piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Chełm

Dworzec kolejowy zmienił właściciela. Będzie produkcja i praca

Dodano: 28 września 2016, 19:15

W obecnym stanie dworzec w Rejowcu odstrasza podróżnych (fot. Jacek Barczyński)
W obecnym stanie dworzec w Rejowcu odstrasza podróżnych (fot. Jacek Barczyński)

Straszący od lat swoim wyglądem dworzec kolejowy w Rejowcu Fabrycznym ma nowego właściciela. Miasto sprzedało obiekt miejscowemu przedsiębiorcy. Ten obiecuje nowe miejsca pracy. Zobowiązał się też utrzymać w budynku kasę biletową wraz z poczekalnią.

W każdym mieście dworzec kolejowy jest jedną z jego wizytówek. Decyduje o pierwszym wrażeniu przyjezdnych. Tymczasem stan pochodzącego z początku lat 60. budynku przy międzynarodowym szlaku kolejowym w swoim obecnym stanie wręcz zawstydza.

– Nasze miasto już kilka lat temu przejęło ten obiekt w ramach rozliczeń podatkowych z kolejarzami – mówi Stanisław Bodys, burmistrz Rejowca Fabrycznego. – Od początku czuliśmy się odpowiedzialni za jego wygląd. Liczyliśmy, że uda nam się go wyremontować i zagospodarować ze środków unijnych, na przykład w ramach programu rewitalizacji terenów poprzemysłowych. Niestety, to się nam nie udało.

Między innymi rejowieccy samorządowcy planowali umieścić w dworcu klub dla dzieci i młodzieży z sąsiedniej dzielnicy, filię biblioteki, spółdzielnię socjalną czy bar mleczny, który przygotowywałby także posiłki dla miejskiego przedszkola oraz podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Z braku środków pomysły te spełzły jednak na niczym. W sprawie dworca burmistrz zwołał naradę obywatelską. Podczas dyskusji rozważano nawet możliwość całkowitego rozebrania budynku.

– Sprzedaż dworca to na dziś najlepsze rozwiązanie – dodaje Bodys. – Tym bardziej, że nabywcą jest miejscowy przedsiębiorca z branży dziewiarskiej. Mam o nim jak najlepsze zdanie. W dworcowych pomieszczeniach planuje uruchomić kolejny swój zakład.

Nowy właściciel przystąpił już do prac porządkowych i zabezpieczających obiekt. Nabywając go zobowiązał się utrzymać w nim kasę biletową wraz z poczekalnią. Ze swojej strony miasto obiecało zagospodarować teren wokół dworca. Zadba o parkingi, zieleń i małą architekturę.
Miasto dąży też do przejęcia od PKP sąsiadującej z dworcem wieży ciśnień oraz budynku administracyjno-mieszkalnego. Pertraktacje w tej sprawie jeszcze trwają. Sama wieża ma być zaadaptowana na kolejną w mieście placówkę kultury.

Jaro
Użytkownik niezarejestrowany
karol
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Jaro
Jaro (3 października 2016 o 18:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To akurat PO, a wcześniej AWS jest odpowiedzialne za katastrofalny stan kolei, likwidację sieci połączeń, wygląd dworców itp.
Rozwiń
Gość
Gość (30 września 2016 o 13:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co to za porządki w państwie PIS??? Miasto sprzedaje obiekty PKP????? A może by tak najpierw miasto ukarało PKP za brzydotę i nie utrzymanie dworca w eleganckim wyglądzie (bo ruscy nie wiedzą czy już są w Polsce czy jeszcze u siebie) i zobowiązało do remontu???? Państwo PIS w państwie PIS.
Rozwiń
karol
karol (29 września 2016 o 09:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
w Świdniku na dworcu PKP zrealizowano nowatorski pomysł, rozebrano ściany , żeby menele nie nocowali . kasy nie widać, czynna nie wiadomo kiedy
Rozwiń
olo
olo (29 września 2016 o 07:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak czytam to: "Między innymi rejowieccy samorządowcy planowali umieścić w dworcu klub dla dzieci i młodzieży z sąsiedniej dzielnicy, filię biblioteki, spółdzielnię socjalną czy bar mleczny, który przygotowywałby także posiłki dla miejskiego przedszkola oraz podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Z braku środków pomysły te spełzły jednak na niczym. W sprawie dworca burmistrz zwołał naradę obywatelską. Podczas dyskusji rozważano nawet możliwość całkowitego rozebrania budynku. – Sprzedaż dworca to na dziś najlepsze rozwiązanie – dodaje Bodys. – Tym bardziej, że nabywcą jest miejscowy przedsiębiorca z branży dziewiarskiej. Mam o nim jak najlepsze zdanie. W dworcowych pomieszczeniach planuje uruchomić kolejny swój zakład." ...to zastanawiam się, jak Rejowieccy zarządcy (władze) gospodarują kasą miejską, skoro przez tyle lat budynek niszczeje, a oni mówią że to wizytówka, że taki ważny wizerunkowo. Tyle lat i nic nie robili? To na co idą podatki? Dupa nie zarządzanie. Najlepszy jest pomysł z rozebraniem - ten mnie rozwalił. Oto jakość zarządzania latami - rozebrać. Kropka. Załatwione. Suma sumarum chcą sprzedać przedsiębiorcy, który ma tam utworzyć zakład pracy związany z branżą dziewiarską..... Ewenement na skalę światową możliwy tylko w tym kraju. Dworzec z kasą i poczekalnią, a za ścianami zakład dziewiarski. W okienku kasowym pewnie będą obok biletów wisiały produkty branży dziewiarskiej które można by sobie nabyć. Kolej Polska XXI wieku. Dworce zmarnowane i rozsprzedane, zamienione na budynki zupełnie innego zastosowania, gdzieś w rogu okienko kasowe czynne od 12.00 do 14.00, poczekalnia 3 x 2 metry i nawet ławki nie ma. W PRL-u takiego burdelu nie było z koleją jak teraz, a przed wojną to już wogóle. Kto to pomyślał, aby właścicielem budynku dworca był kto inny, właścicielem peronu kto inny, właścicielem wiaty kto inny.... itd... Jak napisał kolega przede mną - kołchoz na całego.
Rozwiń
Gość
Gość (28 września 2016 o 20:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ale kołchoz
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!