Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

7 lipca 2009 r.
20:57
Edytuj ten wpis

Festyn i imprezy z okazji wprowadzania komunizmu w Polsce

0 24 A A

Każdemu obywatelowi należy się kartka żywnościowa. Dostanie za nią: jedno piwo, jeden ruski pieróg, watę cukrową i grochówkę. Jak sobie podje, będzie się mógł zabawić. Byle grzecznie. Dla zadymiarzy miejsca nie będzie. Bo ORMO czuwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Klamka zapadła, a władze zdecydowały. 22 lipca, tak jak przed laty, mieszkańcy Chełma i goście będą się bawić na festynie. Będzie i pochód z transparentami, i przemówienia. Kobiety siądą na traktory, a każdy dostanie kartkę żywnościową. Specjalnie na ten dzień miejscowy browar dostarczy znane niegdysiejszym miłośnikom chmielowego trunku piwo "Lipcowe".

Porządku będzie pilnowała Ochotnicza Rezerwa Milicji Obywatelskiej. A w klimat epoki przeniesie wszystkich i muzyka z tamtych lat, i kroniki filmowe. Zdaniem władz miasta, nie chodzi ani o gloryfikowanie rocznicy ogłoszenia Manifestu PKWN, ani jej obśmiewanie. To ma być po prostu chwyt promocyjny.

- Chełm wielu osobom kojarzy się ciągle z "Miastem PKWN" - mówi Stanisław Mościcki, wiceprezydent Chełma. - Historii nie zmienimy, więc wykorzystajmy ją: przypomnijmy lata po 1944 roku i pokażmy obraz współczesnego Chełma.

Wśród mieszkańców taka podróż w czasie budzi mieszane odczucia. Jedni mówią, że świętować nie ma czego, a pieniądze lepiej byłoby przeznaczyć na jakiś szczytny cel. Ale zwolenników lipcowego festynu jest zdecydowanie więcej.

- Naprawdę świetny pomysł - mówi studentka Anna Pawlik. - To może być prawdziwa wizytówka naszego miasta.

Pomysł chwalą też specjaliści od promocji. - To może się sprawdzić - mówi Sebastian Hejnowski z Ciszewski Public Relations. - Taka impreza będzie szczególnie atrakcyjna dla młodego pokolenia, które nie ma pojęcia o tamtych czasach, a dla starszego będzie swojego rodzaju folklorem.

Zdaniem Hejnowskiego, taki pomysł 10 lat temu mógłby nie wypalić. Teraz, tak. - Mieliśmy czas, żeby nabrać dystansu do PRL-u - mówi. - Dlatego sprawdzają się m.in. kawiarnie i puby stylizowane na tamte czasy. Jeśli Chełm zrobi imprezę na wysokim poziomie, to jest szansa, że przyciągnie ona nie tylko turystów z Polski, ale i Europy. Sam chętnie na coś takiego bym się wybrał.

Wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski w PRL siedział w więzieniu za próbę podpalenia muzeum Lenina w Poroninie. - Nie chciałbym komentować poczynań władz Chełma. Ale na ich miejscu takiej imprezy bym nie robił. Tak naprawdę PKWN był absolutnym incydentem w historii tego miasta. Zresztą sam manifest wcale w Chełmie nie powstał. Ale też nie miasta to wina, że się do niego etykietka PKWN przykleiła. Ja bym raczej starał się ją odkleić, a nie przyklejać mocniej.

