sobota, 20 stycznia 2018 r.

Chełm

Jest ściernisko, będzie lotnisko

  Edytuj ten wpis

Przejęte przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową grunty w Depułtyczach Królewskich praktycznie stają się już lotniskiem. Teren już został wyrównany.

Na razie to będzie lotnisko prowizoryczne, czyli trawiaste. Aby zacząć projektować, a potem budować obiekt z utwardzonym pasem startowym i technicznym zapleczem, uczelnia musi się uporać z ostatnimi problemami związanymi z formalnym uregulowaniem własności gruntów.
- Ministerstwo Skarbu wskazało nam kilka formalnych niedociągnięć, związanych z przejęciem i wymianą gruntów - mówi Zygmunt Gardziński, dyrektor Biura Rektora PWSZ. - Już sobie z tym poradziliśmy i mamy przygotowana dokumentację. Lada dzień wystąpimy w tej sprawie do ministra skarbu. To powinno przypieczętować nasze prawa do gruntu ze wszystkimi takiego stanu rzeczy konsekwencjami.
Uczelniane lotnisko zostało wyrównane i właśnie jest obsiewane odpowiednim gatunkiem trawy. Pierwsze samoloty wylądują na nim już na wiosnę. Do tego czasu ma być usunięta przecinająca teren napowietrzna linia energetyczna. W to miejsce Zakład Energetyczny projektuje nową linię przesyłu energii kablem podziemnym.
Można przypuszczać, że historyczne lądowanie zostanie wykonane na jednym z dwóch samolotów marki Cesna, które uczelnia zakupiła niedawno w USA. Obie zapakowane do kontenerów maszyny już płyną do Polski. - zdradza Andrzej Fellner, dyrektor Instytutu Nauk Technicznych. - Po zmontowaniu będą musiały uzyskać certyfikaty i polskie numery rejestracyjne. O tym, gdzie będą przetrzymywane zanim nie zostanie ukończona budowa uczelnianego lotniska w Depułtyczach Królewskich, zadecyduje rektor Józef Zając. Prawdopodobnie będzie to zaprzyjaźnione z uczelnią wojskowe lotnisko w Dęblinie.
Tak, czy inaczej najbliższą zimę obie Cesny mają spędzić w hangarze. Począwszy od wiosny będą się na nich szkolić studenci, którzy w ramach kierunku mechanika i budowa maszyn będą się specjalizować w zawodowym pilotażu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Eunika@usa.com
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Eunika@usa.com
Eunika@usa.com (17 października 2007 o 14:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niech uczelnia poda stronę na której można zapoznać się z wymogami prywatnych akcesów. Czy bedzie można w Chełmie wstapic do Aeroklubu? Parkować samolot, korzystać z lotniska? Proszę o informacje.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!