piątek, 19 stycznia 2018 r.

Chełm

Euro 2012: Międzynarodowe wsparcie dla polskich służb granicznych

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 czerwca 2012, 15:50
Autor: BAR

W Dorohusku pracuja strażnicy graniczni w ośmiu różnych mundurach<br />
 (Jacek Barczyński)
W Dorohusku pracuja strażnicy graniczni w ośmiu różnych mundurach
(Jacek Barczyński)

Przed mistrzostwami Euro 2012 do Polski przyjechało 115 oficerów służb granicznych z 23 krajów Unii Europejskiej. Spośród nich 32 trafiło do Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. W większości są to doświadczeni specjaliści na przykład w dziedzinie kradzieży samochodów, czy wykrywania fałszerstw w dokumentach.

Ich zadaniem jest wspieranie naszych funk-cjonariuszy SG w warunkach wzmożonego ruchu podróżnych.

Wszyscy mają takie same uprawnienia, jak ich polscy odpowiednich. Komenda pozostała przy gospodarzach. Zagranicznych oficerów do polski sprowadził Frontex, czyli Europejska Agencja koordynująca współpracę operacyjną na zewnętrznych granicach UE. Siedzibę ma w Warszawie.

– Frontex zapewnia operacyjne wsparcie państwom UE, którym w danej chwili przyszło się zmierzyć z sytuacją kryzysową na zewnętrznych granicach – mówi Ewa Moncure, rzecznik prasowy Frontexu. – Tak duże wydarzenie, jak Euro 2012 nieuchronnie wiąże się ze znacznym wzrostem przepływu podróżnych przez granice. To duże wyzwanie dla służb granicznych.

Frontex organizuje wsparcie wyłącznie na życzenie zainteresowanego kraju. W naszym przypadku wystąpił o to komendant główny SG. Na przykład na przejściu granicznym w Dorohusku od wtorku ramię ramię z naszymi funkcjonariuszami pracuje siedmiu oficerów z Niemiec, Austrii, Belgii, Szwecji, Włoch i Portugalii. Ich koordynatorem jest Holender Rinus Schouten.

Towarzyszy im także dwóch obserwatorów z Rosji. Swoich obserwatorów do polski przysłała także Ukraina i Chorwacja. Wszyscy "goście” pełnią służbę w swoich mundurach. Przy tej różnorodności jedynym wspólnym elementem jest noszona na ramieniu opaska z napisem Frontex.

W Dorohusku czynny jest już jeden pas dla kibiców, a w Hrebennem dwa. Mogą z nich korzystać pod warunkiem, że nie będą przewozili niczego do oclenia. Przed przejściami granicznymi celnicy będą rozdawać "Karty identyfikujące kibica”. Karty te mają być umieszczone za przednią szybą pojazdu. Ułatwi to kierowanie kibiców na odpowiedni pas odpraw.

Spośród 10 tys. przygotowanych kart, 4 tys. trafiło do województwa lubelskiego. Poza przejściami karty będą także dostępne w hotelach, w których mają mieszkać kibice. Można również je pobrać z wirtualnego przewodnika dostępnego na stronach internetowych; Służby Celnej, Izby Celnej w Przemyślu oraz granica.gov.pl.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
włodek
jagoda
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

włodek
włodek (8 czerwca 2012 o 12:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
po ile teraz ropka na ukrainie?
Rozwiń
jagoda
jagoda (8 czerwca 2012 o 09:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I dobrze może się nasi strażnicy graniczni (przyjmowani do pracy ze zględu na wysokie kwalifikacje i kompetencje) od nich czegoś nauczą
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!