Komentarze 24

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 12 lipca 2009 o 22:05
ludzie opamiętajcie się! To wydażenie ma pokazać tamte czasy w krzywym zwierciadle a Wy dorabiacie do tego ideologię! W Kozłówce robią na tamtych czasach kasę! W Chełmie każdy się boi wyciągnąć asa z rękawa jakim jest 22 lipca! Sorki ale na samych zabytkach i turystyce daleko nie zajedziecie bo aż takich perełek nie ma (nie umniejszając wartości historycznej tego co Chełm ma) jak w innych miastach! Za to nikt nie ma Gmachu i innych reliktów tamtej epoki! Chełm może zaistnieć na "mapie" właśnie dzięki takim imprezom i to na szerszą skalę pod warunkiem, że tego nie spi.....cie
ludzie opamiętajcie się! To wydażenie ma pokazać tamte czasy w krzywym zwierciadle a Wy dorabiacie do tego ideologię! W Kozłówce robią na tamtych czasach kasę! W Chełmie każdy się boi wyciągnąć asa z rękawa jakim jest 22 lipca! Sorki ale na samych zabytkach i turystyce daleko nie zajedziecie bo aż takich perełek nie ma (nie umniejszając wartości historycznej tego co Chełm ma) jak w innych miastach! Za to nikt nie ma Gmachu i innych reliktów tamtej epoki! Chełm może zaistnieć na "mapie" właśnie dzięki takim i... rozwiń
Avatar
~Chełmianin~ / 12 lipca 2009 o 21:46
Chełm powinien uroczyście co roku obchodzićświęto 22 Lipca. To było ważne wydażenie dla mieszkańców miasta.Armia Czerwona i Oddziały I Armii Wojska Polskiego wyzwoliły nas z pod okupacji niemieckeij.Przestali ludzie ginąć w hitlerowskich obozach załady.Gdyby nie to tyo wielu z naz by nieżyło.Dziękuję Panu Stanisławowi Mościckiemu za ten pomysł.
Avatar
Gość / 11 lipca 2009 o 23:03
Czy brakuje pomysłów na promocję miasta ? Nie wierzę,że władze miasta do tego dopuszczą, byłby to ogromny wstyd.
Avatar
rama / 10 lipca 2009 o 22:29
gucio napisał:
Taki festyn mógł wymyśleć tylko były sekretarz propagandy komitetu miejskiego pzpr .Wstyd i obciach.


To prawda, że taki pomysł mógł postać wyłącznie w głowach ludzi tęskniących za łamaniem żeber (oczywiście nie swoich, bo przecież sekretarze wszelkich komitetów w tych kolejkach nie stali) w tłoku do ciężarówki z której sprzedawano obrzydliwe piwo. Lipcowe "święto" widziałem tylko raz i było to doświadczenie upokarzające. Nie wiem skąd ta nostalgia za tamtymi czasmi. NIgdy więcej


To prawda, że taki pomysł mógł postać wyłącznie w głowach ludzi tęskniących za łamaniem żeber (oczywiście nie swoich, bo przecież sekretarze wszelkich komitetów w tych kolejkach nie stali) w tłoku do ciężarówki z której sprzedawano obrzydliwe piwo. Lipcowe "święto" widziałem tylko raz i było to doświadczenie upokarzające. Nie wiem skąd ta nostalgia za tamtymi czasmi. NIgdy więcej rozwiń
Avatar
CHELMIANIN / 9 lipca 2009 o 13:22
[color="#FF0000"][size=6]Panie Mosciciki!

Jesli dojdzie do tego tzw "festynu" złożę oficjalne zawiadomienie do prokuratury o propagowanie treści totalitarnych prze Pana.
To tak jakby Drezno czy Berlin zorganizowało przemarsz Wafen SS czy Wermahtu.[/size][color="#FF0000"][/color][/color]
Avatar
CHELMIANIN / 9 lipca 2009 o 13:20
[size=6]Panie Mosciciki!

Jesli dojdzie do tego tzw "festynu" złożę oficjalne zawiadomienie do prokuratury o propagowanie treści totalitarnych prze Pana.
To tak jakby Drezno czy Berlin zorganizowało przemarsz Wafen SS czy Wermahtu.[/size][color="#FF0000"][/color]
Avatar
fixer upper / 8 lipca 2009 o 16:53
Pseudo spece od "PR" zrobia wszystko .aby tylko byla z tego kasa - a czy to da jakis efekt to juz ich nie obchodzi.
W Chelmie nie ma wjasciwej osoby na wlasciwym miejscu , kogos kto zna realia swiatowe i moglby poprowadzic we wlasciwym kierunku rozwoj turystyki a co za tym idzie i biznesu. Szkoda ze chelmscy rajcy nie maja zielonego pojecia jak sie robi DOBRA reklame. Siedza sobie na miejsko - gminnych stolkach, maja jako takie pensyjki i reszta ich nie bardzo obchodzi.

Towarzyszko Agato, jako Prezydent tego miasteczka proponuje udac sie do Wlodawy i zobaczyc jak sie robi promocje miasta.
Pseudo spece od "PR" zrobia wszystko .aby tylko byla z tego kasa - a czy to da jakis efekt to juz ich nie obchodzi.
W Chelmie nie ma wjasciwej osoby na wlasciwym miejscu , kogos kto zna realia swiatowe i moglby poprowadzic we wlasciwym kierunku rozwoj turystyki a co za tym idzie i biznesu. Szkoda ze chelmscy rajcy nie maja zielonego pojecia jak sie robi DOBRA reklame. Siedza sobie na miejsko - gminnych stolkach, maja jako takie pensyjki i reszta ich nie bardzo obchodzi.

