środa, 24 stycznia 2018 r.

Chełm

Fabryka papieru z kredy może powstać w Chełmie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 marca 2012, 13:11

Duch Bieluch w swoim kredowym labiryncie Chińczyków już widział<br />
 (Fot. Jacek Barczyński)
Duch Bieluch w swoim kredowym labiryncie Chińczyków już widział
(Fot. Jacek Barczyński)

Jest nadzieja, że w samym Chełmie, lub jego bezpośrednim sąsiedztwie powstanie pierwsza w Europie fabryka papieru z kredy. Inicjatorem przedsięwzięcia jest miejscowa Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, natomiast inwestorem mieli by być Chińczycy.

Idea przeniesienia chińskiej technologii produkcji papieru na grunt chełmski zrodziła się w ubiegłym tygodniu podczas wizyty delegacji Lubelszczyzny w Szanghaju. W jej składzie znaleźli się także przedstawiciele PWSZ.

Podczas jednego ze spotkań z tamtejszymi biznesmenami gospodarze pochwalili się, że opanowali technologię produkcji papieru z wapienia. Tymczasem kreda pod względem zawartości związków chemicznych jest młodszą wersją tego surowca i jak twierdza Chińczycy, również z niej można produkować papier.

– Ku mojemu zaskoczeniu prezydent Lublina zwrócił uwagę, że w Polsce też mamy pokłady kredy… w okolicach Kielc – mówi prof. Józef Zając, senator RP, a zarazem rektor chełmskiej PWSZ. – A przecież ten występuje przede wszystkim w rejonie Chełma i Rejowca.

Senator zapewnia, że chińscy przedsiębiorcy żywo zainteresowali się chełmskimi złożami. Do tego stopnia, że w rachubę wchodzi wybudowanie przez nich fabryki papieru. Byłby to pierwszy taki obiekt w Europie. Pod warunkiem, że miejscowy surowiec spełni technologiczne wymagania.

– Badania surowca możemy przeprowadzić we własnym zakresie, ale raczej powierzymy to zadanie firmie zewnętrznej –dodaje prof. Zając. – Jestem przekonany, że wyniki będą pozytywne. W końcu nasze złoża pod względem jakości nie mają sobie równych w Europie.

Produkcja papieru z kredy jest tańsza niż z celulozy i mniej szkodliwa dla środowiska. Taki papier nie rozpuszcza się w wodzie, ani innych płynach. Dlatego też może być z powodzeniem wykorzystywany do wytwarzania coraz bardziej popularnych na świecie jednorazowych kubeczków, czy talerzyków.

Wyjeżdżając do Szanghaju prof. Zając miał specjalne upoważnienia wicepremiera Waldemara Pawlaka do rozmów z chińskimi przedsiębiorcami. Temat produkcji papieru z kredy wyniknął tam przypadkowo. Przede wszystkim Senator chciał zainteresować tamtejszych biznesmenów możliwością eksploatacji węgla kamiennego w trójkącie wyznaczonym przez Chełm, Rejowiec Fabryczny i Sawin.

– Wiemy ile jest u nas węgla i na jakich głębokościach – mówi prof. Zając. – Badania tych złóż sięgają 1880 roku. Zastopowała je ostatnia wojna. Uważamy, że jedna z kilku firm, które podjęłyby się eksploatacji, mogłaby pochodzić z Chin.

– To mrzonka – komentuje wizje rektora pragnący zachować anonimowość wysoko sytuowany urzędnik samorządu województwa. – Jeśli już jakaś firma zdecydowała się wybudować pod Chełmem kopalnię, to nie wcześniej niż za 50 lat. I to nie firma z Chin, ale raczej z Bogdanki, dla której chełmskie złoże jest naturalnym zapleczem.

Bez względu na tego rodzaju opinie prof. Zająć się nie poddaje i robi swoje. Poza planami związanymi z eksploatacją węgla, czy produkcją papieru z kredy chce doprowadzić do tego, aby w Chełmie, w oparciu o naukowe i technologiczne możliwości PWSZ rozwinął się przemysł lotniczy. We wtorek razem z Agatą Fisz, prezydent miasta ma przyjąć delegację francuskiej firmy zainteresowanej budową fabryki sprzętu elektronicznego dla lotnictwa.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Aga
Gość
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 marca 2012 o 17:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Aga' timestamp='1330705608' post='604852']
Dzięki Boguza rektora Zająca,tylko dzięki niemu cos jeszcze dzieje się w Chełmie.Oczywiście ,że niektórym samorządowcom jego działalność jest nie na rękę!!!!!Gdyby nie było PWSZ Chełm już był by zaorany. A tak mamy i lotnisko i Wyższą szkołę ,wyremontowane budynki w Chełmie i okolice Chełma się rozbudowują .A pozatym czy cos się w Chełmie dzieje? Chyba ze budują znów gdzieś Biedronkę?
[/quote]

W powstaniu PWSZ Chełm,lubliniacy i niektórzy Chełmianie,że środowiska konsensusu przeszkadzali,a dzięki lewicy mamy Uczelnię wspaniałą.Twórcy i założyciele tej uczelni,wykazali się bohaterstwem lokalnym i swego do pieli.Pamiętam trudy,BRAWO PANOWIE i to jest PATRIOTYZM tożsamości lokalnej.
Rozwiń
Aga
Aga (2 marca 2012 o 17:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dzięki Boguza rektora Zająca,tylko dzięki niemu cos jeszcze dzieje się w Chełmie.Oczywiście ,że niektórym samorządowcom jego działalność jest nie na rękę!!!!!Gdyby nie było PWSZ Chełm już był by zaorany. A tak mamy i lotnisko i Wyższą szkołę ,wyremontowane budynki w Chełmie i okolice Chełma się rozbudowują .A pozatym czy cos się w Chełmie dzieje? Chyba ze budują znów gdzieś Biedronkę?
Rozwiń
Gość
Gość (2 marca 2012 o 12:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Chinczycy" czyli kto? Dlaczego nie ma podane konkretnej nazwy firmy hehhe malo wiarygodne
Rozwiń
Gość
Gość (2 marca 2012 o 11:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Papier można robić też z konopi i jest dużo lepszy niż ten z drzew. Już nie wspominając o ubraniach czy oleju jadalnym.
Rozwiń
Malkom
Malkom (2 marca 2012 o 10:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Anonim Rus' timestamp='1330676945' post='604619']
Odkąd Lublinowi dzięki zaborcom udało się zaanektować Ziemię Chełmską i przejąć jej instytucje jak chociażby biskupstwo katolickie, nie ma co liczyć na wsparcie ludzi z tego miasta. przypominam niektórym, iż istniało coś takiego jak Lubelsko-Chełmskie Zagłębie Węglowe za czasów ponurej komuny, a budowę kopalni w Nadrybiu (dawne woj, chełmskie 1975-97) Lublin storpedował. Tylko upór i determinacji takich ludzu jak prof Zając moze przynieśc efekt. Pozdrawiam
[/quote]

Nieprawda. W podanych latach Nadrybie Ukazowe jak i Nadrybie Dwór ani żadne inne nie należały do woj. chełmskiego
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!