piątek, 23 lutego 2018 r.

Chełm

Coraz mniej czasu na PIT

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 marca 2007, 18:20

Zaledwie 541 osób zdecydowało się dotychczas przekazać procent swojego podatku organizacjom pożytku publicznego.

Konta tych instytucji zasilili kwotą blisko
18 tys. zł.

Z 45 tysięcy podatników, którzy powinni rozliczyć się z Urzędem Skarbowym w Chełmie, swoje zeznania podatkowe za ubiegły rok złożyło już 16,5 tysiąca osób. Krasnostawski fiskus otrzymał dotychczas ponad 7,3 tys. Pit-ów. Podobna liczba zeznań wpłynęła do Urzędu Skarbowego we Włodawie. W pierwszej kolejności rozliczają się ci, którzy liczą na zwrot podatku. Pozostali zwlekają. - Zupełnie niepotrzebnie - mówi Alicja Kupczyńska, zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Chełmie. - Zeznanie można złożyć już teraz, a ewentualnej dopłaty dokonać nawet ostatniego dnia kwietnia. Odsetki za zwłokę liczymy zawsze od pierwszego dnia maja.
Ci, którym fiskus oddaje pieniądze, najczęściej dzielą się też z potrzebującymi. Wciąż jednak stanowią niewielki odsetek. - U nas to zaledwie jedna piąta tych, którzy się już rozliczyli  - twierdzi Stanisław Kot, p.o. naczelnik US. - Swój procent przekazują najchętniej dla fundacji działającej na rzecz oddziału paliatywnego miejscowego szpitala .

Na razie mało hojni są też krasnostawianie. Tu na wsparcie organizacji pożytku publicznego zdecydowało się niespełna 20 osób. - Mam nadzieję, że się to zmieni - mówi Wiesław Bender, zastępca naczelnika tutejszego US. - Przecież jeszcze nie rozliczyło się ze swoich dochodów prawie 60 procent podatników.
Naczelnicy namawiają, by nie zwlekać z tym obowiązkiem do ostatniej chwili. Zwłaszcza że zdarzają się sytuacje, że zeznania trzeba poprawiać. Powszechne błędy to brak podpisu pod zeznaniem, podawanie błędnych danych osobowych. Podatnicy zapominają też o części źródeł dochodu. Wpisują niewłaściwe kwoty odliczeń przy kontynuowanych ulgach mieszkaniowych i wydatkach rehabilitacyjnych. - Wypełnianie formularzy zawsze należy zaczynać od dokładnego przeczytania wyjaśnień oraz druku zeznania - radzi Bender. - Zaręczam, że wtedy uniknie się rażących błędów.
We wszystkich urzędach składane zeznania sprawdzane są "od ręki” pod względem rachunkowym. - Dzięki temu na bieżąco możemy wychwycić wszystkie pomyłki - mówi Stanisław Kot. - Im wcześniej się rozliczymy, tym wcześniej dostaniemy też zwrot podatku. W naszym urzędzie czeka się na pieniądze około 2-3 tygodni.
Osoby, które mają problem z rozliczeniem dochodów, mogą skorzystać z usług biur rachunkowych. Trzeba pamiętać jednak, by miały one licencję Ministerstwa Finansów. Należy też prosić o fakturę. Bez rachunku podatnik nie jest w stanie udowodnić, że jego PIT wypełnił ktoś inny. A wówczas cała odpowiedzialność spada na niego. W przypadku, gdy doradca ma licencję i działa legalnie podatnik dysponując rachunkiem, może dochodzić od biura naprawienia szkód.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!