Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

10 kwietnia 2010 r.
14:50
Edytuj ten wpis

Chełmianie wstrząśnięci tragedią

Autor: Zdjęcie autora sad
0 7 A A

Coraz więcej narodowych flag przewiązanych kirem pojawia się na ulicach Chełma. O katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku mówi się tu dosłownie wszędzie: na ulicy, w sklepach, restauracjach, w taksówce... – To niewyobrażalna tragedia – mówią ludzie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
O godz. 11 w Kościele pw. Rozesłania Apostołów rozdzwoniły się dzwony. Na ścianie kościoła umieszczono mapę Polski przepasaną kirem. Palą się przy niej znicze. Jutro o 15, właśnie w Rozesłaniu wierni będą się modlić w intencji ofiar.

Wszystkie zaplanowane wcześniej w mieście imprezy zostały odwołane. Taką decyzję, jeszcze przed ogłoszeniem żałoby narodowej podjęła prezydent Chełma Agata Fisz.

Prawdopodobnie jeszcze dziś w chełmskiej delegaturze Urzędu Wojewódzkiego (budynek Gmachu) z inicjatywy poseł Beaty Mazurek zostanie wyłożona księga kondolencyjna. Mieszkańcy będą mogli wpisać do niej to wszystko, co w tak dramatycznej chwili podpowiada im serce. Jak się dowiedzieliśmy, przy księdze wartę pełnić będą funkcjonariusze Straży Granicznej.

– To olbrzymia tragedia. Szok. Brak słów, które wyraziłyby mój ból – mówi poseł PiS Beata Mazurek.

– Wszyscy chełmianie łączą się w bólu po stracie tych osób – mówi prezydent Fisz. – Do mnie ogrom tej tragedii jeszcze nie dociera. Nie potrafię objąć tego myślami. W takiej chwili nie liczą się poglądy polityczne, opinie.. To wszystko nie ma znaczenia. To tragedia wszystkich Polaków.

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Mirek Czech / 11 kwietnia 2010 o 22:45
Beata napisał:
Nie dociera do mnie ogrom tej tragedii. Mam nadzieje że w sercach Polaków uroni się łezka i zrozumiemy, że źle się dzieje w dzisiejszych czasach. Oby ból w sercach bliskich ofiar z czasem złagodził się. Śle szczere kondolencje;(



Nie znajduję słów, którymi można wyrazić ból i przygnębienie po takiej tragedii, jaka spotkała dziś Polskę i Polaków. Czuję się ponownie osierocony po śmierci Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego łzy same się z oczu.......
Składam wyrazy najgłębszego współczucia i łączę się w bólu z rodzinami, bliskimi i przyjaciółmi ofiar katastrofy w Smoleńsku.
Ponieśliśmy niezwykle bolesną stratę.



