środa, 21 marca 2018 r.

Chełm

Gmina zainwestowała w farmę fotowoltaiczną. Teraz płaci o połowę mniej za prąd

Dodano: 24 grudnia 2015, 15:00

Gmina Stary Brus w powiecie włodawskim pozyskała w tym roku z unijnych środków 800 tys. zł na instalacje baterii fotowoltaicznych. Zasilają 28 gospodarstw indywidualnych, Urząd Gminy i oczyszczalnię ścieków.

- Dzięki tej inwestycji nasze wydatki na prąd zmalały o ponad połowę – cieszy się Paweł Kołtun, wójt gminy Stary Brus. Równie zadowoleni są mieszkańcy, którzy zdecydowali się na fotowoltaikę. Przy 90-procentowym dofinansowaniu ich wkład własny sprowadził się do zaledwie około 3 tys. zł.

– Od połowy października, czyli rozruchu urządzeń na budynku Urzędu Gminy, wyprodukowaliśmy już ponad 600 KW i około 3 tys. KW na oczyszczalni ścieków – dodaje wójt. Przyznaje też, że coraz więcej mieszkańców gminy też chciałaby skorzystać z możliwości, jakiej nie przegapiło 28 ich sąsiadów.
Fotowoltaika staje się specjalnością powiatu włodawskiego. To właśnie jedna z tamtejszych gmin, czyli Wola Uhruska, jako trzecia gmina w kraju dorobiła się własnej elektrowni, czerpiącej energię ze słońca. W jej ślady poszła też gmina Hanna. Ponadto w powiecie farmy fotowoltaiczne powstają też z inicjatywy prywatnych przedsiębiorców.

– Po prostu panują u nas ku temu odpowiednie warunki – tłumaczy Paweł Kołtun. – Liczy się czyste powietrze i duże nasłonecznienie.

W samej Włodawie farmę fotowoltaiczną przy drodze w stronę Białej Podlaskiej dzięki unijnemu dofinansowaniu (3,3 mln zł) wybudował miejscowy przedsiębiorca Marek Kowal. Z kolei we wsi Marianka w gminie Stary Brus do takiej budowy przygotowuje się Krzysztof Szydłowski, były senator RP z listy SLD.

Na ten cel uzyskał ze środków unijnych ponad 1,8 mln zł. Wcześniej nabył tam odpowiednią działkę. W przypadku tego rodzaju inwestycji liczy się i to, że funkcjonowanie farm fotowoltaicznych wymaga nadzoru i prac porządkowych. Dzięki temu w gminie Wola Uhruska pracę mają dwie osoby.

Czytaj więcej o: Stary Brus farma fotowoltaiczna
Użytkownik niezarejestrowany
czerepach
Gość
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (4 kwietnia 2017 o 15:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bo nie ma lepszego sposobu na oszczędności niż fotowoltaika właśnie. To świetna sprawa, a korzystnych ofert dla firm jest duzo, ja wybrałem Elve.
Rozwiń
czerepach
czerepach (30 grudnia 2015 o 16:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nawet ustawienie paneli potrafią spierniczyć

http://www.studiosiedem.com.pl/index.php/gadzety-reklamowe/artykuly-pismienne/d%C5%82ugopisy-plastikowe

Rozwiń
Gość
Gość (30 grudnia 2015 o 14:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Proszę nie mylić jednostek fizycznych, mianowicie energię z mocą. To jest wiedza z 6 klasy szkoły podstawowej. To teraz są tacy dziennikarze!!!!!!!!!!!!!!
Rozwiń
Sun Electric Polska
Sun Electric Polska (29 grudnia 2015 o 16:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chcielibyśmy wyprostować dziennikarskie nieścisłości. Gmina nie zainwestowała w farmę fotowoltaiczną (te są o dużej mocy) a w mikroinstalacje prosumenckie na domach mieszkańców i infrastrukturze gminy. Zdjęcie przedstawione przy artykule nie pochodzi z realizacji na terenie gminy Stary Brus. Ponadto żaden rzetelny wykonawca nie mógłby chwalić się takim zdjęciem ponieważ zawiera błędy projektowe, ponieważ widać na nim zacienienie modułów drugiego rzędu przez pierwszy do czego nie można dopuścić, bo ma to wpływ na obniżenie sprawności instalacji. Jedyna instalacja na gruncie powstała w tej gminie wygląda inaczej poniżej link na realizację: http://sunelectric.com.pl/portfolio-item/stary-brus-oczyszczalnia-sciekow-156-kwp/ Sun Electric Polska
Rozwiń
Gość
Gość (25 grudnia 2015 o 09:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To cud, że tam się jeszcze nie pojawił lokalny mędrzec, który by dostrzegł liczne zagrożenia dla ludzi i zwierząt płynące od tych elektrowni.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!