niedziela, 25 lutego 2018 r.

Chełm

Klasztor może wejść na scenę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 kwietnia 2008, 19:31

Włodawianie tracą swój amfiteatr. Radni miejscy nie zdecydowali się uchylić uchwały,

na mocy której wcześniej zgodzili się oddać tę nieruchomość klasztorowi Ojców Paulinów.

- Oddając amfiteatr, gospodarze odbierają mieszkańcom miasta cząstkę ich własności - denerwuje się Andrzej Ryż, przewodniczący opozycyjnego w Radzie Miasta klubu "Włodawskie Forum Samorzadowe”. To właśnie on wprowadził pod obrady projekt uchwały w sprawie uchylenia wcześniejszej decyzji radnych o przekazaniu amfiteatru paulinom.

Z propozycją wymiany nieruchomości częstochowski generał paulinów wystąpił do burmistrza Włodawy jeszcze w połowie 2007 r. W zamian zaoferował działkę z dawnym budynkiem katechetycznym na tyłach paulińskiego kościoła pod wezwaniem św. Ludwika. Przygotowana przez burmistrza uchwała w tej sprawie została podjęta w grudniu.

- Wymiana nieruchomości z klasztorem jest dla nas korzystna - przekonuje burmistrz Jerzy Wrzesień. - Mamy zaawansowane plany związane z rozbudową w jego sąsiedztwie bazy Ośrodka Sportu i Rekreacji. Przejęcie od paulinów gruntu pozwoli nam je zrealizować.

Sami paulini, chociaż byli zapraszani, nie pokazali się na sesjach, podczas których rozważano ich propozycję. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się jedynie, że podczas organizowanych w amfiteatrze imprez raził ich dobiegający stamtąd hałas i fakt, że widzowie zaśmiecali teren wokół klasztoru.

Czy przyjęcie przez radnych uchwały w sprawie zamiany gruntów oznacza, że tylko patrzeć, jak wybudowany na początku lat 60. amfiteatr zostanie rozebrany? - Wszystko zależy od burmistrza - mówi Ryż. - Ma przyzwolenie rady na przekazanie amfiteatru, ale przecież nie został do tego zobowiązany. Jeśli dojdzie do wymiany gruntów, to nie może się to odbyć ze szkodą dla miasta. Samorząd chce oddać klasztorowi swoją działkę za o ponad połowę mniejszą. Uważam, że burmistrz powinien się targować.

Przesądzona już niemal likwidacja amfiteatru jest nie na rękę także Włodawskiemu Domowi Kultury, który od 17 lat organizował tam Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem. Bogusław Smolik, dyrektor WDK, wyraźnie sprzeciwiał się tej transakcji w czasie sesji. Wiadomo bowiem, że budowa nowego amfiteatru we Włodawie w ogóle nie wchodzi w rachubę.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Hum
rada parafialna
zxc
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Hum
Hum (6 kwietnia 2008 o 01:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jedyne ekonomiczne, skuteczne i trwałe wyjście to wybić do nogi złych i głupich ludzi.
Kościoły pozostaną puste, przy korycie zrobi się luz i porządek, więzienia nie będą potrzebne,
tak samo policja i sądy. Jednocześnie znikną odwieczne problemy. Za darmo zaczerpniemy z tego,
co drogo sprzedaje nam kler i z czego okrada nas rząd i jego sługusy.
Rozwiń
rada parafialna
rada parafialna (3 kwietnia 2008 o 16:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kościół zawsze był zachłanny.Brał co popadło.Ale jak się daje to się kraje -zgodnie z przysłowiem.
Mamy takie czasy,że kościół wszystko zabiera,kościół rządzi.Kościół miesza się do wszystkiego.Nawet do życia intymnego ludzi.
Już najwyższy czas-zgodnie z obietnicami,oddzielić kościół od państwa.Klechy do modlitwy i na tym koniec.Klechy powinni pracować tak jak każdy,powinni płacić podatki tak jak każdy obywatel i powinni podlegać sądownictwu tak jak każdy obywatel.A tymczasem jest odwrotnie.
Opodatkować kościół,na usługi koscielne wprowadzić kasy fiskalne.Umożliwić odpisanie od podatku 1% na cele kultu religijnego .Zobaczymy wówczas jak kościół zejdzie na manowce.
Życzę sobie takiego stanu jaknajszybciej.
Amen
Rozwiń
zxc
zxc (3 kwietnia 2008 o 09:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeżeli klasztor domaga się zwrotu ziemi, to powinien najpierw udowodnić, że nabył go legalnie. Zdecydowana większość gruntów i posesji, które posiada kościół katolicki zostały uzyskane poprzez kradzież mienia polskiego. Krzyżacy ogniem i mieczem zagarniali mienie Polaków, inkwizycja robiła to samo.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!