poniedziałek, 22 maja 2017 r.

Chełm

Jezuici skazani na marazm

Dodano: 3 grudnia 2001, 17:55
Autor: (bar)

W sytuacji ogólnej mizerii finansowej pod znakiem zapytania stanął dalszy ciąg remontu dawnego Kolegium Jezuickiego w Krasnymstawie. Jego użytkownikiem, a zarazem inwestorem jest tamtejsze Muzeum Regionalne.

- Jeszcze nie wiem, ile pieniędzy w budżecie powiatu zostanie przeznaczonych na naszą placówkę, ale wiem na pewno, że to będzie za mało - przewiduje Władysław Fedorowicz, dyrektor krasnostawskiego muzeum.
W tej sytuacji trudno negocjować z wykonawcami plany przyszłorocznych przedsięwzięć. Tymczasem do wyremontowania pozostała jeszcze część południowego skrzydła zabytkowego obiektu oraz całe, najciekawsze pod względem architektonicznym i historycznym skrzydło południowe.
Do tej pory przy remoncie zaangażowanych jest jeszcze kilku robotników. Ich zadaniem jest odsłanianie i zabezpieczanie starych fundamentów. Już wcześniej okazało się, że gmach kolegium został posadowiony na fundamentach i piwnicach znacznie starszych staromiejskich kamieniczek. Dlatego też nadzorującym prace archeologom, historykom i osobom z nadzoru budowlanego przychodzi teraz na bieżąco podejmować decyzję, które relikty zabytkowych murów, czy piwnic zachować, a które wyburzyć. Wbrew oczekiwaniom i nadziejom prace ziemne nie przyniosły znaczących odkryć archeologicznych. (bar)
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24