poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Chełm

Grypie można się przeciwstawić

  Edytuj ten wpis

Już we wrześniu Wojewódzka Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna i wszystkie placówki terenowe rozpoczęły akcję szczepień przeciw grypie. Szczepionki wyprodukowane na bazie tegorocznego wirusa są dostępne również w aptekach.
Z kalkulacji kosztów wynika,
że lepiej wydać pieniądze na profilaktykę niż później na leczenie.

– Szczepienia rozpoczęliśmy w połowie września – powiedziała Elżbieta Kuryk, kierownik działu epidemiologii Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chełmie.
– Dotychczas z naszej oferty skorzystało już około 1000 osób, znacznie więcej niż np. w ubiegłym roku o tej porze.
Do szczepień zachęca też Miejski Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Chełmie. Podobnie jak sanepid poleca szczepionkę „Vaxigrip”. Zainteresowani powinni zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego i uzyskać od niego zaświadczenie, że nie ma przeciwwskazań do zaszczepienia się. Punkty szczepień przy ul. Wojsławickiej i Połanieckiej same prowadzą sprzedaż szczepionek, w związku z tym nie ma potrzeby fatygowania się do apteki. O pacjentów dbają też niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. W większości zainteresowani – po stwierdzeniu, że są zdrowi – otrzymują receptę, realizują ją w aptece i z wykupionym lekiem wracają do swojej przychodni, gdzie są szczepieni.

– Teraz jest najlepszy czas na poddanie się szczepieniom – mówi E. Kuryk. – Grypa w naszej szerokości geograficznej atakuje bowiem najczęściej jesienią i zimą. Najwyższy więc czas pomyśleć o profilaktyce. Wszystkich chętnych zapraszamy w godz. 8–14 do naszego punktu szczepień przy ul. Szpitalnej 48.
Za szczepionkę w chełmskim sanepidzie i MSP ZOZ zapłacić trzeba 25 zł. W cenę tę wliczone są również badania lekarskie. W aptekach szczepionka kosztuje drożej. „Influvac” to wydatek około 30 zł, „Influarix” – 35 zł. Podobną cenę zapłacić trzeba za „Vaxigrip”. 10 zł mniej za „Vaxigrip junior”.
– Sprzedajemy mniej szczepionek niż w ubiegłym roku – powiedziała Izabela Zielak z apteki „Farmet”.
– Dziennie realizujemy około dwóch recept. Akcję szczepień prowadzą niemal wszystkie zakłady zdrowotne. Jej zdaniem klientów przybędzie, kiedy grypa naprawdę zacznie atakować, ale wtedy może być za późno.
Szczepionki przeciwko grypie zalecane są głównie osobom starszym, wykazującym większą podatność na zachorowania. W grupie, która powinna się zaszczepić są również osoby cierpiące na choroby układu oddechowego oraz ci wszyscy, którzy na co dzień pracują lub przebywają w dużych skupiskach m.in. uczniowie, studenci, pracownicy handlu oraz służby zdrowia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!