Nie znajduję słów, którymi można wyrazić ból i przygnębienie po takiej tragedii, jaka spotkała dziś Polskę i Polaków. Czuję się ponownie osierocony po śmierci Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego łzy same się z oczu.......
Składam wyrazy najgłębszego współczucia i łączę się w bólu z rodzinami, bliskimi i przyjaciółmi ofiar katastrofy w Smoleńsku.
Ponieśliśmy niezwykle bolesną stratę. rozwiń
Avatar
Beata / 10 kwietnia 2010 o 23:30
Nie dociera do mnie ogrom tej tragedii. Mam nadzieje że w sercach Polaków uroni się łezka i zrozumiemy, że źle się dzieje w dzisiejszych czasach. Oby ból w sercach bliskich ofiar z czasem złagodził się. Śle szczere kondolencje;(
Avatar
Anna / 10 kwietnia 2010 o 20:43
Mamy żałobę narodową na skalę, jaką trudno było sobie nawet wyobrazić. Myślę, że słowa - Josepha Addisona są tu na miejscu:, „Gdy patrzę na grobowce wielkich, umiera we mnie wszelkie uczucie zazdrości; gdy czytam epitafia pięknych – odchodzą pragnienia nad miarę”, ”… gdy widzę królów leżących obok tych, co ich usunęli, gdy dostrzegam obok siebie rywali słowa lub świętobliwych mężów, co dzielili świat sporami i dysputami, rozmyślam ze smutkiem i zdziwieniem o małych rywalizacjach, frakcjach debatach ludzkości. Gdy czytam daty na nagrobkach tych, co umarli wczoraj, i tych - sześćset lat temu, myślę o wielkim dniu, – gdy zjawimy się wszyscy i będziemy współcześni”…Nie sposób w takiej chwili mówić o sympatiach czy antypatiach politycznych. W moim odczuciu zginęło wielu wybitnych ludzi. Do takich zaliczam Zbigniewa Wassermann, dla którego zawsze będę mieć ogromny szacunek. Jeszcze to do mnie nie dociera, że tych ludzi już nie ma w śród żywych…
Jeden z komentujących to zdarzenie polityków powiedział dziś, ze rodzinom ofiar zawaliły się plany życiowe.(Nie jest to zdanie wyrwane z kontekstu) Bardzo bym chciała, że ów polityk i jemu podobni mieli świadomość, że mniej więcej połowie Polakom zawaliło się życie już jakiś czas temu. O planach to możemy sobie tylko pomarzyć, ponieważ znakomita większość z nas nie ma za, co żyć. O opiece medycznej, edukacji i rozwoju osobistym nie wspomnę. Daleka jestem od umniejszania tragedii ofiar i ich rodzin. Pytam tylko gdzie jest przyszłość szarego obywatela w tym kraju?! 3/4 moich znajomych emigrowało za chlebem i normalnymi warunkami życia. Ryzykują każdego dnia, by nie musieć balansować na krawędzi. Tu bali się nawet pomyśleć o założeniu rodziny, wychowaniu dzieci i własnym rozwoju nie tylko na polu zawodowym. Osobiście znam ludzi, którzy żyją tak jakby już byli martwi, bo życie zepchnęło ich na margines. Kilkoro z nich to osoby o wartościach nie do przecenienia. Ilu takich w skali państwa dzieli ich los? To pytanie bez odpowiedzi do „elity” radzącej. Wiem, że to nie jest odpowiedni czas na dywagacje o takich rzeczach. Jednak naiwnie myślę, że w obliczu takich tragedii przychodzi nam szybciej dojrzewać. – W szerokim rozumieniu tego słowa. Mam nadzieję, że ta dojrzałość tyczyć się będzie również tych, którzy decydują, o jakości naszego życia i kształtują jego obraz. Dla mnie ta tragedia jest jak niemy krzyk. Pomnik z krwi dla współczesnych. Skończył się czas pustych i nic nieznaczących słów, haseł tak ogranych i wyświechtanych, że żal czasem czytać. Oby śmierć tych Ludzi nie poszła w zapomnienie i była drogowskazem dla potomnych.
Mamy żałobę narodową na skalę, jaką trudno było sobie nawet wyobrazić. Myślę, że słowa - Josepha Addisona są tu na miejscu:, „Gdy patrzę na grobowce wielkich, umiera we mnie wszelkie uczucie zazdrości; gdy czytam epitafia pięknych – odchodzą pragnienia nad miarę”, ”… gdy widzę królów leżących obok tych, co ich usunęli, gdy dostrzegam obok siebie rywali słowa lub świętobliwych mężów, co dzielili świat sporami i dysputami, rozmyślam ze smutkiem i zdziwieniem o małych rywalizacjach, frakcjach debatach ludzkości. Gd... rozwiń
Avatar
biedronka / 10 kwietnia 2010 o 18:38
Żałosne LUDKI - trafne stwierdzenie
Avatar
~gość~ / 10 kwietnia 2010 o 18:25
TO ŻENADFA W CAŁEJ POLSCE ŻAŁOBA A W CHEŁMIE W NAJLEPSZE ODBYWAJĄ SIĘ WSZYSTKIE SEANSE
Avatar
KOLO / 10 kwietnia 2010 o 17:24
TYPOWO CHAMSKO POLITYCZNY WPIS,CO WINIEN JEST CI PAN JARUZELSKI,CZEGO KLER CIĘ NAUCZYŁ,ZAJMIJ SIE PEDOFILAMI,A MOŻE ZGŁOŚ SI EDO NICH ,,,,,TO CI ZROBIĄ PORZĄDEK W ODPOWIEDNIM MIEJSCU MATOLE
Avatar
! / 10 kwietnia 2010 o 16:58
- Kto wpuszcza do jednego samolotu najwazniejszych w panstwie politykow i generalow?
- a Jaruzelskiemu sie znowu udalo
Avatar
Mirek Czech / 11 kwietnia 2010 o 22:45
Beata napisał:
Nie dociera do mnie ogrom tej tragedii. Mam nadzieje że w sercach Polaków uroni się łezka i zrozumiemy, że źle się dzieje w dzisiejszych czasach. Oby ból w sercach bliskich ofiar z czasem złagodził się. Śle szczere kondolencje;(



