piątek, 23 marca 2018 r.

Chełm

Sąd Rejonowy w Chełmie nie płaci ławnikom. Podobnie sądy
w Lublinie, Białej Podlaskiej
i Zamościu. W regionie nie dochodzi jeszcze do takich sytuacji, aby odraczano rozprawy
z powodu nieobecności ławników zbuntowanych niewypłacaniem należnych pieniędzy. W kraju już tak się dzieje.

- Przecież ławnik pracuje społecznie - dziwi się sędzia Mirosław Baranowski, prezes Sądu Rejonowego w Zamościu. - Sam zgłasza się do pełnienia tej funkcji, na sali rozpraw reprezentuje tzw. czynnik społeczny. I tak należy czytać cel i duch ustawy o ustroju społecznym sądów powszechnych. Bardziej niepokoi mnie to, że nie wystarcza pieniędzy dla biegłych sądowych.
Nieco inny pogląd reprezentuje sędzia Waldemar Bańka z SR w Białej Podlaskiej
- Wiem, że mam długi wobec tych ludzi. Są to często emeryci i renciści, którzy udziałem w posiedzeniach dorabiają do skromnych dochodów.
Podobnej wielkości sądom w Białej i w Chełmie pomaga ok. 180 ławników. Większość z nich ma w sądzie niezależne etaty, pozostali to tzw. dochodzący. Im właśnie przysługuje zwrot kosztów dojazdu, jeśli mieszkają poza terenem działania sądu, dieta analogiczna do diety sędziowskiej (18 zł powyżej 8 godzin) oraz rekompensata w wysokości 40,09 zł za każde posiedzenie.
Zakład pracy za czas udziału ławnika w posiedzeniu wypłacał mu natomiast stawkę taką, jak za urlop wypoczynkowy. Zdaniem sędziego W. Bańki wielu pracodawców nie było zadowolonych z takiego rozwiązania. Od 1 października ustawodawca pozbawił właścicieli firm tego kłopotu, przerzucając na budżet państwa wypłatę należności.
- Oznacza to, że nasze zadłużenie wobec ławników jeszcze bardziej się zwiększy - mówi sędzia Hanna Poliszuk, prezes sądu Okręgowego w Chełmie. - Za nowelizacją Ustawy "Prawo o ustroju sądów powszechnych" do naszych budżetów nie wpłynęła ani złotówka.
Ławnikom należy się więc wyłącznie uznanie społeczeństwa oraz dobre słowo. Czas więc może na to, aby stan faktyczny usankcjonować prawnie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!