środa, 24 maja 2017 r.

Chełm

Dar prosto z serca

Dodano: 25 listopada 2001, 20:24
Autor: (el)

d Daniela Baj z Włodawy, wieloletnia działaczka Klubu Honorowych Dawców Krwi we Włodawie
w miniony piątek została uhonorowana „Kryształowym Sercem” – najwyższym wyróżnieniem przyznawanym za propagowanie idei honorowego dawstwa krwi. Na terenie byłego województwa chełmskiego takim wyróżnieniem może się poszczycić tylko sześć osób.

Podczas tegorocznych obchodów Dni Honorowego Krwiodawstwa w chełmskim Klubie Garnizonowym doceniono także bezinteresowne poświęcenie dawców krwi. Wśród najbardziej zasłużonych znaleźli się
m.in. Leszek Waseńczuk z Rejowca Fabrycznego, Jan Batog z Chełma, Andrzej Ciołek z Krasnegostawu, Idzi Łubnicki z Włodawy, Stanisław Orzeszko z Włodawy, Edward Kucharski z Chełma. Krwiodawcom wręczono 12 odznaczeń państwowych – krzyże zasługi złote, srebrne i brązowe, 91 odznak „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” I, II i IIIstopnia. Podobna uroczystość odbyła się w sobotę z okazji XXX-lecia działalności Klubu HDK PCK przy Cementowni „Chełm” SA.
Na terenie trzech powiatów: chełmskiego, krasnostawskiego i włodawskiego istnieje dziesięć klubów Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża. Tylko 1800 z 10 tys. dawców krwi jest zrzeszonych w klubach funkcjonujących zazwyczaj przy zakładach pracy, np. Cementowni „Chełm” SA, Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, Cukrowni „Rejowiec”, a także przy Zarządzie Okręgowym PCK w Chełmie.
– Zakładaliśmy, że w 2001r. dawcy przekażą na potrzeby służby zdrowia około 1800 litrów krwi. Tymczasem już w ciągu trzech kwartałów oddali 2600 litrów. Jak widać plan został przekroczony i to w sposób znaczący. Cieszymy się, że honorowych dawców przybywa. Nie ukrywam, że jest to efekt naszej szeroko zakrojonej akcji propagującej honorowe krwiodawstwo, szczególnie wśród młodzieży szkół średnich i zawodowych – mówi Renata Goniewicz z ZO PCK w Chełmie.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24