niedziela, 25 marca 2018 r.

Chełm

Chełm: Każdy chce dostać dawną siedzibę PKWN

  Edytuj ten wpis

W przeszłości Gmach był wykorzystywany jako tło dla wszelkiego rodzaju uroczystości (Jacek Barczyńsk
W przeszłości Gmach był wykorzystywany jako tło dla wszelkiego rodzaju uroczystości (Jacek Barczyńsk

Historyczny Gmach stał się łakomym kąskiem. Od 2001 r. zabiega o niego Starostwo Powiatowe, ale też Urząd Miasta Chełm. Starania o przejęcie tego budynku niedawno wszczęła także Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. O tym, komu ostatecznie się dostanie, w imieniu rządu zadecyduje wojewoda.

Do niedawna starostwo, magistrat i PWSZ zabiegali o gmach ramię w ramię. Zdaniem Zygmunta Gardzińskiego, przewodniczącego RM Chełm, w pewnym momencie starostwo jakby wycofało się z tej współpracy i podjęło własne działania.

– W tej sytuacji uznaliśmy, że należy wzmocnić pozycję prezydenta miasta – mówi Gardziński. – Sposobem na to było podjęcie podczas ostatniej sesji stanowiska w sprawie "przekazania na rzecz Miasta Chełm – miasta na prawach powiatu prawa własności do zabudowanych nieruchomości, położonych w Chełmie przy pl. Niepodległości 1”.

W stanowisku znalazł się m.in. zapis, że miasto Chełm wyraża gotowość zabezpieczenia w budżetach lat przyszłych pieniędzy, które umożliwią uchronienie budynku przed dekapitalizacją oraz zapewnią właściwe urządzenie i zagospodarowanie otoczenia.

Jednocześnie RM wyraziła zaniepokojenie działaniami podejmowanymi przez powiat, a zmierzającymi do przejęcia budynku. Zostało też podkreślone to, że urządzenie i administrowanie Gmachem może przekroczyć finansowe możliwości tej jednostki.

– Gmach wymaga remontu, a to koszt rzędu 40–60 mln zł – dodaje Gardziński. – Tymczasem roczny budżet powiatu to około 35 mln zł, a miasta ponad 250 mln zł. Na sam remont placu z drogami dojazdowymi i parkingami potrzeba milion. Skąd powiat weźmie na to pieniądze?

Zdaniem starosty, przyjęte przez miejskich radnych stanowisko miało na celu wywołanie zamieszania wokół starań o Gmach ze szkodą dla powiatowego interesu. – To było niepotrzebne – uważa starostwa Paweł Ciechan. – Trudno mi też zgodzić się z sugestią, że skoro powiat jest biedny, to nie będzie w stanie utrzymać Gmachu. Na pewno byśmy sobie z tym poradzili. A przekazując nam budynek, rząd w końcu by nas uposażył. Od reformy administracyjnej nie otrzymaliśmy od niego żadnego majątku i dotąd funkcjonujemy w wynajętych od wojewody pomieszczeniach, za które musimy płacić. W efekcie wpływy z podatków i subwencji z powrotem wracają do rządu.

Ciechan podkreśla, że starostwo oraz jego jednostki organizacyjne już zajmują około 30 proc. powierzchni użytkowej Gmachu. Zgodnie z oczekiwaniami wojewody zapewnia, że jeśli budynek zostanie przekazany powiatowi, to i tak wszelkie znajdujące się w nim instytucje samorządowe i rządowe w nim pozostaną.

Wójtowie z powiatu chełmskiego nie mają wątpliwości do kogo powinien należeć Gmach. Na początku września podczas konwentu jednogłośnie wskazali na Starostwo. Swoje stanowisko w tej sprawie zdążyli wysłać już do odpowiednich ministrów, parlamentarzystów, wojewody i marszałka województwa lubelskiego. Zapewne niedługo na te same biurka trafi także stanowisko, jakie w tej samej sprawie zajęli chełmscy radni.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
buzal
ja ci to
Gość
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

buzal
buzal (4 października 2011 o 16:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
to jusz wiadomo kto w Chelmie trzyma wladze i ze komunisci
wybudowali budynek na posmiewisko calego swiata a teras
sie o niego bija.
ale juz wybory ida i pokazemy co prawdziwi Polacy o nich sondza!
Rozwiń
ja ci to
ja ci to (4 października 2011 o 09:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przecież to Gmach Dyrekcji Kolei Państwowych, barany!!! Przedwojenny na dodatek.
Rozwiń
Gość
Gość (3 października 2011 o 17:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='tacowy' timestamp='1317654801' post='543237']
A ja myślę,że ten budynek należy się kościołowi.W sam raz dla utworzenia filii KULu.A więc jaknajszybciej budynek należy wyremontować i jeszcze przed wyborami przekazać KULawej szkole zwanej Uniwersutetem
[/quote]
Masz rację i sam się przekonałeś jak wyłazi nieuctwo,a jeszcze trochę(bo oto chodzi) to nie będą wiedzieli jak się nazywają.
Rozwiń
tacowy
tacowy (3 października 2011 o 17:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ja myślę,że ten budynek należy się kościołowi.W sam raz dla utworzenia filii KULu.A więc jaknajszybciej budynek należy wyremontować i jeszcze przed wyborami przekazać KULawej szkole zwanej Uniwersutetem
Rozwiń
ciekawy
ciekawy (3 października 2011 o 14:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jaki to gmach PKWN skoro wybudowano go za czasów Piłsudskiego?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!