niedziela, 18 marca 2018 r.

Chełm

Chełm: Radni opozycji nie chcieli głosować nad prezydenckim projektem uchwały

  Edytuj ten wpis
Dodano: 31 sierpnia 2010, 15:19

Podczas wczorajszej sesji nie doszło do głosowania nad projektem uchwały o zakazie handlu poza miejscami wyznaczonymi. O zdjęciu tego punktu z porządku obrad zdecydowała większościowa opozycja.

Niby wiadomo, że poza miejscami wyznaczonymi handlować nie wolno. Ale najwyraźniej nie dla wszystkich jest to jasne. Handel poza targowiskami kwitnie i miasto uznało najwyraźniej, że tylko specjalna uchwała pomoże to ukrócić. W uzasadnieniu projektu napisano m.in., że "Celem uchwały jest stworzenie organom odpowiedzialnym za porządek, spokój i bezpieczeństwo publiczne prawnej podstawy do reagowania w przypadku naruszenia przepisów porządkowych.

Nieoczekiwanie dla niektórych, radni opozycji stanęli okoniem wobec propozycji przyjęcia nowych przepisów. Dlaczego?

– Bo obowiązujące przepisy prawne są wystarczające, aby regulować te kwestie, a problem jest wydumany – tłumaczy radna PO Małgorzata Derlak.

Derlak dodaje, że zdaniem opozycji zgłoszony projekt uchwały ma na celu bardziej skłócenie prawej strony rady z kupcami, niż uporządkowanie sytuacji. Zresztą, jeśli już o nowych przepisach mowa, lepiej byłoby skupić się na regulowaniu, a nie na zakazywaniu. A przypomnijmy, że bój toczy się o "Uchwałę w sprawie ustanowienia zakazu prowadzenia handlu w miejscach innych niż wyznaczone”.

Józef Górny, wiceprezydent miasta przekonuje, że właśnie o regulację chodzi. Szczególnie, że po nowelizacji kodeksu wykroczeń, straż miejska straciła narzędzie do wyciągania konsekwencji w przypadku dzikiego handlu.

– Ta uchwala jest potrzebna dla miasta, właścicieli prywatnych nieruchomości i legalnie działających kupców – mówi Górny. – Dodam też, że uchwała pozwalałaby za zgodą prezydent do wyznaczania nowych miejsc handlu, pod warunkiem, że nie byłoby ku temu przeciwwskazań.

Czy zdjęty z porządku obrad projekt ma szansę wrócić pod głosowanie? Zdaniem opozycji, wszystko zależy od tego, czy jego nowa wersja będzie z nimi konsultowana. – Jeśli ktoś przyjdzie do nas i zechce na ten temat porozmawiać, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wspólnie znaleźć rozsądne rozwiązanie – mówi Drelak. Rozsądne czyli takie, które m.in. pozwoli na sprawiedliwe potraktowanie kupców handlujących legalnie oraz nie dopuszczające do nakładania drakońskich kar m.in. na handlujące drobnymi produktami rolnymi (poza targowiskiem) staruszki.

– Jesteśmy otwarci na zmiany i ulepszenia w projekcie, jednak z zachowaniem zasady, że handel nie może stwarzać zagrożenia m.in. dla porządku i bezpieczeństwa w mieście oraz sytuacji sanitarno-epidemiologicznej – mówi z kolei wiceprezydent.
Szansa na porozumienie więc jest.

Tu można handlować

W mieście funkcjonuje siedem placów targowych ( przy ul. ks. J.Popiełuszki, ul. Armii Krajowej, Al. Marszałka J.Piłsudskiego, ul. Zachodniej, ul. Zawadówki, ul.I.Mościckiego, ul. A. Grottgera. Ponadto w ciągu roku w okresach świątecznych dopuszczony jest handel przy: ul. Żarnowskiego, ul. Waśniewskiego, ul. Jedność, na Łączniku pomiędzy ul. Lwowską, a ul. ks. J.Popiełuszki. Dodatkowo za zgodą prezydent prowadzony jest handel na imprezach okolicznościowych (jarmarki, festyny, kiermasze itp.)

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!