Towarzyszko Agato, jako Prezydent tego ... rozwiń
Avatar
Jeryk / 8 lipca 2009 o 15:14
Chełm Lubelski, w przeciwieństwie do Lublina umie być autoironiczny i zarabiać pieniądze poprzez promocję, jak czas pozwoli chętnie poświętuję 22-go Lipca w grodzie niedźwiedzia nad Uherką.
Avatar
gucio / 8 lipca 2009 o 12:43
komunista napisał:
Jeszcze zapłaczecie za komunizmem jak wam kapitalistyczny kryzys ściśnie dupsko

Pewne zasługi macie ale nie pleć głupot,że było tak wszystko dobrze.Zapomniałeś o kryzysach tamtej epoki?Tęsknić to pewnie nie będę.
Avatar
gucio / 8 lipca 2009 o 12:13
Taki festyn mógł wymyśleć tylko były sekretarz propagandy komitetu miejskiego pzpr .Wstyd i obciach.
Avatar
Gość / 12 lipca 2009 o 22:05
ludzie opamiętajcie się! To wydażenie ma pokazać tamte czasy w krzywym zwierciadle a Wy dorabiacie do tego ideologię! W Kozłówce robią na tamtych czasach kasę! W Chełmie każdy się boi wyciągnąć asa z rękawa jakim jest 22 lipca! Sorki ale na samych zabytkach i turystyce daleko nie zajedziecie bo aż takich perełek nie ma (nie umniejszając wartości historycznej tego co Chełm ma) jak w innych miastach! Za to nikt nie ma Gmachu i innych reliktów tamtej epoki! Chełm może zaistnieć na "mapie" właśnie dzięki takim imprezom i to na szerszą skalę pod warunkiem, że tego nie spi.....cie
ludzie opamiętajcie się! To wydażenie ma pokazać tamte czasy w krzywym zwierciadle a Wy dorabiacie do tego ideologię! W Kozłówce robią na tamtych czasach kasę! W Chełmie każdy się boi wyciągnąć asa z rękawa jakim jest 22 lipca! Sorki ale na samych zabytkach i turystyce daleko nie zajedziecie bo aż takich perełek nie ma (nie umniejszając wartości historycznej tego co Chełm ma) jak w innych miastach! Za to nikt nie ma Gmachu i innych reliktów tamtej epoki! Chełm może zaistnieć na "mapie" właśnie dzięki takim i... rozwiń
Avatar
~Chełmianin~ / 12 lipca 2009 o 21:46
Chełm powinien uroczyście co roku obchodzićświęto 22 Lipca. To było ważne wydażenie dla mieszkańców miasta.Armia Czerwona i Oddziały I Armii Wojska Polskiego wyzwoliły nas z pod okupacji niemieckeij.Przestali ludzie ginąć w hitlerowskich obozach załady.Gdyby nie to tyo wielu z naz by nieżyło.Dziękuję Panu Stanisławowi Mościckiemu za ten pomysł.
Avatar
Gość / 11 lipca 2009 o 23:03
Czy brakuje pomysłów na promocję miasta ? Nie wierzę,że władze miasta do tego dopuszczą, byłby to ogromny wstyd.
Avatar
rama / 10 lipca 2009 o 22:29
gucio napisał:
Taki festyn mógł wymyśleć tylko były sekretarz propagandy komitetu miejskiego pzpr .Wstyd i obciach.


To prawda, że taki pomysł mógł postać wyłącznie w głowach ludzi tęskniących za łamaniem żeber (oczywiście nie swoich, bo przecież sekretarze wszelkich komitetów w tych kolejkach nie stali) w tłoku do ciężarówki z której sprzedawano obrzydliwe piwo. Lipcowe "święto" widziałem tylko raz i było to doświadczenie upokarzające. Nie wiem skąd ta nostalgia za tamtymi czasmi. NIgdy więcej


To prawda, że taki pomysł mógł postać wyłącznie w głowach ludzi tęskniących za łamaniem żeber (oczywiście nie swoich, bo przecież sekretarze wszelkich komitetów w tych kolejkach nie stali) w tłoku do ciężarówki z której sprzedawano obrzydliwe piwo. Lipcowe "święto" widziałem tylko raz i było to doświadczenie upokarzające. Nie wiem skąd ta nostalgia za tamtymi czasmi. NIgdy więcej rozwiń
Avatar
CHELMIANIN / 9 lipca 2009 o 13:22
[color="#FF0000"][size=6]Panie Mosciciki!

