niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Chełm

Dziś rozpoczyna się w Chełmie Festiwal Nauki i Sztuki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 kwietnia 2012, 08:59
Autor: (sad)

Kuba co roku pomaga przy organizacji festiwalu <br />
 (Joanna Sadowska)
Kuba co roku pomaga przy organizacji festiwalu
(Joanna Sadowska)

Dzisiaj w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Czarnieckiego startuje kolejna edycja Festiwalu Nauki i Sztuki. Niezwykle bogaty program imprezy gwarantuje, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Usatysfakcjonowani powinni być i humaniści, i ci, którym bliższe są nauki ścisłe.

Pomysłodawczynią przedsięwzięcia jest prof. Magdalena Fikus, przewodnicząca Rady Upowszechniania Nauki PAN. I to ona wygłosi dziś wykład inauguracyjny pt. "Wątpić! Kręte drogi biologii molekularnej”.

Czego jeszcze możemy spodziewać się w tym roku? Uczestnicy festiwalu na pewno będą mogli liczyć na szereg ciekawych wykładów z różnych dziedzin. Będzie mowa m.in. o tym, dlaczego warto uczyć się obcych języków, o kołysankach polskich i rosyjskich, wojskowości starożytnych Rzymian, umysłach zwierząt, archeologii podwodnej i o tym, jak zrobić karierę w mediach. Będą warsztaty z fizyki, pokazy chemiczne i konkurs poezji angielskiej.

– Formuła festiwalu jest otwarta – mówi Ewa Betiuk, nauczycielka z I LO, pracująca przy organizacji imprezy. – Poszukujemy ciągle nowych rozwiązań, które byłyby atrakcyjne dla uczestników. Nowością tegorocznego festiwalu jest przedsięwzięcie pod nazwą "Młodzi młodym”. Oddajemy w nim głos studentom, często absolwentom naszego liceum. Uznaliśmy, że potencjał naszych absolwentów jest tak ogromny, że warto odwołać się do ich doświadczeń i sukcesów zawodowych i naukowych, które często mają już na swoim koncie.

Przy organizacji festiwalu pomagają też uczniowie. Wśród nich trzecioklasista Kuba. Festiwal Nauki i Sztuki po raz pierwszy odwiedził jako gimnazjalista. Już wtedy mu się podobało.

– To jedyny taki festiwal w Polsce, jaki organizowany jest w liceum – mówi. – Na czym polega jego atrakcyjność? To ciekawa alternatywa dla lekcji z podręcznikami. Podczas festiwalu mamy szansę posłuchać i porozmawiać z ludźmi, na co dzień dla nas niedostępnymi. Znanymi jedynie z telewizji, czy publikacji. To zupełnie coś innego, jeśli o jakimś zagadnieniu opowiada osoba, która na co dzień się tym zajmuje. W dodatku zwykle to ludzie bardzo interesujący, inspirujący. Spotkanie z nimi to prawdziwa przyjemność.

Drugoklasistka Magda nazywa festiwal "oknem na świat”. To impreza, która poszerza horyzonty i zachęca, aby rozwijać swoje zainteresowania, ale także szukać nowych. – Ja na pewno zajrzę na wykłady z dziedziny geografii, bo to mnie interesuje – mówi.

W programie są też imprezy towarzyszące. Wśród nich pokazy medyczne oraz kursy. Będzie można poznać tajniki wizażu, nauczyć się wyplatania z rattanu i malowania na szkle. Chętni będą mieli możliwość dowiedzieć się czegoś więcej o masażu gorącymi kamieniami, a nawet wypróbować na własnej skórze, jak działa.

Będą też wystawy: m.in. "Wasza solidarność, nasza wolność. Reakcje emigracji polskiej i świata na wprowadzenie w Polsce stanu wojennego”. Tę zobaczymy na dziedzińcu liceum.

A to zaledwie część interesującego programu festiwalu. Szczegółowy program zainteresowani znajdą na stronie: www.1lo.chelm.pl/festiwal/2012/.

Impreza potrwa do soboty. Z propozycji organizatorów, jak co roku mogą skorzystać wszyscy chętni, nie tylko uczniowie liceum. Bo taka jest idea festiwalu: popularyzowanie wiedzy i dotarcie do jak najszerszego grona odbiorców.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!