Nie znajduję słów, którymi można wyrazić ból i przygnębienie po takiej tragedii, jaka spotkała dziś Polskę i Polaków. Czuję się ponownie osierocony po śmierci Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego łzy same się z oczu.......
Składam wyrazy najgłębszego współczucia i łączę się w bólu z rodzinami, bliskimi i przyjaciółmi ofiar katastrofy w Smoleńsku.
Ponieśliśmy niezwykle bolesną stratę.



Nie znajduję słów, którymi można wyrazić ból i przygnębienie po takiej tragedii, jaka spotkała dziś Polskę i Polaków. Czuję się ponownie osierocony po śmierci Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego łzy same się z oczu.......
Składam wyrazy najgłębszego współczucia i łączę się w bólu z rodzinami, bliskimi i przyjaciółmi ofiar katastrofy w Smoleńsku.
Ponieśliśmy niezwykle bolesną stratę. rozwiń
Avatar
Beata / 10 kwietnia 2010 o 23:30
Nie dociera do mnie ogrom tej tragedii. Mam nadzieje że w sercach Polaków uroni się łezka i zrozumiemy, że źle się dzieje w dzisiejszych czasach. Oby ból w sercach bliskich ofiar z czasem złagodził się. Śle szczere kondolencje;(
Avatar
Anna / 10 kwietnia 2010 o 20:43
Mamy żałobę narodową na skalę, jaką trudno było sobie nawet wyobrazić. Myślę, że słowa - Josepha Addisona są tu na miejscu:, „Gdy patrzę na grobowce wielkich, umiera we mnie wszelkie uczucie zazdrości; gdy czytam epitafia pięknych – odchodzą pragnienia nad miarę”, ”… gdy widzę królów leżących obok tych, co ich usunęli, gdy dostrzegam obok siebie rywali słowa lub świętobliwych mężów, co dzielili świat sporami i dysputami, rozmyślam ze smutkiem i zdziwieniem o małych rywalizacjach, frakcjach debatach ludzkości. Gdy czytam daty na nagrobkach tych, co umarli wczoraj, i tych - sześćset lat temu, myślę o wielkim dniu, – gdy zjawimy się wszyscy i będziemy współcześni”…Nie sposób w takiej chwili mówić o sympatiach czy antypatiach politycznych. W moim odczuciu zginęło wielu wybitnych ludzi. Do takich zaliczam Zbigniewa Wassermann, dla którego zawsze będę mieć ogromny szacunek. Jeszcze to do mnie nie dociera, że tych ludzi już nie ma w śród żywych…
Jeden z komentujących to zdarzenie polityków powiedział dziś, ze rodzinom ofiar zawaliły się plany życiowe.(Nie jest to zdanie wyrwane z kontekstu) Bardzo bym chciała, że ów polityk i jemu podobni mieli świadomość, że mniej więcej połowie Polakom zawaliło się życie już jakiś czas temu. O planach to możemy sobie tylko pomarzyć, ponieważ znakomita większość z nas nie ma za, co żyć. O opiece medycznej, edukacji i rozwoju osobistym nie wspomnę. Daleka jestem od umniejszania tragedii ofiar i ich rodzin. Pytam tylko gdzie jest przyszłość szarego obywatela w tym kraju?! 