wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Chełm

Krzyże przy drogach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 sierpnia 2002, 18:40
Autor: Bożena Czyż

Jeden z największych przydrożnych krzyży stoi, przy wyjeździe z Chełma w kierunku Hrubieszowa (Bożen
Jeden z największych przydrożnych krzyży stoi, przy wyjeździe z Chełma w kierunku Hrubieszowa (Bożen

Na 40-kilometrowym odcinku drogi między Chełmem a Włodawą nasi reporterzy naliczyli 13 przydrożnych krzyży. Na dwudziestoparokilometrowym odcinku między Chełmem a Raciborowicami jest ich 5. W całym regionie liczba przydrożnych krzyży szacowana jest na setki.

Statystyk nikt nie prowadzi. Najbardziej obstawione przydrożnymi krzyżami są trasy Warszawa-Lublin w okolicach Żyrzyna, Piaski-Chełm w okolicach Chojna Nowego oraz Chełm-Włodawa w kierunku na Jezioro Białe. Krzyże upamiętniające śmierć bliskich osób w wypadku drogowym stawiają ich rodziny. Nikogo nie przyłapano na gorącym uczynku, tymczasem jest to działalność absolutnie nielegalna.
- Postawiłam, wspólnie ze znajomymi krzyż w miejscu, gdzie zginął mój brat - mówi Maria S. z Chełma. - To był straszny wypadek. To było kilka lat temu, do tej pory zapalam tam znicze. Komu to przeszkadza?
Inni uważają, że miejscem najwłaściwszym dla krzyża jest cmentarz lub inne obiekty sakralne. - Jestem tego samego zdania. Kto w naszym kraju ma sumienie usunąć krzyż? - mówi Izabela Kozłowska, naczelnik w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Drogowcy odpowiedzialni za utrzymanie porządku w tzw. przydrożnym pasie ruchu mogą interweniować wówczas, gdy zastaną kogoś podczas jego stawiania. W innych przypadkach nie reagują, choć powinni. Usuwają krzyż, gdy zajdzie potrzeba remontu pasa drogowego. - Nawet w takim przypadku nie wyrzucę krzyża do rowu - zapewnia I. Kozłowska. - Krzyż znajdzie należne mu miejsce.
Reklamę w pasie przydrożnym, poza terenem zabudowanym, można postawić w odległości 40 m od krawędzi jezdni, na terenie zabudowanym zaś odległość ta nie może być mniejsza niż 20 m. I oczywiście za to zapłacić. Krzyże stoją tuż przy jezdni. Jeden z nich znalazł miejsce nawet na pasie zieleni oddzielającej dwupasmówkę Piaski - Lublin.
- Czy jednak reklamę można porównać z symbolem religijnym? - zastanawia się Wiesław Hanc, kierownik Rejonu Dróg Krajowych w Lublinie. - Zgadza się jednak, że krzyże w takich miejscach stać nie powinny.
Delikatność materii potwierdza Krzysztof Paszkowski z rejonu w Chełmie. - Zaczyna się od tego, że w miejscu wypadku krewni zapalają znicze - mówi. - Po pewnym czasie, nie wiadomo w jakich okolicznościach zastępują je mniej lub bardziej okazałe pomniki. Proszę sobie wyobrazić, co się będzie działo, gdy do rozbiórki tego nielegalnie postawionego pomnika wyślę ludzi? Przecież czeka ich lincz.
Policja nie podejmowała żadnych działań w kierunku ich wyburzania, ponieważ nie otrzymała sygnału, aby stwarzały zagrożenie.

Czarne punkty

W regionie jest pięć oznakowanym tzw. czarnych punktów: w Jastkowie, Garbowie, Żyrzynie, Strzeszkowicach i Sławacinku. Informują one kierowców o zwiększonym niebezpieczeństwie i liczbie osób, które poniosły w tym miejscu śmierć. Urządzono je za pieniądze sponsorów. W tym roku nie zostaną odnowione, ponieważ nie ma chętnych do wyłożenia pieniędzy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!