Jesli dojdzie do tego tzw "festynu" złożę oficjalne zawiadomienie do prokuratury o propagowanie treści totalitarnych prze Pana.
To tak jakby Drezno czy Berlin zorganizowało przemarsz Wafen SS czy Wermahtu.[/size][color="#FF0000"][/color][/color]
Avatar
CHELMIANIN / 9 lipca 2009 o 13:20
[size=6]Panie Mosciciki!

Jesli dojdzie do tego tzw "festynu" złożę oficjalne zawiadomienie do prokuratury o propagowanie treści totalitarnych prze Pana.
To tak jakby Drezno czy Berlin zorganizowało przemarsz Wafen SS czy Wermahtu.[/size][color="#FF0000"][/color]
Avatar
fixer upper / 8 lipca 2009 o 16:53
Pseudo spece od "PR" zrobia wszystko .aby tylko byla z tego kasa - a czy to da jakis efekt to juz ich nie obchodzi.
W Chelmie nie ma wjasciwej osoby na wlasciwym miejscu , kogos kto zna realia swiatowe i moglby poprowadzic we wlasciwym kierunku rozwoj turystyki a co za tym idzie i biznesu. Szkoda ze chelmscy rajcy nie maja zielonego pojecia jak sie robi DOBRA reklame. Siedza sobie na miejsko - gminnych stolkach, maja jako takie pensyjki i reszta ich nie bardzo obchodzi.

Towarzyszko Agato, jako Prezydent tego miasteczka proponuje udac sie do Wlodawy i zobaczyc jak sie robi promocje miasta.
Pseudo spece od "PR" zrobia wszystko .aby tylko byla z tego kasa - a czy to da jakis efekt to juz ich nie obchodzi.
W Chelmie nie ma wjasciwej osoby na wlasciwym miejscu , kogos kto zna realia swiatowe i moglby poprowadzic we wlasciwym kierunku rozwoj turystyki a co za tym idzie i biznesu. Szkoda ze chelmscy rajcy nie maja zielonego pojecia jak sie robi DOBRA reklame. Siedza sobie na miejsko - gminnych stolkach, maja jako takie pensyjki i reszta ich nie bardzo obchodzi.

Towarzyszko Agato, jako Prezydent tego ... rozwiń
Avatar
Jeryk / 8 lipca 2009 o 15:14
Chełm Lubelski, w przeciwieństwie do Lublina umie być autoironiczny i zarabiać pieniądze poprzez promocję, jak czas pozwoli chętnie poświętuję 22-go Lipca w grodzie niedźwiedzia nad Uherką.
Avatar
gucio / 8 lipca 2009 o 12:43
komunista napisał:
Jeszcze zapłaczecie za komunizmem jak wam kapitalistyczny kryzys ściśnie dupsko

Pewne zasługi macie ale nie pleć głupot,że było tak wszystko dobrze.Zapomniałeś o kryzysach tamtej epoki?Tęsknić to pewnie nie będę.
Avatar
gucio / 8 lipca 2009 o 12:13
Taki festyn mógł wymyśleć tylko były sekretarz propagandy komitetu miejskiego pzpr .Wstyd i obciach.
Zobacz wszystkie komentarze 24

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Tragiczny wypadek w Fiukówce. Zginął motocyklista

Tragiczny wypadek w Fiukówce. Zginął motocyklista 0 0

35-latek zginął w wypadku w miejscowości Fiukówka w powiecie łukowskim

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie?

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie? 0 0

Najbliższy weekend upłynie kibicom z województwa lubelskiego pod znakiem derbów. W Chełmie gra Motor, a w Radzyniu Podlaskim zmierzą się tamtejsze Orlęta Spomlek i Podlasie (godz. 17). Punktów niby bardziej potrzebują podopieczni Tomasza Złomańczuka jednak gospodarze też mają o co grać

Kiedy skończy się przebudowa deptaka w Lublinie? Miasto ustaliło nowy termin zakończenia prac

Kiedy skończy się przebudowa deptaka w Lublinie? Miasto ustaliło nowy termin zakończenia prac 0 7

Po niedzieli zacznie się układanie kamiennych płyt na odnawianym deptaku. Najpierw pojawią się między ul. Kapucyńską i Staszica. Na całej długości powinny być ułożone do końca czerwca. Taki jest nowy termin ustalony przez miasto z wykonawcą prac, które miały się zakończyć do połowy maja

