czwartek, 22 lutego 2018 r.

Chełm

Kuria: Jeden apel do pieszych wystarczy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 marca 2009, 20:49

Prosił, by na niedzielnej mszy księża zaapelowali do pieszych o rozwagę na drogach. Wysłał pismo do lubelskiej kurii. Ale kuria nie była zainteresowana. Bo jest już jeden dzień w roku, kiedy takie listy są odczytywane.

Grzegorz Gorczyca, prezes Automobilklubu Chełmskiego, wysłał w styczniu do abp. Józefa Życińskiego list. Najpierw pocztą elektroniczną. Cztery razy. Bez odpowiedzi. Wysłał więc pismo tradycyjną pocztą. Również przeszło bez echa.

- Dużą liczbę śmiertelnych ofiar wypadków stanowią piesi, którzy po zapadnięciu zmroku są praktycznie niewidoczni dla kierowców - napisał Gorczyca. - W wielu przypadkach osoby te nie są tego świadome. W liście głoszonym z ambony mogłyby zostać odczytane najczęstsze przyczyny wypadków, sposoby ich ograniczenia oraz apel o stosowanie elementów odblaskowych.

Wczoraj zapytaliśmy kurię, czy odpowie Automobilklubowi Chełmskiemu w tej sprawie. - Inicjatywa pana Gorczycy jest cenna, odpowiemy wkrótce na jego pismo - powiedział nam ks. Mieczysław Puzewicz, rzecznik prasowy kurii.

- Jednak nie chcemy powielać pewnych inicjatyw. Chodzi o apel do wiernych, który jest czytany w niedzielę najbliższą świętu św. Krzysztofa, patrona kierowców. Pozostaniemy przy tym zwyczaju.

Obchody święta św. Krzysztofa przypadają 25 lipca. Gorczyca chciał, aby zimą, kiedy widoczność jest utrudniona, również odczytywać takie apele. - Bardzo żałuję, że ksiądz arcybiskup, który tak często i chętnie wypowiada się na tematy polityczne, nie uznał za stosowne pomóc nam w tej sprawie - mówi Gorczyca.

Policja popiera inicjatywę. - Każda forma dotarcia do ludzi, każdy apel jest na wagę złota i będzie przez nas popierany - mówi Jacek Deptuś z biura prasowego lubelskiej policji. - Apele muszą być stale powtarzane. Trzeba uświadamiać wszystkich uczestników ruchu o zagrożeniach i obowiązkach.

Odczytać list zgodzili się proboszczowie z parafii w Siedliszczu i Podgórzu. Są to parafie, przez które przebiega bardzo niebezpieczna droga krajowa K-12.

- Rozmawiałem z nimi, obiecali, że podczas najbliższej mszy odczytają apel - dodaje Gorczyca. - Skoro kuria nie pomoże, sami będziemy kontaktować się z parafiami.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
saslaw
STYX
angel
(16) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

saslaw
saslaw (11 marca 2009 o 13:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Józek i jemu podobni w kieckach w całej Polsce na kazdej mszy wołają o kasę a to na to , a to na to i nigdy im dosyć argumentując, ze to nie dla nich tylko dla kościoła a o bezpieczeństo mogą zaapelować tylko raz w roku. Ot, widzisz boże i nie grzmisz na swoich urzędników.
Rozwiń
STYX
STYX (10 marca 2009 o 13:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Grzegorzu, ma Pan swoje lata a jak dziecko, jak dziecko.TRZA ZAPŁACIĆ !!! Religia rzymska to szmal i TYLKO szmal !!!
Rozwiń
angel
angel (10 marca 2009 o 12:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak nie wiadomo o co chodzi to na pewno chodzi o kasę. Przecież każda śmiertelna ofiara wypadu to kasa za pogrzeb. I po co to psuć.
Rozwiń
rydzykant
rydzykant (10 marca 2009 o 11:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Powinien opłacić mszę za bezpieczeństwo pieszych wtedy by apelowano !
Reklama za friko ?
Rozwiń
Gość
Gość (10 marca 2009 o 10:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
prezes dajesz czadu jestesmy z toba!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (16)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!