czwartek, 22 marca 2018 r.

Chełm

Dar prosto z serca

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 listopada 2001, 20:24
Autor: (el)

d Daniela Baj z Włodawy, wieloletnia działaczka Klubu Honorowych Dawców Krwi we Włodawie
w miniony piątek została uhonorowana „Kryształowym Sercem” – najwyższym wyróżnieniem przyznawanym za propagowanie idei honorowego dawstwa krwi. Na terenie byłego województwa chełmskiego takim wyróżnieniem może się poszczycić tylko sześć osób.

Podczas tegorocznych obchodów Dni Honorowego Krwiodawstwa w chełmskim Klubie Garnizonowym doceniono także bezinteresowne poświęcenie dawców krwi. Wśród najbardziej zasłużonych znaleźli się
m.in. Leszek Waseńczuk z Rejowca Fabrycznego, Jan Batog z Chełma, Andrzej Ciołek z Krasnegostawu, Idzi Łubnicki z Włodawy, Stanisław Orzeszko z Włodawy, Edward Kucharski z Chełma. Krwiodawcom wręczono 12 odznaczeń państwowych – krzyże zasługi złote, srebrne i brązowe, 91 odznak „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” I, II i IIIstopnia. Podobna uroczystość odbyła się w sobotę z okazji XXX-lecia działalności Klubu HDK PCK przy Cementowni „Chełm” SA.
Na terenie trzech powiatów: chełmskiego, krasnostawskiego i włodawskiego istnieje dziesięć klubów Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża. Tylko 1800 z 10 tys. dawców krwi jest zrzeszonych w klubach funkcjonujących zazwyczaj przy zakładach pracy, np. Cementowni „Chełm” SA, Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, Cukrowni „Rejowiec”, a także przy Zarządzie Okręgowym PCK w Chełmie.
– Zakładaliśmy, że w 2001r. dawcy przekażą na potrzeby służby zdrowia około 1800 litrów krwi. Tymczasem już w ciągu trzech kwartałów oddali 2600 litrów. Jak widać plan został przekroczony i to w sposób znaczący. Cieszymy się, że honorowych dawców przybywa. Nie ukrywam, że jest to efekt naszej szeroko zakrojonej akcji propagującej honorowe krwiodawstwo, szczególnie wśród młodzieży szkół średnich i zawodowych – mówi Renata Goniewicz z ZO PCK w Chełmie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!