poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Chełm

Każdy właściciel gospodarstwa rolnego może bezpłatnie nauczyć się, w jaki sposób zabiegać o unijne dotacje

  Edytuj ten wpis

Od tygodnia trwa kampania informacyjna dla rolników zorganizowana przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W powiecie włodawskim odbyło się już siedem spotkań: w Sobiborze, Wołczynach, Stawkach, Żłobku, Lucie, Różance i Okunince.
Na terenie powiatu włodawskiego jest 7,5 tysiąca gospodarstw rolnych. Właściciel każdego z nich może wziąć udział w nieodpłatnych szkoleniach, podczas których nauczy się, w jaki sposób wypełniać wnioski o dopłaty bezpośrednie. Kampanię informacyjną rozpoczęto od Sobiboru, gdzie pod okiem fachowców około 30 rolników przygotowywało się do korzystania ze środków pomocowych w ramach wspólnej polityki rolnej.
– Każdy uczestnik spotkania otrzymał materiały szkoleniowe: formularze wniosków niezbędnych do ubiegania się o wpis do ewidencji producentów rolnych i o płatności obszarowe, a także broszurę informacyjną – mówi Andrzej Romańczuk, kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we Włodawie. – Rolnicy zostali poinformowani o zasadach przyznawania płatności obszarowych, a integralną częścią każdego spotkania jest praktyczny instruktaż wypełniania wniosków.
A. Romańczuk oceniając frekwencję podczas dotychczasowych spotkań stwierdza, że zainteresowanie pozyskaniem środków unijnych wśród włodawskich rolników jest duże. Niestety, zbyt mała jest wiedza na temat ich zdobycia. – Poprzez organizowanie i przeprowadzenie szkoleń chcemy doprowadzić do takiej sytuacji, aby wszyscy nasi rolnicy byli w stanie samodzielnie wypełnić wniosek o dotację – tłumaczy A. Romańczuk.
Czy to się uda? Rolnicy, którzy wzięli już udział w szkoleniach, są przekonani, że tak. – To nie jest żadna filozofia. Jeśli ktoś przyszedł na spotkanie i uważnie słuchał, na pewno sobie poradzi – mówią gospodarze z Sobiboru.
W powiecie chełmskim, w spotkaniach organizowanych przez Agencję, oprócz rolników biorą także udział absolwenci, którzy ukończyli szkolenie „Wieś po integracji”. Ponad trzydziestu młodych ludzi będzie do maja przyszłego roku dodatkowo pomagać rolnikom w wypełnianiu wniosków o dopłaty bezpośrednie. Jak na razie stażyści są przekonani, że poradzą sobie z tym wyzwaniem. Podkreślają, że wypełnienie wniosku nie jest wcale takie trudne. Jak poradzą sobie w praktyce okaże się, kiedy zaczną się zgłaszać do nich sami zainteresowani.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!