poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Chełm

Chełmska uczelnia umacnia się jako ośrodek szkolenia kadr dla lotnictwa cywilnego

Jeszcze niedawno, kiedy była mowa o tworzeniu przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową ośrodka szkolenia lotniczego i planach budowy pod Chełmem lotniska, u niektórych wywoływało to uśmiech niedowierzania, a nawet politowania. Tymczasem już w najbliższym roku akademickim mury uczelni opuszczą pierwsi absolwenci przygotowani do pracy w liniach lotniczych.
Spośród 16 studentów, którzy nabywają w Chełmie umiejętności pilotażu, z początkiem października przybędzie ich jeszcze dziewięciu, tylko jeden pochodzi z terenu dawnego województwa chełmskiego. Pozostali przyjechali z Lublina, Kraśnika i Świdnika oraz województw mazowieckiego, opolskiego, kujawsko-pomorskiego i śląskiego. To dowód na rosnącą sławę chełmskiej PWSZ, postrzeganej już w kraju jako druga po Rzeszowie kuźnia kadr dla lotnictwa cywilnego.
- Obecnie nasze finansowe możliwości sprowadzają się do przyjmowania co roku na specjalizację lotniczą jedynie dziewięciu studentów - mówi prof. Andrzej Fellner, do niedawna szef Oddziału Zarządzania Przestrzenią Powietrzną Sił Zbrojnych RP w randze pułkownika, a obecnie dyrektor Instytutu Nauk Technicznych PWSZ. - Organizacyjnie i merytorycznie jesteśmy w stanie wyszkolić ich znacznie więcej. Dlatego, aby nie marnować tego potencjału, współorganizujemy otwarte kursy teoretyczne na turystyczne licencje lotnicze. Pierwszy taki kurs mamy już za sobą.
Prof. Józef Zając, rektor PWSZ, dla którego kierunki kształcenia lotniczego są oczkiem w głowie, a za nim prof. Fellner mają nadzieję, że niedługo uwolnią się od finansowych ograniczeń. Szkoleniem pilotów w Chełmie zainteresował się Departament Transportu Lotniczego Ministerstwa Transportu i Budownictwa. Jego przedstawiciele wystąpili do uczelni, aby ta zwróciła się do ministerstwa o dofinansowanie.
- Problem w tym, że do tej pory praktyczne szkolenie pilotów na poziomie zawodowym nie było subwencjonowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego - dodaje prof. Fellner. - Szkoła zdobywała na ten cel pieniądze we własnym zakresie. Spodziewane wsparcie może przyspieszyć nasze plany rozwoju preferowanych specjalizacji lotniczych
W rachubę wchodzi inżynieria lotnicza, nawigacja lądowa i lotnicza ze specjalizacją pilotaż samolotowy, mechanika lotnicza, kontrola lotów, służba informacji powietrznej czy elektronika i telekomunikacja. Zakłada się, że bazą szkoleniową dla tych specjalizacji będzie lokowane w sąsiedztwie przyszłego lotniska Centrum Studiów Inżynierskich w Depułtyczach Królewskich. Na jego budowę PWSZ już ma zagwarantowane pieniądze.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
maly
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

maly
maly (2 listopada 2007 o 12:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zdjecie przedsawia przygotowanie nawigacyjne przed lotnem transatlantyckim majacym na celu zlozenie wizyty w osrodku NASA po ktorym pwsz ma otrzymac subwencje na szkolenie pilotow wahadlowcow w depultyczach;) z najnowszych doniesien wiadomo ze rozmowy potoczyly sie pomyslnie i juz w przyszlym roku chelmskie orly zagoszcza na orbicie ziemi w najnowszej stacji kosmicznej (zaprojektowanej i zbudowanej przez specjalistow z instytutu filologii germanskiej) "kresy1"
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!