niedziela, 18 lutego 2018 r.

Chełm

Chełm: Miasto chroni pamięć o swoich bohaterach

Dodano: 29 listopada 2017, 19:20
Autor: bar

Granitowe płyty zastąpiły blaszane tablice z imionami, nazwiskami i datami śmierci żołnierzy i cywilów
Granitowe płyty zastąpiły blaszane tablice z imionami, nazwiskami i datami śmierci żołnierzy i cywilów

Na zewnętrznej ścianie kościoła pw. Miłosierdzia Bożego zamontowano nowe, granitowe płyty, które zastąpiły blaszane tablice z imionami, nazwiskami i datami śmierci żołnierzy i cywilów. Zgodnie z inskrypcją zginęli w obronie ojczyzny we wrześniu 1939 roku.

Przypuszcza się, że w rejonie świątyni może znajdować się jeszcze wiele pochówków z okresu Kampanii Wrześniowej. Tylko część szczątków po wojnie została przeniesiona na cmentarz w sąsiednim Strupinie Łanowym. Po latach pierwotne tablice stawały się coraz mniej czytelne i był już najwyższy czas, aby wymienić je na trwalsze.

– Dziś często jedynym widocznym śladem po ludziach, którzy kiedyś oddali życie za ojczyznę są pomniki, tablice i miejsca pamięci – mówi Agata Fisz, prezydent Chełma. – Musimy o nie dbać, by podtrzymywać tę pamięć. Stąd już od pewnego czasu sukcesywnie prowadzimy prace remontowe w tego typu miejscach. To swoisty hołd oddawany przez nasze pokolenie tym, którzy kiedyś walczyli i ginęli za naszą wolność.

Do tej pory poza wymianą tablic na ścianie świątyni miasto między innymi odnowiło pomnik Tadeusza Kościuszki na skwerku przy Szkole Podstawowej nr 5, stojący w Parku Miejskim monument 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, pomniki związane ze Stalagiem 319, którego ofiarami byli jeńcy wielu narodowości, w tym także żołnierze Armii Krajowej, mogiły żołnierzy polskich z okresu wojny polsko-bolszewickiej znajdujące się na cmentarzu przy ul. Lwowskiej, a w ostatnim czasie także pomnik ofiar mordu, jakiego podczas wojny Niemcy dopuścili się na pacjentach szpitala psychiatrycznego.

Sama wymiana płyt kosztowała około 6,4 tys. zł. Pieniądze na ten cel miasto wygospodarowało z własnej kasy. Teraz na remont czeka między innymi zbiorowa mogiła na cmentarzu przy ul. Lwowskiej, w której spoczywają chełmianie pomordowani przez okupanta w 1944 r.

 

Czytaj więcej o: Chełm historia
...dygresja ...
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

...dygresja ...
...dygresja ... (30 listopada 2017 o 12:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Pani Prezydent z SLD? Mówi o bohaterach ale których? "..... w przeciwieństwie do wielu ministrów z PiS aktywnie zwalczających opozycję demokratyczną w okresie stanu wojennego, pani Fisz posiada moralne prawo mówienia o bohaterach....
Rozwiń
Gość
Gość (30 listopada 2017 o 09:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A na tej tablicy są nazwiska PKWN-u? Przecież to żywa historia! O niej też p.Fisz powinna pamiętać,jets to wydarzenie XX wieku.Chełm od tego nie ucieknie.
Rozwiń
Gość
Gość (30 listopada 2017 o 09:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
czy znalazło się tam miejsce dla pomordowanych Polaków przez Ruskich w 1939, czy to Prezydent uznała to za "bratnią pomoc"?
Rozwiń
Gość
Gość (29 listopada 2017 o 21:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pani Prezydent z SLD? Mówi o bohaterach ale których?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!