3/4 moich znajomych emigrowało za chlebem i normalnymi warunkami życia. Ryzykują każdego dnia, by nie musieć balansować na krawędzi. Tu bali się nawet pomyśleć o założeniu rodziny, wychowaniu dzieci i własnym rozwoju nie tylko na polu zawodowym. Osobiście znam ludzi, którzy żyją tak jakby już byli martwi, bo życie zepchnęło ich na margines. Kilkoro z nich to osoby o wartościach nie do przecenienia. Ilu takich w skali państwa dzieli ich los? To pytanie bez odpowiedzi do „elity” radzącej. Wiem, że to nie jest odpowiedni czas na dywagacje o takich rzeczach. Jednak naiwnie myślę, że w obliczu takich tragedii przychodzi nam szybciej dojrzewać. – W szerokim rozumieniu tego słowa. Mam nadzieję, że ta dojrzałość tyczyć się będzie również tych, którzy decydują, o jakości naszego życia i kształtują jego obraz. Dla mnie ta tragedia jest jak niemy krzyk. Pomnik z krwi dla współczesnych. Skończył się czas pustych i nic nieznaczących słów, haseł tak ogranych i wyświechtanych, że żal czasem czytać. Oby śmierć tych Ludzi nie poszła w zapomnienie i była drogowskazem dla potomnych.
Mamy żałobę narodową na skalę, jaką trudno było sobie nawet wyobrazić. Myślę, że słowa - Josepha Addisona są tu na miejscu:, „Gdy patrzę na grobowce wielkich, umiera we mnie wszelkie uczucie zazdrości; gdy czytam epitafia pięknych – odchodzą pragnienia nad miarę”, ”… gdy widzę królów leżących obok tych, co ich usunęli, gdy dostrzegam obok siebie rywali słowa lub świętobliwych mężów, co dzielili świat sporami i dysputami, rozmyślam ze smutkiem i zdziwieniem o małych rywalizacjach, frakcjach debatach ludzkości. Gd... rozwiń
Avatar
biedronka / 10 kwietnia 2010 o 18:38
Żałosne LUDKI - trafne stwierdzenie
Avatar
~gość~ / 10 kwietnia 2010 o 18:25
TO ŻENADFA W CAŁEJ POLSCE ŻAŁOBA A W CHEŁMIE W NAJLEPSZE ODBYWAJĄ SIĘ WSZYSTKIE SEANSE
Avatar
KOLO / 10 kwietnia 2010 o 17:24
TYPOWO CHAMSKO POLITYCZNY WPIS,CO WINIEN JEST CI PAN JARUZELSKI,CZEGO KLER CIĘ NAUCZYŁ,ZAJMIJ SIE PEDOFILAMI,A MOŻE ZGŁOŚ SI EDO NICH ,,,,,TO CI ZROBIĄ PORZĄDEK W ODPOWIEDNIM MIEJSCU MATOLE
Avatar
! / 10 kwietnia 2010 o 16:58
- Kto wpuszcza do jednego samolotu najwazniejszych w panstwie politykow i generalow?
- a Jaruzelskiemu sie znowu udalo

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Sezon na młode ziemniaki. Które wybrać? Co ugotować? [przepisy]
galeria

Sezon na młode ziemniaki. Które wybrać? Co ugotować? [przepisy] 2 1

Nie ma lepszej rzeczy niż młode ziemniaki z masłem, koperkiem i kwaśnym mlekiem. Czy na pewno? Młode ziemniaki można zapiec w ziołach na patelni. Albo zasmażyć z młodymi listkami szpinaku. W dodatku wcale nie trzeba ich obierać. Z młodych ziemniaków udają się także świetne zapiekanki.

