piątek, 23 lutego 2018 r.

Chełm

Ktoś czeka na Twoją krew

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 czerwca 2008, 20:37

Choć krwi jeszcze nie brakuje, to już pojawiają się apele, aby dzielić się tym lekiem. Jak co roku w wakacje maleje liczba krwiodawców.

Latem zapotrzebowanie na krew się zwiększa. Przede wszystkim dlatego że zwiększa się liczba wypadków komunikacyjnych, a zmniejsza liczba krwiodawców. Stacje krwiodawstwa mają problem z zebraniem odpowiedniej ilości krwi.

- U nas jeszcze nie ma braków - mówi Alicja Sikora-Solarz z chełmskiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. - Ale w ciągu tygodnia czy dwóch sytuacja może się zmienić. Przez to, że większość dawców to młodzież licealna i studenci. A ci już rozpoczęli wakacje. Część z nich wyjedzie, a zapasy nie starczą na długo. Zresztą krew można przechowywać tylko przez trzy tygodnie.

Największe problemy są z krwią o minusowym Rh. To jedne z najrzadszych grup. Większość krwiodawców to mężczyźni, ale i kobiety chętnie oddają krew. - Do oddania krwi namówiła mnie ciocia która jest lekarzem - mówi Magda. Jej koleżanka Judyta po pierwszej wizycie w stacji była także zadowolona.

- Na pewno będę stałym dawcą - mówi. - Szkoda że kobiety mogą oddawać krew tylko co 3 miesiące. Obie deklarują, że będą namawiać swoich znajomych do zostania honorowym dawcą krwi. - To nic strasznego - przekonują. - W centrum panuje miła atmosfera i, co najważniejsze, jest bezpiecznie.

Ale krew można oddać nie tylko w centrum. Także podczas akcji organizowanych m.in. w urzędach i szkołach. - Naprawdę nie ma czego się bać. To nic nie boli - zapewnia Andrzej Kudio, uczeń Zespołu Szkół Technicznych, który oddawał krew podczas szkolnej wampiriady. - Jeżeli w ten sposób można komuś uratować życie, to nie ma łatwiejszego sposobu.

Akcja zbiórki krwi wśród uczniów chełmskich szkół średnich była organizowana już po raz trzeci. Następna edycja jest planowana po wakacjach. - W czasie wakacji też odwiedziłbym centrum krwiodawstwa, szkoda że nie ma takiej możliwości - mowi Kudio.

(moj)

Oddajemy krew

Aby oddać krew, należy zgłosić się do najbliższego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Trzeba być po lekkim śniadaniu. Mężczyźni mogą oddawać krew co dwa miesiące, u kobiet okres ten jest o miesiąc dłuższy.

Dzień, w którym oddamy krew, jest dniem wolnym od pracy. W Chełmie krwiodawcy mogą zgłaszać się RCKiK przy ulicy Szpitalnej 53, we Włodawie przy alei Piłsudskiego 66.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!