poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Chełm

Chełm: Marszałek odłożył szpitalowi spłatę długu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 lutego 2012, 15:44
Autor: (bar)

Szpital w Chełmie (Jacek Barczyński / Archiwum)
Szpital w Chełmie (Jacek Barczyński / Archiwum)

Zarząd Województwa Lubelskiego podjął decyzję o przesunięciu do końca 2016 roku ostatecznego terminu spłaty 5-milionej pożyczki, udzielonej dwa lata temu szpitalowi w Chełmie.

Placówce, która od dłuższego czasu boryka się z problemami finansowymi pozwoli to na złapanie oddechu i kontynuowanie restrukturyzacji.

- Mamy świadomość, jak ważny dla pacjentów jest chełmski szpital – mówi Krzysztof Grabczak, wicemarszałek województwa lubelskiego.

– Dlatego bez wahania przychyliliśmy się do prośby dyrektora. Pierwotnie chełmski szpital miał spłacić całość zadłużenia do 31 grudnia 2013 roku, jednak w obecnej sytuacji byłoby to dla niego zbyt dużym obciążeniem. Z tego powodu przesunęliśmy ten termin o 3 lata.

Zgodnie z pierwszą wersją umowy podpisanej 22 grudnia 2009 r. przez samorząd województwa i szpital w Chełmie, spłata rat kapitału miała się rozpocząć właśnie teraz i zakończyć po 24 miesiącach. Jednak dzięki ostatniej decyzji zarządu, placówka do końca 2013 roku będzie korzystała z karencji, co powinno jej pozwolić na podreperowanie stanu finansów i dokończenie procesu restrukturyzacji. Wtedy przyjdzie czas na spłacenie pożyczki w 36 ratach po około 139 tys. zł wraz z odsetkami.

Pod koniec grudnia ub. r. SPWSS miał około 16 mln tzw. zobowiązań wymagalnych. Zła sytuacja placówki wynika w dużej mierze z niedoszacowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia kontraktów na usługi medyczne oraz faktu, że nie chce on płacić za tak zwane nadwykonania.

– Oczywiście, jak każdy samorząd musimy dbać o stan powierzonych nam finansów – dodaje Grabczuk. – Zdajemy sobie jednak także sprawę, że szpital musi mieć pieniądze chociażby na zakup leków, czy też płace dla pracujących w tej placówce ludzi.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!