poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Chełm

Jubileuszowe Warsztaty Artystyczne Pieńków 2011

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 września 2011, 16:12
Autor: (bar)

Laureatką Grand Prix ubiegłorocznych warsztatów została Katarzyna Stryszowska, absolwentka ASP w Kra
Laureatką Grand Prix ubiegłorocznych warsztatów została Katarzyna Stryszowska, absolwentka ASP w Kra

Już po raz dziesiąty do Domu Pracy Twórczej w Uhrze przyjadą młodzi artyści na doroczne Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne Pieńków 2011.

Podkreśleniem jubileuszowego charakteru warsztatów będzie wyłonienie spośród dotychczasowych uczestników "najwybitniejszego młodego malarza pierwszej dekady XXI wieku” oraz otwarcie nowej Galerii Pieńków w Lipinkach.

Organizatorem dorocznych plenerów jest Fundacja Marka Marii Pieńkowskiego. Do udziału w imprezie zaprasza rekomendowanych przez rektorów absolwentów, coraz to innych uczelni artystycznych.

W tym roku przyszła kolej na artystów z dyplomami ASP w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, UMCS w Lublinie. Ponadto zaproszeni zostali jeden student piątego roku i dwóch absolwentów artystycznej uczelni z białoruskiego Mińska.

Marek Pieńkowski, lekarz z Polski, który w Stanach Zjednoczonych zrobił karierę naukową i biznesową, wstrzelił się w dziesiątkę. Kiedy po raz pierwszy organizował Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne-Pieńków 2002 nie mógł wiedzieć, że w sztukach plastycznych górę zaczną brać młodzi artyści. Właśnie tacy, do których adresował swoją ofertę.

– Wcześniej absolwenci akademii sztuk pięknych latami musieli wystawiać swoje prace, ocierać się o uznanych artystów, aby w końcu zwrócić na siebie uwagę – mówi Jagoda Barczyńska, współpracująca z fundacją kurator Galerii 72.

– Teraz, jeśli oczywiście mają talent i coś oryginalnego do przekazania, mogą w krótkim czasie zawładnąć renomowanymi galeriami i kolekcjami. Tym bardziej, jeśli na początku swojej kariery napotkają takiego człowieka, jakim jest Marek Pieńkowski.

Wszystkie kolejne warsztaty miały swojego laureata. Wskazywany przez komisję, składającą się z profesorów artystycznych uczelni mógł liczyć na nagrodę w wysokości 5 tys. dolarów.

Ponadto w przypadku Polaków dodatkową premią jest półroczny staż na jednej z artystycznych uczelni w USA. Z założenia laureat automatycznie wchodzi też w skład komisji oceniającej prace uczestników następnych warsztatów, a jego prace prezentowane są na specjalnej wystawie w Galerii 72.

Oficjalnie otwarcie nowej Galerii Pieńków w należących do Pieńkowskiego Lipinkach nastąpi w sobotę 17 września podczas wernisażu wystawy "Najwybitniejszy młody malarz pierwszej dekady XXI wieku”. Prezentacja ta jest pokłosiem ogłoszonego przez fundację konkursu skierowanego do wszystkich, dotychczasowych uczestników warsztatów.

Ponadto każdy z jurorów mógł zgłosić po trzech dodatkowych twórców, którzy nie ukończyli jeszcze 35 roku życia. Ostatecznie z tego grona na wystawę wybrano prace 10 najwybitniejszych artystów. Spośród nich tylko jeden zostanie wyróżniony nagrodą w wysokości 15 tys. dolarów.

Otrzyma on też dosłownie złoty Medal Suchekownaty, będący medalem fundacji. Ponadto fundacja zorganizuje mu trzy wystawy – w Polsce, Europie i amerykańskim Knoxville, gdzie mieszka i pracuje Marek Pieńkowski.

Tradycyjnie ogłoszenie wyników konkursu oraz tegorocznych warsztatów odbędzie się w polskiej siedzibie Pieńkowskich w Lipinkach w gminie Żmudź.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!