Żyrzyn świętuje dwustulecie swojej oświaty
galeria

Żyrzyn świętuje dwustulecie swojej oświaty 0 0

Pierwsza izba szkolna w Żyrzynie zaczęła działać już w 1818 roku, co oznacza, że była jedną z pierwszych szkół w powiecie. W piątkowych uroczystościach rocznicowych wzięli udział obecni i byli pracownicy placówki im. Adama Mickiewicza oraz samorządowcy wszystkich szczebli.

"Lewiatan" w Miasto movie
30 maja 2018, 19:00

"Lewiatan" w Miasto movie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatni majowy pokaz filmowy w ramach cyklu Miasto movie w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 30 maja o godz. 19 zobaczymy film Lewiatan.

Pierwsze grzyby w Lasach Kozłowieckich

Pierwsze grzyby w Lasach Kozłowieckich 6 1

- Informuję, że po majowych deszczach pojawiły się już pierwsze grzyby w Lasach Kozłowieckich - napisał Czytelnik Bernard i przysłał zdjęcie pięknych okazów.

Koniec darmowego biegania na stadionie. Jakie będą ceny?

Koniec darmowego biegania na stadionie. Jakie będą ceny? 2 9

Niebawem, żeby skorzystać z akcji „Biegaj z MOSiR-em” puławscy biegacze będą musieli płacić. To efekt nowej uchwały, która ma pozwolić uchronić miasto przed koniecznością zwrotu 13 mln złotych.

Na kilka godzin zamkną Al. Zygmuntowskie. Przez mecz

Na kilka godzin zamkną Al. Zygmuntowskie. Przez mecz 11 9

W niedzielę od godz. 17.30 do 22 zamknięte mają być Al. Zygmuntowskie z powodu meczu żużlowego na pobliskim stadionie.

Tak ma wyglądać pomnik rektora KUL

Tak ma wyglądać pomnik rektora KUL 0 6

Od zgody radnych zależy to, czy obok Al. Racławickich stanie pomnik pierwszego rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ks. Idziego Radziszewskiego. Projekt jest już gotowy, jego opracowanie zleciła uczelnia, która w tym roku obchodzi 100-lecie swojego powstania.

Festiwal w Cannes. Paweł Pawlikowski najlepszym reżyserem
film

Festiwal w Cannes. Paweł Pawlikowski najlepszym reżyserem 0 2

Cannes, Francja. W sobotni (19.05) wieczór zakończył się 71. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Paweł Pawlikowski jako pierwszy Polak w historii otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię.

Noc Muzeów 2018 w Lublinie. Ile osób odwiedziło muzea? Co było hitem? [zdjęcia]
galeria

Noc Muzeów 2018 w Lublinie. Ile osób odwiedziło muzea? Co było hitem? [zdjęcia] 4 2

Tegoroczny hit frekwencyjny – donżon na Zamkowym Wzgórzu. Noc Muzeów była zdecydowanie mniej popularna niż Noc Kultury. – Pewnie duży wpływ miała pogoda – oceniają muzealnicy.  Ale żeby zobaczyć freski w Kaplicy Trójcy Świętej przynajmniej 40 minut w kolejce trzeba było postać

19-latek w audi zderzył się z ciężarówką. Zginął na miejscu

19-latek w audi zderzył się z ciężarówką. Zginął na miejscu 12 5

W niedzielę po północy doszło do tragicznego wypadku w miejscowości Paszki Małe (pow. radzyński). Zginął młody kierowca.

Stal Kraśnik wygrała z Ładą Biłgoraj 4:0 i zapewniła sobie awans do III ligi!

Stal Kraśnik wygrała z Ładą Biłgoraj 4:0 i zapewniła sobie awans do III ligi! 13 3