czwartek, 22 lutego 2018 r.

Chełm

Krasnystaw: Policja uczy, jak nie dać się oszukać

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 marca 2012, 11:54
Autor: sad

Krasnostawscy policjanci spotkali się z grupą emerytowanych nauczycieli. O czym rozmawiali? Głównie o tym, jak ustrzec się przed oszustami. Jakie są ich sposoby działania i co zrobić, żeby za swoją łatwowierność nie zapłacić oszczędnościami życia.

– Uczestnicy wysłuchali prelekcji na temat bezpiecznych zachowań oraz zagrożeń związanych z działalnością przestępców wykorzystujących ludzką ufność, otwartość i szczere intencje – mówi Marzenia Skiba, rzecznik krasnostawskiej policji.

– Najwięcej uwagi poświęcono działalności oszustów podających się za członków rodziny czy pracowników różnych firm. Dla zobrazowania sposobu ich działania wykorzystano spot telewizyjny kampanii społecznej "Oszustom Stop”. To kampania skierowana właśnie w trosce o dobro i bezpieczeństwo osób starszych.

Najczęściej oszuści, chcąc wyłudzić pieniądze od osób starszych sięgają po metody: "na wnuczka”, "na fachowca”, "na awarię” i "na dopłaty”. Zmieniają się preteksty i cel wizyty bądź rozmowy telefonicznej. Ale cel oszustów pozostaje niezmienny: wyłudzić bądź ukraść jak najwięcej pieniędzy.

Przestępcy nie mają skrupułów. Ostatnio do jednej ze starszych kobiet zadzwonił ktoś podający się za wnuka. Aby przekonać kobietę do wydania oszczędności powiedział jej, że miał wypadek samochodowy. Na szczęście jego rozmówczyni przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji porozmawiała z rodziną. Ale w większości przypadków starsi, często samotni ludzie, dają się oszukać i tracą po kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

– Podczas spotkania jedna z uczestniczek przedstawiła własne doświadczenia z rozmowy telefonicznej z rzekomym wnuczkiem – mówi Skiba. – To potwierdziło, jak bardzo ważne jest przekazywanie wiedzy na temat zagrożeń oraz świadomego reagowania na podobne sytuacje.

Policja już zapowiada organizację kolejnych takich spotkań. Najbliższe zaplanowano dla słuchaczy krasnostawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!