czwartek, 22 lutego 2018 r.

Chełm

Chełm: Ministerstwo dołoży ponad pół miliona do remontu domu kultury

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 lutego 2012, 13:44
Autor: sad

Otoczenie i wnętrze budynku zmienią się jeszcze w tym roku (Joanna Sadowska)
Otoczenie i wnętrze budynku zmienią się jeszcze w tym roku (Joanna Sadowska)

Nowe sale, łazienki, drzwi i okna. Do tego klimatyzacja w sali lustrzanej i baletowej. Na zewnątrz zieleńce, nowe chodniki, latarnie i ponad setka miejsc postojowych dla aut. Wewnątrz i na zewnątrz monitoring. Tak będzie wyglądał Chełmski Dom Kultury i jego otoczenie po remoncie.

Miasto dostanie dodatkowe ponad pół miliona złotych dofinansowania na modernizację Chełmskiego Domu Kultury.

– Otrzymamy 543 tysiące złotych na wkład własny niezbędny do realizacji projektu modernizacji ChDK – mówi Teresa Dobrowolska, dyrektor miejskiego wydziału rozwoju, promocji i współpracy z zagranicą. – Pieniądze, jakie miasto będzie musiało z własnego budżetu zaangażować w tę inwestycję, zostaną pomniejszone o taką właśnie kwotę.

Modernizacja ChDK będzie największą z inwestycji zaplanowanych na ten rok przez miasto. Jej koszt wyceniono na prawie 5,6 mln zł. Miasto wyłoży ponad 2,8 mln. Resztę ma pokryć unijne dofinansowanie.

– Czekamy teraz na dopełnienie wszystkich formalności, które pozwolą na wszczęcie procedur przetargowych. Inwestycję chcemy rozpocząć już na wiosnę – mówi prezydent Agata Fisz.

Co będzie się działo, gdy do Chadeku wkroczą ekipy remontowo-budowlane? W planach jest wymiana instalacji elektrycznych i teletechnicznych wewnątrz placówki. Modernizacja ma objąć także sieci oświetleniowe i nagłośnienia. Tylko modernizacja instalacji i sieci ma kosztować ponad milion złotych.

A co z reszta pieniędzy? W ChDK pojawi się pięć dodatkowych pomieszczeń wykorzystywanych m.in. na salę taneczną. Aby tak się stało, za kilkaset tysięcy złotych przebudowana zostanie część budynku, w której kilka lat temu funkcjonowała biblioteka.
Remontu doczekają się wiekowe łazienki. Wymienionych zostanie część okien i drzwi. Remont obejmie klatkę schodową i kilka innych pomieszczeń ChDK. Sala lustrzana i baletowa wyposażona zostanie w klimatyzację.

Prace będą prowadzone także w najbliższym otoczeniu domu kultury. Zarówno na zewnątrz ChDK, jak i w środku, pojawi się monitoring. W sumie ponad 50 kamer.

Wokół budynku zostanie zaaranżowana zieleń i pojawią się tu elementy małej architektury. To, na co mieszkańcy czekają najbardziej, to miejsca parkingowe. Powstaną one przy kilku otaczających placówkę ulicach. W sumie będzie ich ponad sto. Poprowadzi do nich prawie 200 metrów nowych chodników, które oświetlą nowe latarnie. Zagospodarowanie prawie 2,5 tysiąca mkw terenu kosztować będzie około 2 mln zł.

Chełm na czwartym miejscu

Wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o pieniądze na modernizację ChDK miasto złożyło w listopadzie ubiegłego roku. Gra była warta świeczki, bo chodziło o program Promesa, z którego samorządy mogą ubiegać się o dofinansowanie wkładu własnego inwestycji. Na 45 ocenianych przez komisję projektów do dofinansowania zakwalifikowało się tylko 8, w tym chełmski. Nasz wniosek znalazł się na czwartej pozycji pod względem punktacji.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
luiza
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

luiza
luiza (13 lutego 2012 o 16:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale czy ONI to zauważą ??????
Jednego jestem pewna z własnego doświadczenia . NIE POTRAFIĄ ODPOWIEDZIEĆ NA WYSYŁANE DO NICH MEILE .
Mnie nie odpowiedzieli na kilka wysyłanych do różnych wydziałów /w miłej , chociaż ważnej dla mnie sprawie/. Ale widocznie zajmują się bardziej wzniosłymi zagadnieniami .
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!