się akurat przy działce, na której stała cerkiew - odpowiada ks. Łukaszuk. - W zależności od decyzji, jakie podejmie Komisja Regulacyjna rozważymy odpowiednie propozycje ze strony miasta.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Chełm aquapark
wert
kresowianin
Gość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

wert
wert (25 marca 2014 o 15:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Po pierwsze - nie na gruzach. Śladów po cerkwi nie ma już od kikudziesięciu lat, w związku z czym tytuł jest manipulacją obliczoną na wywołanie niepotrzebnych emocji. Roszczenia parafii powinien rozstrzygnąć sąd, ale nie należy zapominać, o czym zresztą w tekście mowa, że zniszczona cerkiew, podobnie jak ta, która stała na Placu Litewskim w Lublinie, nie była zwykłą świątynią zbudowaną z inicjatywy i dla zaspokojenia potrzeb duchowych wiernych, tylko inwestycją zrealizowaną przez zaborcze władze rosyjskie (te same, które w 1913 r. podjęły decyzję o oderwaniu Guberni Chełmskiej od Królestwa Polskiego i wcieleniu do Rosji) jako symbol panowania rosyjskiego nad tą ziemią (to trochę tak, jakby ewangelicy upominali się dziś o jakąś działkę, na której Niemcy w latach okupacji zbudowaliby jakąś świątynię dla wyznawców tego wyznania). Po drugie, po jaką ch.... w Chełmie, mieście, w którym od dłuższego czasu z miesiąca na miesiąć rośnie bezrobocie (w styczniu tego roku osiągnęło 19%,, w powiecie chełmskim 21,5) taka inwestycja jak aquapark. Biedę w  Chełmie widac na każdym kroku (na ul. Rejowieckiej tzreba jechać slalomem, żeby kół nie pogubić), ale aquapark to brzmi dumnie...

Rozwiń
kresowianin
kresowianin (25 marca 2014 o 11:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Aż strach pomyśleć co zrobi Władimir Władimirowicz jak się dowie że w Chełmie  prześladują mniejszość. Może lepiej oddać tą działkę i nie prowokować niedżwiedzia ?

Rozwiń
Gość
Gość (25 marca 2014 o 11:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

:angry: jak miasto budowało tamże basen w latach 70-tych, czy stadion to działka była miejska, a jak teraz basen i niby galerie, to znalazł się właściciel??? Niech upomni się u Putina o działkę na Krymie, bo kasę poczuli, a chętnych na ruiny stadionu i basenu to nie było???????A swoja droga to galerie ma Lublin, byłem w niedziele 6 godzin chodzenia i tak wszystkiego nie zobaczyłem a parking na ponad 3  000 samochodów pełny w 98%, jakoś inni potrafią a Chełm nigdy. :D  :D

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!