wtorek, 20 marca 2018 r.

Chełm

Chełm: Nauczyciele i rodzice z "Czarnieckiego" pełni obaw o losy szkoły

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 stycznia 2012, 16:12
Autor: sad

Do władz miasta trafił list otwarty napisany przez nauczycieli i rodziców uczniów I LO  (Joanna Sado
Do władz miasta trafił list otwarty napisany przez nauczycieli i rodziców uczniów I LO (Joanna Sado

Jak się dowiedzieliśmy, jest już gotowy zapowiadany przez władze miasta raport o stanie miejskiej oświaty. W czwartek mają się z nim zapoznać radni. Jak zapewnia prezydent Chełma, wbrew plotkom, w raporcie nie ma mowy o tym, które ze szkół mają zostać zlikwidowane.

Od chwili, gdy po raz pierwszy miasto wspomniało o konieczności reorganizacji chełmskiej oświaty, nie milkły spekulacje, w jaki sposób i czyim kosztem miasto zamierza szukać oszczędności.

Władze zapewniały, że zanim podejmą jakiekolwiek kroki w tej sprawie, w magistracie powstanie raport na temat stanu oświaty w mieście. W oczekiwaniu na ten dokument środowiska kilku szkół już występowały do władz miasta w obronie własnych placówek.

Teraz głos zabrali Członkowie Rady Pedagogicznej i Prezydium Rady Rodziców I LO im. Stefana Czarnieckiego.

"Wyrażamy zaniepokojenie ostatnio pojawiającymi się pogłoskami, dotyczącymi szeroko zakrojonych zmian w chełmskiej oświacie. Jako przedstawiciele najstarszej szkoły w mieście oczekujemy rzetelnej i jawnej informacji oraz merytorycznej dyskusji o podejmowanych przez władze samorządowe decyzjach, dotyczących losu chełmskich szkół, w tym I Liceum Ogólnokształcącego – piszą w liście otwartym.

– Reformowanie edukacji jest problemem niezmiernie złożonym. Każda zmiana w systemie oświaty powinna być uzasadniona, dokonywana z rozwagą, poprzedzona wnikliwymi badaniami i konsultacjami społecznymi. Dlaczego zatem nie są prowadzone rozmowy z chełmskim środowiskiem oświatowym, mimo że postanowienia dotyczące zmian muszą zapaść do końca lutego 2012 roku !?”

Autorzy listu skarżą się też, że jednym z głównych kryteriów przygotowywanego w magistracie raportu jest czynnik ekonomiczny. "Czyżby władze patrzyły na edukację przez pryzmat księgowego, dla którego taniej znaczy lepiej?” – pytają i dodają: "Rozumiemy trudności finansowe, które przeżywa nasze miasto, jednak sądzimy, iż nadrzędną wartością powinna być troska nas wszystkich o coraz lepsze kształcenie i wychowanie młodego pokolenia - bo to jest inwestycja w przyszłość!”

Prezydent Agata Fisz przyznaje, że raport, który budzi tyle emocji, jest już praktycznie gotowy. Wymaga jedynie jeszcze kosmetycznych poprawek. Prawdopodobnie w czwartek zapoznają się z nim radni.

Prezydent zapewnia, że w przygotowanym dokumencie nie ma tego, czego szkoły najbardziej się obawiają: wskazania, które z placówek powinny zostać zlikwidowane.

– Z raportu nie wynika, że likwidacja placówek zapewni rozwiązanie wszystkich problemów – mówi Fisz. – Raport pokazuje za to inne obszary, w których można poprawiać czynnik ekonomiczny.

Co jeszcze znajdziemy w raporcie? Jak się dowiadujemy liczący około dwustu stron dokument oparty jest na liczbach: dotyczących kosztów, ale także wyników sprawdzianów, wysokości naborów…

– Z raportu wynika, że wyniki szkół nie są zadowalające – zaznacza prezydent. – Aby poprawić sytuację potrzebna będzie mobilizacja i praca także ze strony zainteresowanych.

Prezydent uspokaja, że środowiska oświatowe będą uczestniczyć w rozmowach i konsultacjach, które będą miały miejsce jeszcze w tym miesiącu.

– Wcześniejsze spekulacje dotyczące losów poszczególnych szkół są przedwczesne i nieuzasadnione – zapewnia Fisz.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Starszy Pan
sławek
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (10 stycznia 2012 o 17:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Starszy Pan się nie myli. Problem w tym, że dotacje na szkolnictwo są coraz mniejsze, dzieci także mniej, więc najlepiej zamknąć szkołę. A, przecież można by tworzyć mniejsze klasy; o efektywności nauki w mniejszych klasach nie mówię. Taki właśnie był projekt PiS-u. Ale jest to co jest, a kto rządzi to widać. I dlatego będzie coraz gorzej.
Rozwiń
Starszy Pan
Starszy Pan (10 stycznia 2012 o 11:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W Chełmie po likwidacji sprzed kilku lat Technikum Mechanicznego z blisko stuletnimi tradycjami zostało tylko I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego.
Szkoła , która jest znana (bez przesady ) na całym świecie - bo na całym świecie byli i są jej absolwenci. Wystarczy zobaczyć kolejne zjazdy absolwentów. Szkoła w 2015 r.obchodzić będzie stulecie swego istnienia.
Jeśli mamy rzeczywiście mówić o potrzebie jakiejś tradycji , o odwołaniu do wartości, do poczucia stabilizacji to zamieszanie n.t. istnienia I LO nie wystawia najlepszego świadectwa naszym władzom. No, chyba że chodzi właśnie o to aby to wszystko zanegować.
Chyba, że się mylę ?
Rozwiń
sławek
sławek (10 stycznia 2012 o 09:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Było liceum, będzie muzeum - w Chełmie radni niebawem przegłosują likwidację IV LO - dawnych "Przedszkolanek".
Do budynku przy ul. Młodowskiej wprowadzi się tam muzeum o co zabiega jego dyrektor krystyna mart. Dzieciaki przeniosą do Czarnieckiego, nauczycieli zwolnią.
Rozwiń
bogo
bogo (9 stycznia 2012 o 22:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pierw sie robi długi potem likwiduje szkoły. Mamy co chcieliśmy.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!