czwartek, 22 marca 2018 r.

Chełm

Harmonogram to rzecz święta

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 listopada 2001, 16:44

W Krasnymstawie wprowadzona została selektywna zbiórka odpadów. Mieszkańcy osiedli domków jednorodzinnych otrzymali kolorowe worki, do których gromadzić powinni posegregowane odpady. Poszczególnym kolorom odpowiada inny rodzaj śmieci.

- Wystawiłem przed swoją posesję worki - mówi jeden z mieszkańców. - Ciągnik zbierający śmieci przejechał obok mojego domu ze dwa razy i nie zabrał worków. Zadzwoniłem do Zakładu Oczyszczania Miasta. Powiedzieli mi, że tego dnia zbierają inny kolor worków. Wystawiłem więc pozostałe. Też ich nie zabrali.
- Worki stoją na ulicy po 3-4 dni - dodaje inny z mieszkańców. - Po co było więc wprowadzać selektywną zbiórkę odpadów, skoro nikt nad tym nie panuje. Czy miasto stać na wydawanie pieniędzy na paliwo do samochodów, które mają puste przebiegi? - zastanawia się.
Kierownik Miejskiego Zakładu Oczyszczania Miasta pretensje niektórych mieszkańców uważa za bezzasadne. - Każdy z właścicieli otrzymał harmonogram, kiedy i jakie worki będziemy zbierać. Ludzie bagatelizują te informacje i albo się z nimi nie zapoznali, albo udają, że nic nie wiedzą na ten temat.
Wraz z wprowadzeniem segregacji odpadów miasto podzielone zostało na pięć rejonów. Każdemu z nich podporządkowany został konkretny dzień. I tak, ul. Kościuszki znalazła się w rejonie pierwszym. Zbiórka odpadów odbywa się w każdy poniedziałek. Z tym tylko, że w pierwszy poniedziałek miesiąca zbierane są worki niebieskie zawierające papier i tekturę oraz worki czerwone z plastikiem. W drugi poniedziałek miesiąca wywożone są jedynie odpady mieszane zebrane w pojemnikach lub czarnych workach. W następnym tygodniu, również w poniedziałek, ZOM zbiera worki zielone w których gromadzone jest szkło i worki szare zapełnione metalami. W czwarty poniedziałek miesiąca natomiast odbierane są pojemniki i czarne worki z odpadami mieszanymi. W piąty poniedziałek miesiąca, jeżeli taki jest, żadnych śmieci się nie wywozi. Natomiast, jeżeli w poniedziałek wypada święto lub dzień wolny od pracy, wówczas usługa wykonana będzie w najbliższym dniu roboczym. Natomiast w przypadku kilku dni wolnych odbiór odpadów przesuwa się o tydzień.
Rejon drugi obejmuje osiedle Lubelskie oraz ul. Okrzei. Zbiórka odpadów prowadzona jest tam we wtorki. We środy służby ZOM zbierają odpady z osiedla Jagiellońskie oraz SM Ceramik i TBS Leśna, zaś w czwartki ulice Witosa, Nasienna, Jabłonkowa, Kółkowa, Lwowska, Stokowa i boczne, Mostowa, Grobla, Zawieprze, Przemysłowa, Miodowa, Nieczaja, Krótka, Rejowiecka, Wyszyńskiego, Gospodarcza, Kwiatowa, Torowa, Tytoniowa, Wiśniowa, Gołębia i wszystkie ulice boczne. W piątek natomiast worki z odpadami zbierane są z ulic w centrum miasta oraz Piłsudskiego do nr 54, z Placu 3 Maja, ul. Żurka, Browarnej, Partyzantów, Jezuickiej, Kościelnej, Czystej, Zamkowej. Zaułka Nadrzecznego, Cichej, Podwalnej, PCK oraz Mickiewicza. Kolory worków przyporządkowanych poszczególnym dniom są identyczne jak w przypadku ul. Kościuszki.
- Nie możemy odstąpić od harmonogramu - twierdzi Andrzej Dulniak, kierownik Zakładu Oczyszczania Miasta. - Skomplikowałoby to naszą organizację pracy. - Kierownik dodaje, że wszyscy mieszkańcy otrzymali takie harmonogramy, ale wielu z nich nie stosuje się do wyznaczonych dat i stąd problem.
Zebrane worki z odpadkami trafiają na wysypisko w Wincentowie. Śmieci posegregowane przyjmowane są tam za darmo. Jeżeli do worków wsypywane są różne ich rodzaje firma zajmująca się wywózką obciążana jest kwotą 65 zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!