niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Chełm

Chełmianie z domków jednorodzinnych nauczyli się już sortować odpady z własnych gospodarstw

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 lipca 2003, 15:26

Właściciele domków jednorodzinnych w Chełmie za wywiezienie 120-litrowego pojemnika śmieci płacą Zakładowi Oczyszczania Miasta ponad 7 zł. Niedługo będą płacili około 5 zł mniej, jeśli tylko zdobędą się na selekcjonowanie śmieci w dostarczonych im kolorowych workach.

Do tej pory selektywna zbiórka odpadów w mieście dotyczy jedynie osiedli domów jednorodzinnych. W ramach programu gospodarki odpadami wystawiono 80 zestawów pojemników, po trzy kontenery w każdym. W zależności od koloru i umieszczonej na nich informacji należy wrzucać do nich oddzielnie szkło białe, kolorowe, plastikowe butelki i aluminiowe puszki oraz makulaturę. Dla uproszczenia tego systemu w niedługim czasie szkło nie będzie już dzielone i ma trafiać do zielonych pojemników. Odpowiednio makulatura do niebieskich, a plastik i aluminium do żółtych.
- Z roku na rok społeczeństwo coraz bardziej przyzwyczaja się do takiej gospodarki odpadami - mówi Zbigniew Fidor, zastępca kierownika ZOM. - Obecnie w kontenerach znajdujemy już ponad 90 proc. pożądanego materiału.
Z. Fidor przyznaje, że jedynie w pojemnikach na plastikowe butelki i aluminiowe puszki tych drugich trafią się jak na lekarstwo. Po prostu domorośli szperacze są szybsi Komunalnicy nie mają im zresztą tego szabru za złe, mając świadomość, że penetrowanie śmietników dla pewnej grupy ludzi to jedyne źródło utrzymania.
Przy obecnym systemie selekcji śmieci raz w tygodniu trzy samochody zabierają z kolorowych kontenerów po około 1,2 ton posortowanych odpadów. Drugie tyle wybierają z wysypiska śmieci szperacze. ZOM już współpracuje z dwoma firmami, zajmującymi się zagospodarowywaniem odpadów. Wkrótce podpisze umowę z trzecią firmą, która poza szkłem, plastikiem i aluminium zainteresowana jest także zużytymi oponami, tkaninami, złomem i co najważniejsze także folią, z którą zawsze był największy kłopot. Jeśli chodzi natomiast o szperaczy, to odbiorcy przyjeżdżają po ich urobek wprost na wysypisko. Dla przypieczętowania tej współpracy ubezpieczyli ich od następstw nieszczęśliwych wypadków.
Pomysł zaopatrywania mieszkańców osiedli domków jednorodzinnych w kolorowe worki należy do ZOM. Przedsięwzięcie to ma być finansowane przez Gminny Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Worki już zostały zamówione i na dobry początek mają być rozprowadzone na Osiedlu Rejowiecka-Włodawska. Jacek Barczyński
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!