piątek, 23 marca 2018 r.

Chełm

Ludzie, przestańcie mordować węże

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 września 2006, 16:23

Widziano je na łąkach, drogach, podwórzach. Nieliczne potrafią się zakraść także do budynków. Na swoje nieszczęście.
Bo kontakt z ludźmi to dla nich najczęściej wyrok śmierci. Choć powinniśmy je chronić, zabijamy. Ze strachu i niewiedzy.

Mieszkańców wsi sąsiadujących ze Strzeleckim Parkiem Krajobrazowym niepokoi duża liczba węży, jakie nieoczekiwanie pojawiły się w zagrodach i ich otoczeniu.
- To jakaś plaga. Tylko w stodole znalazłem trzy - mówi pan Kazimierz z gminy Białopole. - Trafiają się na podwórzu i na łące. Nigdy ich tyle tutaj nie było. Najbardziej boimy się o dzieci.
Niepotrzebnie - uspokajają przyrodnicy. Z opisu mieszkańców wynika jednoznacznie, że napotkane węże to zaskrońce. Są niegroźne dla ludzi. Nie można robić
im krzywdy, bo tak jak wszystkie gady w Polsce, są objęte ochroną. Niestety, do naszej redakcji dotarły informacje, że zaskrońce są zabijane. - Widziałam na własne oczy jak sąsiad zatłukł zaskrońca szpadlem - mówi jedna z naszych Czytelniczek. To nie jest odosobniony przypadek. Wiele osób właśnie w taki sposób reaguje na widok węży. Tym bardziej że w ostatnich tygodniach pojawiło się ich szczególnie dużo.

- Czy to jakaś anomalia - pytają Czytelnicy. - Absolutnie nie - mówi Dorota Bochen z Zarządu Chełmskich Parków Krajobrazowych. - Po prostu zaskrońce lubią wilgoć, a po ostatnich deszczach pojawiło się wiele podmokłych terenów. Do tego również temperatura jest sprzyjająca. Ciągle jest stosunkowo ciepło. Dopóki tak będzie, zaskrońce będą odwlekały zimowy sen.
Bochen podkreśla, że zaskrońce nie są groźne dla ludzi. Do tego są płochliwe. Gdy zauważą intruza, uciekają. Tylko bezpośredni kontakt z tym stworzeniem może być nieprzyjemny. W sytuacji zagrożenia wyrzuca z siebie bowiem cuchnącą ciecz.
Jak rozpoznać zaskrońca? Po obu stronach tylnej części głowy ma jaskrawożółte, pomarańczowożółte bądź zielonkawożółte plamy. Reszta ciała jest na ogół zielonkawa, czasem zielonkawoszara. Sporadycznie zdarzają się osobniki prawie czarne.
- Zaskrońce są naprawdę bardzo sympatyczne - przekonuje Bochen. - Zauważy
to każdy, kto spróbuje wyzbyć się irracjonalnego lęku przed wężami i choć przez chwilę poobserwuje te fascynujące stworzenia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!