Czwartek na KULturaliach w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Czwartek na KULturaliach w Lublinie [zdjęcia] 0 0

W Lublinie trwają KULturalia. Koncerty odbywają się na pl. Teatralnym przed CSK. Wczoraj wystąpili Vestige, Lilly Hates Roses, Ted Nemeth, Smolik // Kev Fox i Krzysztof Zalewski. Dzisiaj odbędą się koncerty zespołów Pasażer, Kamp!, Myslovitz, The Dumplings i Voo Voo

Goły mężczyzna na schodach i awantura domowa

Goły mężczyzna na schodach i awantura domowa 0 0

Do zrozumienia tej porannej przygody jaka wydarzyła się w jednym z bloków, potrzebna jest wiedza o zasadach dystrybucji mleka w czasach PRL i działaniu zamków zatrzaskowych w drzwiach

Lublin: Wojska Obrony Terytorialnej złożą przysięgę na pl. Zamkowym. Będzie też piknik

Lublin: Wojska Obrony Terytorialnej złożą przysięgę na pl. Zamkowym. Będzie też piknik 0 2

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” złożą przysięgę w najbliższą niedzielę o godz. 14. na placu Zamkowym w Lublinie. Uroczystość będzie połączona ze świętem lubelskiej brygady. Po ceremonii zaplanowano piknik rodzinny.

Premiera "Hana Solo"! Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie (25-27.05)
25 maja 2018, 9:00

Premiera "Hana Solo"! Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie (25-27.05) 0 0

Co Gdzie Kiedy. To jedna z najgorętszych premier tego roku. Na ekrany lubelskich kin wkracza kolejna odsłona sagi Gwiezdnych Wojen - Han Solo, przedstawiająca młodzieńcze losy słynnego przemytnika. To jednak nie jedyna ciekawa premiera filmowa nadchodzącego weekendu. Ponadto lubelskie placówki oferują interesujące koncerty i spektakle. Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Sondaż wyborczy w Lublinie, Chełmie i Zamościu. Kto ma szanse na fotel prezydenta?

Sondaż wyborczy w Lublinie, Chełmie i Zamościu. Kto ma szanse na fotel prezydenta? 0 8

W Lublinie Krzysztof Żuk, w Chełmie Agata Fisz, a w Zamościu Andrzej Wnuk mają największe szanse na zwycięstwo w zbliżających się wyborach samorządowych

Osak ograł Sawczuka na otwarcie sezonu

Osak ograł Sawczuka na otwarcie sezonu 0 0

TENIS ZIEMNY Na kortach MOSiR w Parczewie odbył się otwarty turniej na otwarcie sezonu

Przebudowa Al. Racławickich w Lublinie. Na nową drogę trzeba jeszcze poczekać

Przebudowa Al. Racławickich w Lublinie. Na nową drogę trzeba jeszcze poczekać 2 15

Nie będzie tego lata utrudnień spowodowanych przebudową Al. Racławickich i ul. Lipowej. Roboty nie zaczną się wcześniej niż pod koniec roku. Dotąd nie ogłoszono nawet przetargu, który wyłoni wykonawcę prac, a sam przetarg może potrwać wiele miesięcy

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem"

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem" 3 26

To jest igranie z panem Bogiem. To komentarz jednego z kraśnickich radnych odnośnie odległości, w jakiej mają być usytuowane punkty sprzedaży i podawania alkoholu od kościołów. W Kraśniku odległość ta musi być co najmniej 20-metrowa. Dyskusja w temacie sprzedaży alkoholu w mieście i ewentualnego nocnego ograniczenia tej sprzedaży była burzliwa. Ostatecznie żadne decyzje nie zapadły. 

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent 106 63

Nowa droga na przedłużeniu ul. Bohaterów Monte Cassino otrzyma imię Tadeusza Mazowieckiego. W Lublinie będzie też skwer Władysława Bartoszewskiego

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie
galeria

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie 0 3

Był 9 września 1939 r., gdy na Lublin posypały się niemieckie bomby, jedna z nich wpadła do Ratusza i nie wybuchła. Ratuszowy woźny wyniósł ją z budynku i zmarł z wysiłku przed schodami. Jego imię nosi od wczoraj uliczka stykająca się z deptakiem. Tabliczkę z nazwą odsłaniała wzruszona rodzina