niedziela, 18 marca 2018 r.

Chełm

Chełm: Grafficiarze kontra chuligani

Dodano: 31 sierpnia 2016, 21:37

W Parku Miejskim od pięciu lat rozstawione są plansze z wykonanymi przez młodych artystów graffiti. Rzecz w tym, że na większości z nich trudno dopatrzyć się pierwotnego oryginału. W oczy rzucają się natomiast wulgarne bazgroły i napisy.

Niektóre z plansz zostały mechanicznie uszkodzone przez wandali. Stelaże niemal wszystkich rdzewieją.

– Może to i był dobry pomysł z tymi planszami, ale chyba powinno się je już parku zabrać – mówi pani Wanda z Chełma. – Często spaceruję tam z wnukami i nie chcę, aby oglądały obsceniczne rysunki.

Graffiti w parku to efekt międzynarodowego projektu „Jesteśmy razem młodzi w Europie”, na który miasto pozyskało unijne dofinansowanie. Uczestniczyła w nim młodzież z Litwy, Łotwy i Chełma.

– W latach 2010-2011 młodzi ludzie z trzech krajów tworzyli swoje dzieła, ale też uczestniczyli w różnego rodzaju warsztatach i koncertach, w skateparku uczyli się jazdy na rolkach jak również zwiedzali nasz region – mówi Teresa Dobrowolska, dyrektor Wydziału Rozwoju, Promocji i Współpracy z Zagranicą UM. – Znakomicie się integrowali. Uważam, że dla nich i dla nas było to wspaniałe doświadczenie.

Dyrektor Dobrowolska nie ma nic przeciwko temu aby chełmscy grafficiarze nanosili swoje obrazy na te już istniejące. Oczywiście musi to mieć wymiar artystyczny, a nie chuligański.

– Poza parkiem plansze z graffitu rozstawione są także przy ul. 1 Armii WP – dodaje Dobrowolska. – Wiem, że skupiło się wokół nich środowisko tamtejszych grafficiarzy. Ze swojej strony młodzi ludzie wręcz opiekują się tymi planszami i prześcigając się artystycznymi pomysłami na bieżąco odświeżają je nowymi przedstawieniami. A jeśli chodzi o plansze w Parku Miejskim to obiecuję, że się im przyjrzymy i zastanowimy, czy nie nadszedł czas by je już stamtąd zabrać.

Czytaj więcej o: Chełm
Użytkownik niezarejestrowany
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (1 września 2016 o 09:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jak to sztuka , to może kościoły tak malować ?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!