czwartek, 22 lutego 2018 r.

Chełm

Dorohusk czeka na wójta

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 marca 2006, 20:01

Premier Kazimierz Marcinkiewicz uchylił rozporządzenie o przeprowadzeniu wyborów wójta gminy Dorohusk. Zaplanowane na 19 marca wybory nie dojdą więc do skutku. Z kalendarza wyborczego wynika, że ostatni możliwy termin ich przeprowadzenia upływa 23 kwietnia. Wystartują w nich zapewne kandydaci, którzy zarejestrowali się teraz.

Błąd premiera w sprawie dorohuskich wyborów wynikł z tego, że dzień przed podpisaniem rozporządzenia o ich przeprowadzeniu weszła w życie zmiana ordynacji wyborczej do rad gmin. Na jej mocy decyzja o przeprowadzeniu przedterminowych wyborów w okresie pomiędzy 12 a szóstym miesiącem przed końcem kadencji samorządu należy do rady gminy. Dorohuskich radnych nikt jednak wówczas o opinię nie zapytał.
Pikanterii całej sprawie dodaje to, że w Dorohusku kampania wyborcza już się rozpoczęła. Nie dość, że powołano tam obwodową komisję wyborczą, to komisja ta zdążyła zarejestrować czterech kandydatów. Wszyscy oni w różnym stopniu zdążyli zaangażować się w wybory, a ich komitety wyborcze poniosły związane z tym koszty.
– Wybory wójta gminy Dorohusk mogą być zarządzone przez premiera nie później, niż na 23 kwietnia – mówi Zdzisław Mikulski, dyrektor chełmskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. – Jeśli tak się stanie, to wszystkie czynności wyborcze, jak na przykład zbieranie podpisów czy rejestrowanie kandydatów, muszą być wykonywane
od nowa.
Takie rozwiązanie zniechęca jednego z kandydatów do wójtowskiego fotela. – Wycofuję się – deklaruje Adam Mendel. – Sprawy zaszły za daleko. Uważam, że nie ma już warunków ani czasu na przeprowadzenie kampanii i wyborów. Po co narażać się na koszty i mieszać ludziom w głowach, kiedy może już we wrześniu zostaną zarządzone terminowe wybory samorządowe.
Lokalne środowisko nie do końca wierzy, że Mendel się wycofa. W przeciwieństwie do niego nadal zdecydowany jest kandydować Stanisław Korzeniewski. Wznowienie kampanii wyborczej jego pełnomocnik Władysława Majdiuk uzależnia od wyników konsultacji z komisarzem wyborczym. – Jestem zbulwersowana, że nasi radni za namową byłego wójta Stanisława Maksymiuka tak długo zwlekali z decyzją o przeprowadzeniu wyborów – mówi Majdiuk. – Przez nich straciliśmy dużo czasu. Wierzę, że premier ogłosi nowy termin wyborów. Dlatego ponownie będziemy zbierać podpisy wyborców i prowadzić kampanię wyborczą. Będzie nam teraz trudniej, gdyż ludzie całym zamieszaniem są już zmęczeni.
Jeśli nie znajdą się nowi kandydaci, to po ewentualnym ustąpieniu Mendla, rywalami Korzeniewskiego w wyścigu do fotela wójta gminy będą Zbigniew Szewczuk, miejscowy przedsiębiorca oraz Anna Wawrzyk, pracownica firmy spedycyjnej. – Będziemy walczyć dalej – zapewnia Katarzyna Kołtuniuk, pełnomocnik Wawrzyk. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!